Προβλημα με το Internet Dj Console

kostas5a | Παρ, 11/26/2010 - 23:44 | 1' | 11

ΕΝΑ ΒΑΣΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΤΟ IDJC ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ JACK ΟΜΩΣ ΠΗΓΑΙΝΩΝΤΑΣ ΣΤΟ ΚΑΤΑΛΥΛΟ ΑΡΧΕΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΑΛΛΑΞΩ ΓΡΑΦΕΙ ΣΤΙΣ ΙΔΙΟΤΙΤΕΣ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΝΑΓΝΩΣΗ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ROOT ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙΡΑΞΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΠΕΙΡΑΞΩ ΤΙΣ ΡΥΘΜΕΙΣΗΣ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΩΝ LINUX ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ

Φόρουμ
Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

1) Σε παρακαλώ μην γράφεις με κεφαλαία, είναι σαν να φωνάζεις.
2) Το γνωστό μήνυμα για τις για τις ρυθμίσεις του Jack δεν το γνωρίζω, για ρίχτο μια. Τί σου λέει, πότε στο λέει;
3) Πού βρίσκεται αυτό το αρχείο? Δώσε την πλήρη διαδρομή του αν γίνεται, να βοηθήσουμε ακόμα και αν δεν ξέρουμε το συγκεκριμένο..

Λοιπον συγνωμη για τα κεφαλαια το γνωστο μυνημα ειναι αυτο :

$ jackd -d alsa
jackd 0.118.0
Copyright 2001-2009 Paul Davis, Stephane Letz, Jack O'Quinn, Torben Hohn and others.
jackd comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY
This is free software, and you are welcome to redistribute it
under certain conditions; see the file COPYING for details

JACK is running in realtime mode, but you are not allowed to use realtime scheduling.
Please check your /etc/security/limits.conf for the following lines
and correct/add them:

@audio - rtprio 100
@audio - nice -10

After applying these changes, please re-login in order for them to take effect.

You don't appear to have a sane system configuration. It is very likely that you
encounter xruns. Please apply all the above mentioned changes and start jack again!

αλλα δεν γινεται να αλλαξω τις ρυθμισεις
και επισης μου το λεει στο τερματικο που παω να πατησω τις εντολες που λεει στο tutorial του σαιτ
http://idjc.sourceforge.net/install_first_run.html

Ωχ, έμπλεξες. Όχι οτι δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη αλλά είναι λίγο περίεργος o Jack. Το πρόγραμμα δεν τρέχει χωρίς Jack? Σου χρειάζεται να το τρέξεις real-time?
Αν όχι δες πχ με την εντολή jack --help πως τον τρέχεις χωρίς realtime ή δοκίμασε με το qjackctl που είναι front-end για τον Jack, δηλαδή εφαρμογούλα με παράθυρο κτλ.

ο jack πρεπει να παιζει real time το προγραμμα δεν παιζει χωρις jack και επισης τι μπορω να κανω με το jackcntrl?

Wait λίγο, το δοκιμάζω στο δικό μου. Να υποθέσω όταν το εγκατέστησες είπες να τρέχει real-time ο Jack, σωστά?
Γενικά, όχι, δεν χρειάζεται rt για να τρέξει ο Jack. Το είδα, το πρόγραμμα δεν τρεχει χωρις.
Το qjackctl ειναι προγραμμα για να ελεγχεις τον Jack, χωρις να χρειαζεσαι τερματικο, τρεξτο και δοκιμασε μεχρι να εχω νεοτερα.

Λοιπόν, στο μενού του Μονομάχου:
1)ξεκινάς το Jack Control (βρίσκεται στο Ήχος και βίντεο),πας στο Setup, ξετικάρεις το real time και Οκ, και πατάς start. Αφήνεις να τρέξει λίγη ώρα και πρέπει να σου μείνει πράσινος ο μετρητής.
2)Ξεκινάς το ΙDJC και σου τρέχει.

Αν έχεις dropouts, (xruns) στον Jack, παίξε με τις ρυθμίσεις και μεγάλωσε το buffer (Frames/Period)
Αν είχεις υψηλό latency χωρίς xruns, μίκρυνε το buffer.

Αν έχειw πρόβλημα έτσι και δεν είναι λειτουργικό το πρόγραμμα, που δεν νομίζω, θα το κοιτάξουμε να κάνεις τις ρυθμίσεις που σου λέει.

Λοιπον ενταξει τρεχει ειναι ολα οκ αλλα το θεμα μου ειναι πως μπορω να το βαλω να τρεχει realtime;

Τωρα πως μπορω να βγαλω εκπομπη σε listen2myradio που θελω;

Σου είναι απαραίτητο να μειώσεις το latency? Αν είναι τόσο σημαντικό το κοιτάμε να μειωθεί πολύ, χρησιμοποιώντας και άλλες εναλλακτικές, όχι μόνο αυτές που προτείνει η σελίδα. Απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το θες, δεν θες monitoring ενώ γράφεις.
btw, τι κάρτα ήχου έχεις?
To πως θα βγάλεις εκπομπή δεν έχω την παραμικρή ιδέα.

Λοιπον εκπομπη δεν μπορω να βγαλω γιατι στο connect του idjc δεν μπορω να προσθεσω server και ip στην λιστα...