temp files με αφορμη επεξεργασια εικονων στο gimp

wave | Δευ, 04/28/2008 - 22:39 | 1' | 3

καλησπερα,δουλευεω αρκετα το gimp το τελευταιο καιρο και κατα διαρκεια επεξεργασιας μου εβγαλε μηνυμα αντιστοιχο του photoshop the scratch discs are full.

βρηκα την λυση googlαρωντας σχετικα ευκολα νομιζω(αρχειο -προτιμησεις-περιβαλλον-tile cashe size),το ερωτημα που μου δημιουργηθηκε ειναι το αδειασμα των temp files γενικοτερα

http://personal-computer-tutor.com/deletingtempfiles.htm

απο οτι λεει εδω ειναι ακινδυνη η διαγραφη τους αλλα η δικια σας εμπειρια το επιβεβαιωνει αυτο για καθε περιπτωση?

ρωταω επειδη εχω dual boot και δουλευω κατα περιπτωση και στα δυο συστηματα

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

λοιπον?εχει κατι να πει κανεις ?μηπως δεν επρεπε να κανω την ερωτηση?μπορει να ειναι πλεονασμος,αλλα μετα απο προσφατες περιπετειες θα ηθελα να ειμαι προσεκτικος σε θεματα που δε ξερω και δεν ειμαι σιγουρος για το τι ισχυει η τι μπορει να γινει.

τα temp files είναι αυτό που λέει και το όνομα.
Δηλαδή προσωρινά αρχεία τα οποία χρειάζονται για μια συγκεκριμένη στιγμή, μερικά απλά διευκολύνουν (επιταχύνουν μάλον) κάποιες διαδικασίες και άλλα πάλι ξεμείνανε ως backup κάποιου αρχείου.

Γενικά η φιλοσοφία τους είναι ότι μπορείς να τα καθαρίσεις χωρίς τύψεις και ανασφάλειες.
Όταν δούλευα windows κάθε τόσο ήθελα να τα σβήσω όλα. Ένιωθα σαν να κάνω μπάνιο μετά από μια εβδομάδα σε camping.

Σε linux, (αν εξαιρέσεις την cache του browser - κι αυτή όχι τόσο συχνά) δεν μου'χει δημιουργηθεί αυτή η ανάγκη.
Δοκίμασε και κανά προγραμματάκι που την κάνει αυτόματα τη δουλειά όπως το kleansweep αν έχεις kde.

ok ,ευχαριστω,απλα ηθελα να σιγουρευτω γιατι στο ανω αρθρο αφηνε καποιες υποψιες οτι καποια προγραμματα υπηρχε το ενδεχομενο να επηρεαστουν.
εχω gnome στο heron ,θα δω τι σχετικο υπαρχει.