Ελληνικά στο Linux

dimitris | Κυρ, 01/13/2008 - 23:05 | 5' | 12

Συνήθως, τα ελληνικά-αγγλικά στο Linux αλλάζουν με Alt+Shift.Οι παρακάτω οδηγίες είναι τετριμμένες και έχουν γραφτει και αλλού.

Στις μεγάλες διανομές Linux δεν χρειάζεται καν να κουνήσετε το δαχτυλάκι σας για να έχετε Ελληνικά. Τέσπα, αν πατάτε Αlt+Shift και δεν γίνεται τίποτε, τότε κάντε τα παρακάτω, ανάλογα με το γραφικό περιβάλλον που χρησιμοποιείτε.

GNOME
Στο Gnome θα πρέπει να κάνετε δεξί κλικ στον πίνακα εφαρμογών (στην πάνω μπάρα) και να διαλέξετε "Προσθήκη στον πίνακα..." Από το νέο παράθυρο επιλέξτε το "Ένδειξη Γλώσσας πληκτρολογίου" και πατήστε Προσθήκη.

Δοκιμάστε αν τώρα παίζει το Alt+shift. Αν γράφετε ελληνικά, είναι ΟΚ. Αν όχι, τότε πρέπει να ρυθμίσετε το συνδυασμό πλήκτρων. Κάντε δεξί κλικ στο εικονίδιο USA και επιλέξτε "Ανοιγμα προτιμήσεων". Στο νέο παράθυρο πηγαίνετε στην καρτέλα Επιλογές Διάταξης και κάντε κλικ στο "Group Shift/Lock behavior".

Εκεί κάντε scroll προς τα κάτω μέχρι να βρειτε την επιλογή "To Alt+Shift αλλάζει ομάδα". Ενεργοποιήστε την (τσεκ στο κουτάκι) και πατήστε Κλείσιμο. Καλού κακού πατήστε ταυτόχρονα Alt+Shift+Backspace και όλα θα είναι
ΟΚ όταν επανασυνδεθείτε. Αυτά για Gnome.

KDE

Στο KDE ο προεπιλεγμένος τρόπος εναλλαγής από Αγγλικά σε Ελληνικά είναι το Ctrl+Shift+K μέσω ενός προγράμματος που λέγεται kxkb και το οποίο είναι ενσωματωμένο στο KDE. Επομένως πρέπει να ενεργοποιήσετε το kxkb και μετά να αλλάξετε την προεπιλεγμένη ρύθμιση σε ALT+Shift. Να πως γίνεται:

Για να ενεργοποιήσετε πρώτα την εναλλαγή πληκτρολογίου, πηγαίνετε στο Κέντρο Ελέγχου (Control Center) του KDE και εκεί κάντε κλικ (αριστερά) στο Regional & Accessibility. Από τις υποκατηγορίες επιλέξτε το Keyboard Layout. Τότε, στην καρτέλα Layout (που θα εμφανιστεί στα δεξιά), ενεργοποιήστε το "Enable keyboard layout".

Μετά, κάντε κλικ στην καρτέλα Switching options και ενεργοποιήστε τα "Show indicator..." και "Show country flag":

Τότε θα εμφανιστεί μια σημαία με τη λέξη US στη γραμμή εργασιών/taskbar κάτω δεξιά. Τώρα, για να ρυθμίσετε το συνδυασμό Alt + Shift πρέπει να πειράξετε ένα αρχείο ρυθμίσεων. Πατήστε ALT+F2 και στο διάλογο που θα εμφανιστεί κάντε copy/paste την εξής
εντολή:

 kwrite ~/.kde/share/config/kdeglobals 

Θα εμφανιστεί ο κειμενογράφος kwrite με το αρχείο που πρέπει να πειράξετε. Βρείτε εκεί την ενότητα [Global Shortcuts]. Από τις γραμμές που βρίσκονται από κάτω, σας ενδιαφέρει η γραμμή που λέει:

Switch to Next Keyboard Layout=default(Ctrl+Alt+K)

Αυτήν θα πρέπει να την αλλάξετε ώστε να γράφει:

Switch to Next Keyboard Layout=Alt+Shift_L

Προσέξτε: πρέπει να γράψετε Alt+Shift_L

Μετά πατήστε ALT+S για να το αποθηκεύσετε και κλείστε το παράθυρο. Πατήστε CTRL+ALT+BACKSPACE και όταν επανασυνδεθείτε τα ελληνικά πρέπει να παίζουν.

Εναλλακτικά, ανοίξτε το αρχείο /etc/X11/xorg.conf ως root. Π.χ. πατήστε ALT+F2 και γράψτε

gksu gedit /etc/X11/xorg.conf

Στο αρχείο αυτό βρείτε το Section InputDevice (keyboard).
Θα πρέπει να το κάνετε να είναι κάπως έτσι:

Section "InputDevice"
Identifier "Keyboard0"
Driver "kbd"
Option "XkbModel" "pc105"
Option "XkbLayout" "us,gr(extended)"
Option "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll,compose:rwin"
EndSection

Οι σημαντικές γραμμές είναι οι XkbLayout και XkbOptions.

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Μια γρήγορη ερώτηση σχετικά με την αλλαγή πληκτρολογίων.
Ψάχνω να βρώ τρόπο ώστε η αλλαγή μεταξύ ελληνικών και αγγλικών να γίνεται με τον συνδυασμό "alt-space" (που είναι συνηθισμένος στα Macintosh).
Στο μεν KDE αυτό γίνεται, μέσω keyboard macros, αλλά στο Gnome δεν έχω καταφέρει να βρώ τίποτα.
Αν έχετε καμμιά ιδέα, θα με βοηθούσε πολύ.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Φώντας

Για ρίξε μια ματιά System/Preferences/Keyboard/Keyboard Preferences/Layout Options, μήπως βρεις άκρη.

System/Preferences/Keyboard/Keyboard Preferences/Layout Options/Groupshift/Lock Behavior.

Από εκεί μπορείς να ρυθμίσεις το πως θα εναλλάσσονται οι γλώσσες στο πληκτρολόγιο. Θα σου πρότεινα εδώ να εναλλάσσεις τις γλώσσες πατώντας τα δύο Alt, κάτι που δεν υπάρχει σε άλλα λειτουργικά γιατί έτσι δεν χρειάζεται να σηκώνεις τα χέρια σου από το πληκτρολόγιο.

Μάλλον είναι χαζή ερώτηση, αλλά που είναι αυτό το path? ("System/Preferences/...") στο Ubuntu?
Το θέμα της αλλαγής γλώσας δεν είναι, βέβαια, τόσο σπουδαίο, αλλά θέλω να καταφέρω να βρώ τρόπο ώστε να αλλάζει όπως στα Mac, γιατί έτσι μου είναι γνώριμο.
Παρεπιπτόντως, δοκίμασα στο Gconf, αλλά χωρίς επιτυχία. Ίσως χρειάζεται επεξεργασία του xorg.conf?
Ευχαριστώ, πάντως.

Το System είναι η τρίτη από αριστερά επιλογή στην επάνω μπάρα του Gnome.  Οι άλλες δύο είναι Applications και Places (Στα ελληνικά "Εφαρμογές-Τοποθεσίες-Σύστημα", υποθέτω).

Βέβαια, ευχαριστώ.
Πάντως, ο συνδυασμός ¨Alt-space" δεν είναι διαθέσιμος στο Gnome. Ακούγεται υπερβολικό, αλλά ψάχνω να βρώ τρόπο εδώ και πάνω από ένα χρόνο.
Δοκίμασα, για παράδειγμα το "xev" (στο terminal), ώστε να δώ τι κωδικό έχει ο συνδυασμός των πλήτρων "Alt" και "space", αλλά που να τον βάλω ώστε να θεωρείται ως layout switch εντολή?

xenophon]Βέβαια, ευχαριστώ.
Πάντως, ο συνδυασμός ¨Alt-space" δεν είναι διαθέσιμος στο Gnome. Ακούγεται υπερβολικό, αλλά ψάχνω να βρώ τρόπο εδώ και πάνω από ένα χρόνο.
Δοκίμασα, για παράδειγμα το "xev" (στο terminal), ώστε να δώ τι κωδικό έχει ο συνδυασμός των πλήτρων "Alt" και "space", αλλά που να τον βάλω ώστε να θεωρείται ως layout switch εντολή?

Γιατί καλέ μου να βάλεις alt+space και όχι σκέτο alt;; ( έχει και τέτοια επιλογή! πατάς ένα κουμπάκι και αλλάζουν τα γράμματα κατευθείαν!). Και επίσης τα δύο alt μαζί είναι εξαιρετική επιλογή και πολύ βολική ειδικά αν γράφεις τυφλό σύστημα;;; Προσωπικά το alt+space πρώτη φορά το ακούω χώρια που δεν μου φαίνεται και τόσο βολικό σαν συνδυασμός πλήκτρων για να περνάς από την μία γλώσσα στην άλλη.

και δεν προκαιται να συμβει ποτε, γιατι το μονο που θα καταφερνε καποιος θα ηταν τις μισες φορες να βαζει ενα ωραιο... διαστημα!

Σίγουρα. Δεν έχω καταλάβει καθόλου γιατί κάποιος σκέφτηκε ότι ο συνδυασμός δύο πλήκτρων για την αλλαγή της γλώσσας είναι πιο βολικός.
Μάλιστα εγώ μόνο το αριστερό alt έχω ενεργοποιημένο και δεν μπορείς να φανταστείς την ευκολία που έχει ..

ε ενταξει. ο συνδυασμος γινεται παντα για να αποφευγονται οι λαθος κινησεις.

Χμμ. Μεγάλη φασαρία έχει γίνει για το <Alt-Space> που προτιμάω!

(ευχαριστώ).

Ο μόνος λόγος που επιμένω είναι επειδή στο Mac OS X έτσι αλλάζεις

πληκτρολόγια, και μερικοί/ές (όπως εγώ) έτσι έχουμε συνηθίσει.

Τελοσπάντων, δεν χάθηκε ο κόσμος αν δεν καταφέρω να ρυθμίσω το

Gnome να αλλάζει έτσι layouts.

Ευχαριστώ όλους/ες.

Φώντας