Παιδική διανομή για παλιό laptop

joman | Κυρ, 06/12/2011 - 21:22 | 2' | 3

Καλησπέρα σε όλους.
Όπως αναφέρω και στον τίτλο, ψάχνω για μια παιδική διανομή, ικανή να δουλέψει στο παλιό μου laptop, πριν αυτό πάει για ανακύκλωση Laughing
Πρόκειται για ένα παλιό ΙΒΜ με pentiumIII στο 650 MHz, με 128 ΜΒ μνήμη, και 6 GB σκληρό δίσκο...
Ξέρω ότι είναι στο όρια, αλλά δεν χάνω και τίποτα να ρωτήσω .
Πριν λίγες μέρες είχα δοκιμάσει το doudoulinux, που ανακάλυψα μέσα απο το φόρουμ, και μπορώ να πω οτι άρεσε πολύ στα μικρά (5 και 8 χρόνων)
Το θέμα είναι οτι παραείναι αργό στο συγκεκριμένο pc, και μετά την εγκατάστασή του στο δίσκο, δούλεψε μόνο μια φορά και μετά τίποτα..
Δοκίμασα απο απλή περιέργεια και το pupy, μιας και ζητάει πολύ λίγα, καλά τα πήγε, αλλά βεβαίως δεν είναι αυτό που ζητάω για τα παιδιά.
Έριξα και μια ματιά στο σχολινουξ, αλλά βλέπω πως θέλει 384ΜΒ μνήμης RAM, οπότε δεν.
Αν κάποιος γνωρίζει κάτι άλλο , πριν αρχίσω το ψάξιμο για άλλον υπολογιστή.
Βεβαίως τα win2000 που είχε απο τη μαμά, πήγαν περίπατο, και δεν το συζητάω να ξαναγυρίσουν Tongue out

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Δύσκολη περίπτωση. Ρίξε και μια ματιά στο Foresight, αλλά νομίζω πως και αυτό θα είναι βαρύ.. 
 http://www.foresightlinux.org/foresight-kids/
Εκτός πια αν δεις τι έχει το Doudou και μετατρέψεις μια διανομή σαν το Puppy σε στυλ Doudou.

Χαχα, όντως δύσκολη περίπτωση Smile
Δυστυχώς και αυτό που προτείνεις, θέλει 256ΜΒ μνήμη το ελάχιστο..
Για τη διαμόρφωση του Puppy, είχα σκεφτεί και εγώ κάτι τέτοιο, αλλά δεν βλέπω το πως μπορώ να το καταφέρω.
Στο Doudou τα πράγματα είναι τελείως απλοποιημένα, και αυτό άρεσε στα μικρά.
Το να βάλω μερικές εφαρμογές εντάξει, αλλά να προσομοιόσω το περιβάλλον του Doudou στο Puppy, δεν έχω ουτε τις γνώσεις ούτε τον τρόπο να το καταφέρω.
Μάλλον θα κοιτάξω μια κανένα μεταχειρισμένο υπολογιστή, και ο δεινόσαυρος θα μείνει για καμιά δοκιμή.
Τον προορίζω για ένα πείραμα εγκατάστασης του Archbang σύντομα Wink

Το Archbang είναι πολύ καλό αλλά λίγο πιο βαρύ.
Μάλλον δεν θα αρέσει στα πιτσιρίκια και πιθανότατα θα χρειαστεί να κάνεις πολλές παρεμβάσεις (αυτόματο login, συντόμευση πληκτρολογίου για αλλαγή γλώσσας κ.λ.π.)
Μόνο και μόνο όμως που θα κατεβάσει ένα σκασμό updates στο πρώτο upgrade που θα κάνεις φτάνει για να βαρύνει αρκετά το σύστημα.
Κράτα το doudoulinux το οποίο είναι περίφημο για μικρά παιδάκια αλλά μόνο σαν livecd.
Δεν αξίζει ο κόπος να το κάνεις install στο σκληρό.