Gutsy και onboard (SIS7102)

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Κυρ, 01/13/2008 - 23:26 | 2'

Λοιπόν από ότι έχω διαπιστώσει το ubuntuδάκι μας δεν τα πάει καθόλου καλά με τις onboard καρτούλες ήχου...Έχω την κοπελιά μου και τρέχει το gutsy.Ενώ λοιπόν δούλευε μια χαρά το amarok το movie player to vlc και τα λοιπά τώρα όλα αυτά κολλάνε....Εκεί λοιπόν που σπάγανε τα νεύρα μου να δω τι συμβαίνει θυμήθηκα ότι προχθές που άλλαξα το splashscreen (την εικόνα που δείχνει μετά το login) ο ήχος του login παίζει κανονικά και μόλις εμφανίζεται το splashscreen ξαναπαίζει ο ήχος....δηλαδή παίζει δύο φορές.Οπότε σκέφτηκα ότι κάτι παίζει με τον ήχο...Απενεργόποιω την κάρτα από το bios και ξανακάνω login και βλέπω ότι όλα δουλεύουν κανονικά.Την ξαναενεργοποίω και δίνω asoundconf list και μου δείχνει μία καρτα την SIS7102(αν θυμάμαι καλά τον αριθμό).Οπότε δίνω set-default-card SIS7102 και κάνω και ένα restart....Τίποτα...τα ίδια.Ότι και αν έχω προσπαθήσει δεν μπορώ να το κάνω να δουλέψει.Έχει κανείς καμία ιδέα?απο ότι είδα το module είναι φορτωμένο...Μάλιστα καμία φορά μπορεί να μου κολλήσει και όλο το σύστημα και να πατήσω ctr+alt+bspace για βγώ στο login window...

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)