Κλείδωμα φακέλων με κωδικό.

alfisti | Κυρ, 01/02/2011 - 21:57 | 3' | 8

Χρειαζόμαστε λοιπόν, έναν φάκελο, τον οποίο θα κλειδώσουμε με κωδικό, ώστε μόνο εμείς να έχουμε πρόσβαση στο περιεχόμενό του.

Η λύση τού να δώσουμε δικαιώματα μόνο στον root, είναι καλή αλλά ... χρησιμοποιεί τον root κωδικό (πού στην περίπτωση τού ubuntu θα είναι αυτός τού χρήστη).

Αν όμως κλειδώναμε τον φάκελο με άλλον κωδικό? Αν μάλιστα ... δεν φαινόταν πουθενά?

Γιά να το δούμε, ξεκινώντας από το κλείδωμα ενός αρχείου, παραδοσιακά από Τερματικό.
Γιά την κρυπτογράφηση ενός αρχείου, δίνουμε την εντολή

$ gpg -c filename

Άρα, γιά την δημιουργία αρχείου (με όνομα πχ passtext) δίνουμε

$ gpg -c passtext

καί θα ζητηθεί ο κωδικός

Enter passphrase:<δίνουμε κωδικό>

Repeat passphrase:<δίνουμε κωδικό>

Γιά να ανοίξουμε το αρχείο, θα το αποκρυπτογραφήσουμε, με

$ gpg passtext.gpg

καί στην συνέχεια

Enter passphrase:<δίνουμε κωδικό>

 

Όμως, υπάρχουν -πλέον- καί αρκετά προγράμματα με γραφικό περιβάλλον.Καί το απλούστερο είναι μάλλον καί το καλύτερο. (Στο ubuntu βρέθηκε καί στο software center).
Το όνομά του Crypt Keeper.

Μετά την εγκατάστασή του θα το βρούμε στο Applications> System Tools> Crypt Keeper.

Μόλις το επιλέξουμε θα εμφανιστεί στην μπάρα το εικονίδιό του.

Με αριστερό κλικ, θα επιλέξουμε New Encrypted Folder καί έτσι θα μπορούμε να δημιουργήσουμε έναν φάκελο (με ονομασία πχ passfolder), όπου θέλουμε, ακόμη καί σε άλλο partition ή σε usb στικάκι, γιά τον οποίο θα ζητηθεί κωδικός. Ένα Forward κάτω αριστερά καί τελειώσαμε.

 

Δεν χρειάζεται να είναι ο κωδικός τού root ή τού user, αλλά όποιος εμείς θέλουμε.

Θα δημιουργηθεί λοιπόν φάκελος με "διαθέσιμο υπόλοιπο χώρο", όσος είναι καί ο χώρος τού δίσκου.

Το crypt keeper δεν εκκινεί αυτόματα, έτσι ο φάκελος δεν εμφανίζεται πουθενά, μέχρι να το τρέξουμε καί να τον ανοίξουμε μέσα από το πρόγραμμα, δίνοντας καί τον κωδικό. Μέσα από το πρόγραμμα επίσης, μπορούμε να τον κλείσουμε, κάνοντάς τον αόρατο, χωρίς να χρειαζόμαστε logout.

 

===========================================================================

 

Δείτε επίσης

http://ubuntuguru.wordpress.com/2007/12/01/how-to-keep-secret-with-easy-crypt/

https://help.ubuntu.com/community/EncryptedPrivateDirectory

http://www.ubuntugeek.com/crypt-manager-an-encrypted-folder-manager-for-ubuntu-linux.html

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Μες το μυαλό μου είσαι φίλε μόλις το μεσημέρι

έψαχνα κάτι τέτοιο και παιδευμουνα με το truecrypt

 

http://www.truecrypt.org/

 

πολυ καλό το  crypt keeper και ευχρηστο

Με έχει σώσει το cryptkeeper, το χρησιμοποιώ στη δουλειά για ό,τι σημαντικό, καθώς κ για πιο προσωπικά θέματα (πχ αρχεία με κωδικούς πρόσβασης, αρχεία με οικονομικά δεδομένα κλπ)

Ένα πράγμα μόνο με πειράζει: έστω ότι έχω ένα φάκελο για το χρήστη μου που προστατεύω με cryptkeeper. Αν πάω εκεί μέσα κ για οποιοδήποτε λόγο προσπαθήσω να φτιάξω ένα αρχείο σαν root (πχ sudo touch test.txt), μου λέει (με ιδιαίτερη αυθάδια μιας κ εδώ που τα λέμε το ζήτησα σαν root) ότι "permission denied"!

Αν ξέρει κανείς λύση σε αυτό το θέμα, θα με βοηθούσε πολύ, γιατί όσο παράξενο κ αν ακούγεται το χρειάζομαι...

Δεν έχω δεί αν γίνεται (αν καί γιά να μην το έχεις βρει, υποθέτω πως δεν...).

Όμως αυτό ήταν το θέμα μας καί το καλό σε αυτά τα προγράμματα.

Ότι δεν έχει πρόσβαση κανείς ακόμη κι αν λέγεται root   Laughing

Ναι μεν, αλλά...

Είναι 2 κάπως διαφορετικά πράγματα. Δεν συζητάμε να είναι "κλειστός" ο φάκελος κ να πάω να τον πειράξω σαν root. Αυτό δεν γίνεται κ δεν πρέπει να γίνεται, δε πα να με λένε κ ...Τσακ Νόρις.

Αν όμως το δώσω τον κωδικό κ τον ανοίξω τον φάκελο, κ έχω πλέον ορατά τα αρχεία (για να τα πειράξω, διαβάσω, σβήσω, φτιάξω καινούργια κοκ), εκεί μου κάνει εντύπωση που πάλι τρώει πόρτα ο root.

Προφανώς είναι έξτρα ασφάλεια σε κάποιες περιπτώσεις, απλά εμένα θα με βόλευε (Tongue out) στη δεύτερη περίπτωση να αφήνει τον root ή οποιονδήποτε άλλο έχει πρόσβαση στα αρχεία με την κλασσική ερμηνεία των permissions του linux να κάνει ό,τι κανονικά του επιτρέπεται (πχ αν ένα αρχείο που φυλάσσεται μέσω cryptkeeper είναι read/write για το group "staff" στο οποίο ανήκει κ κάποιος άλλος χρήστης, τότε αυτός ο χρήστης -εφόσον εγώ καταρχήν το ξεκλειδώσω με τον cryptkeeper- να μπορεί να διαβάσει/γράψει το αρχείο αυτό).

Πολύ καλό , το έχω δοκιμάσει εδώ και καιρό είχα κάνει και οδηγούς

εδώ  http://forum.greeklug.gr/viewtopic.php?f=48&t=357

και εδώ

http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=10112

@gnu_labis

Αν κάνεις ένα νέο group που μέσα θα υπάρχει ο χρήστης και ο root μετά δεν θα έχεις τα ίδια δικαιώματα στον φάκελο ; (άκυρο τώρα διάβασα το προηγούμενο ποστ σου).

edit Τώρα είδα ότι στις ρυθμίσεις του προγράμματος έχει και μια επιλογή για πρόσβαση και από άλλους χρήστες,αλλά δε βλέπω να λειτουργεί Undecided

Βασικα ποτε μου δε το χωνεψα, παντα ειχα καποια προβληματα με δαυτο.

Θεωρητικα γινεται αυτο που λεει ο gnu, παει καιρος και δε θυμαμαι τη διαδικασια, μα στη πραξη δε το θυμαμαι να δουλεψε ποτε,

Αυτος και ο λογος που προτιμησα και σε αντιστοιχες περιπτωσεις προτεινω το True Crypt (δειτε το), ειναι και για windows, που αρκετοι/ες

εχουν στη δουλεια υποχρεωτικα.

Κρυπτογραφει ακομα και ολοκληρα partitions.

Τrue Crypt

                             Τrue Crypt

Aν και προσωπικα για τις μικρες κρυπτογραφησεις που θελω πια μ' εχει βολεψει το Furius Cipher (δειτε το).

                  Furius Cipher Crypto

 

Βεβαια  σε καμια περιπτωση δε λεω πως δεν αξιζει το  Crypt Keeper, ισα-ισα που ειναι αξιολογη εφαρμογη,

οπως και η παρουσιαση του Δημητρη φυσικα .

να πω έναν λόγο πού προτίμησα το crypt keeper?

το πολύ καλό True Crypt πού είναι από τις παλαιότερες, αν όχι η πρώτη εφαρμογή τού είδους (την είχα από πολύ παλιά), αλλά καί οί περισσότερες από τις άλλες -δεν λέω γιά όλες γιατί δεν ξέρω-, λειτουργούν με άλλον τρόπο.

Πρέπει να δημιουργήσεις έναν "κρυφό χώρο". Κάτι σαν partition το οποίο θα βλέπεις μόνο μέσα από την εφαρμογή. Καί τον οποίο δεσμεύει.

Αυτό σημαίνει καταρχάς, αρκετό χρόνο γιά την δημιουργία του -εξαρτάται από το μέγεθος-.

Καί κατά δεύτερον, χαμένο χώρο είτε τον χρησιμοποιείς, είτε όχι.

(Τον χώρο που θα δώσεις, τον έχεις αποκλειστικά καί μόνο από το true crypt καί ας μην τον χρησιμοποιήσεις ποτέ.)

Ενώ με το crypt keeper έχεις τον διαθέσιμο χώρο τού user (home). Δεν αλλάζει κάτι.