Το mint μου δεν bootαρι μετα την εγκατάσταση του XBMC

kthomas_k | Παρ, 10/28/2011 - 02:50 | 3' | 5

Χαίρεται,

Πρόσφατα αποφάσισα να κάνω το παλιό μου Laptop (nx9110 με ati radeon 9000IGP) media center στο σαλόνι και έτσι να συνδιάσω μαζί με ενα ασύρμματο πληκτρολόγιο και την δυνατότητα για λίγο σερφάρισμα στο διαδύκτιο από το σαλόνι, μιας και το έχω συνδέσει στην τηλεόραση

Έτσι εγκατέστησα το Katya και αφού εγκατέστησα ένα κάρο πράγματα, είπα να εγκαταστήσω και το XBMC.
(εδώ να πώ ότι η οδηγίες του official site είναι αρκετά παλιές και δείχνουν την εγκατάσταση σε jaunty και αν τις ακολουθήσει κανείς κατα γράμμα θα δεί ότι δεν γίνεται εγκατάσταση λογο καποιον broken αρχείων στα αποθετήρια - Ενώ natty δεν υποστηρίζεται ακόμα - και τελικά ανακάλυψα ότι δουλεύει ορθά το αποθετήριο στην εκδοση του merkat).

Εφόσον ξεπέρασα αυτό τον ύφαλο θα έλεγα ήρθε ο σκόπελος. Μετα την εγκατάσταση του xbmc και την πρώτη επανεκίνηση δεν ξανασηκώθηκε ο xserver (ετσι ικάζω με τη λίγες μου γνώσεις) καιτο λέω αυτό γιατι με alt+f1 και στην συνέχεια με startx σηκώθηκε κανονικά το γραφικό περιβάλον. Έκανα απεγκατάσταση του πακέτου αλλά το πρόβλημα παρέμεινε δεν ξανακεκίνησε το γραφικό περιβάλον :((

Μήπως φταίει η κάρτα οθόνης γιατί με τους drivers δεν τα πηγαίνει και πολύ καλα ούτε κάν τους κλειστούς τις AMD

Αναζητώ εδώ και μια βδομάδα λύση, σε διάφορα φορουμς, αλλά δεν κατάφερα τίποτα.

Τι θα μπορούσα να κάνω έστω για να γυρίσω πίσω πρίν την εγκατάσταση του xbmc; μπορώ να κάνω με κάποιο τρόπο repair όπως στα "παράθυρα";

Κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Ευχαριστώ για την απάντηση

Ακολούθησα τις οδηγίες σου, ολοκληρώθηκε η διαδικασία αλλά έχει πεισμώσει δεν θέλει να ξεκινήσει απ' ευθείας αλλά μόνο με τον τρόπο που περιέγραψα...

Αν δεν εχεις εγκαταστησει το ubuntu tweak, εγκατεστησε το. Πηγαινε εκει που λεει "package cleaner". Στην δεξια πλευρα εχει 5 button. Κανε αυτο που λεει το καθενα εκτος απο την τελευταια επιλογη που λεει "purge PPAs", θα σου ζητησει κωδικο root.Μετα μπες παλι σε recovery mode και κανε repair broken packages και μετα επαννεκκινηση να δεις αν θα δουλεψει.

Δεν έχω ιδεά από mint αλλά λογικά πρέπει κάπου πρέπει να υπάρχει ένα εργαλείο οπού ρυθμίζεις τα start up services/daemons.

Νομίζω το εργαλείο αυτό λέγεται ntsysv.
Ίσως η επιλογή να ξεκινά αυτόματα ο xserver έχει απενεργοποιηθεί.

Ευχαριστώ για την προσπάθεια παιδιά,

Προσπάθησα και με αυτα που είπατε αλλα τπτ...

Τελικά έκανα εγκατάσταση από πάνω και δεν χάθηκαν πολλές ρυθμίσεις.

Ευχαριστώ και πάλι