Αρχαιο Laptop και Linux.

kazaven | Πέμ, 06/02/2011 - 18:43 | 1' | 12

Καλησπερα.
Εχω στα χερια μου ενα αρχαιο λαπτοπ (Qompac evo N150 , 800 mghz , 256 Ram) στο οποιο εχω win 2000 (Αισχος).
Θελω αν μπορειτε να μου προτεινεται μερικες διανομες που χωρανε σε cd και να τρεχουν ανετα στο παραπανω δεινοσαυρακι.
Θα ηθελα κατι σε Gui μιας και η σχεση μου με το Linux ειναι σε νηπιακο ακομα επιπεδο.
Δοκιμασα το monomaxos Lite , αλλα κολαει στην εγκατασταση.
Το μηχανακι το θελω μονο για Internet και για να βλεπω καμια ταινια στον Vlc.

Ευχαριστω.


Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Αν είσαι έμπειρος χρήστης Linux θα σου πρότεινα Debian Stable με Xfce ή Salix με Xfce ή και Salix με Fluxbox. Επίσης ρίξε μια ματιά και στο Xubuntu. Αν αυτά σου φαίνονται βαριά, κοίταξε τα Antix, Slitaz ή και το Puppel.

Χμ, χμ, εκτός από όσα λέει ο dsyrmalis μπορείς να δοκιμάσεις και το Archbang - είναι ελαφρύτατο! Είναι LiveCD οπότε μπορείς να το δοκιμάσεις πρώτα αν παίζει και μετά να κάνεις την πολύ απλή εγκατάστασή του.

Κατεληξα στο Xubuntu αλλα μεσω του wubi κατεβαζει την 11.04 και το μηχανακι σερνεται
Λετε να βαλω 6.04 η 8.04 ?
Αλλα τα live cd εχουν λειτουργεια wubi ?
Θελω να κρατησω και τα win 2000.

Ευχαριστω.

Η εγκατασταση απο wubi ειναι εικονικη και οχι κανονικη!
Ειναι περισσοτερο για δοκιμη και οχι για κατι μονιμο. Οι επιδωσεις σε σχεση με την κανονικη εγκατασταση ειναι πολυ λιγοτερες. Επισης, ειναι πολυ πιθανο να εχεις πολλα και διαφορα προβληματα, οπου σε μια κανονικη εγκατασταση δεν θα υπαρχουν, οπως εχει αποδειχθει πολλες φορες.

kazaven]Κατεληξα στο Xubuntu αλλα μεσω του wubi κατεβαζει την 11.04 και το μηχανακι σερνεται
Λετε να βαλω 6.04 η 8.04 ?
Αλλα τα live cd εχουν λειτουργεια wubi ?
Θελω να κρατησω και τα win 2000.

Ευχαριστω.

Σε τέτοιο μηχανάκι, δεν νομίζω ότι θα κάνεις δουλειά με Xubuntu. Προτείνω να αξιοποιήσεις το Xubuntu για να σου φτιάξει τις κατατμήσεις (και να κρατήσεις τα Windows) και μετά να πας σε μια πιο ελαφριά λύση σαν αυτές που αναφέρθηκαν παραπάνω.

Πρόσεξε όμως τι θα κάνεις (στη δημιουργία κατατμήσεων), για να μην χάσεις τη δουλειά σου στα Windows...

Εβαλα Kubuntu 6.10 και παει αρκετα καλα.
Τωρα θα δοκιμασω το Kubuntu 8.10.

δοκίμασε το linux mint lxde βαζίσετε στο ubuntu 10.10 και όχι στο νεότερο, αλλα δεν θα έχεις  πρόβλημα, διοτι υποστίριζετε ακόμη. νεότερα πακέτα μπορείς να βρείσκεις απο τα αποθετερία του natty. ή απο τα sites. (sources κ.τ.λ.)

Εγω κατάφερα να βάλω debian σε laptop με 64ram (τότε). και σε λίγο θα βάλω Tinycore στο ίδιο. 

είναι βαρύ και λογο παλεότιτας δεν θα σε βολέυει, θα είναι δύσκολο να βάλεις καινούργιες εφαρμογές.
έχει πολλά μειονεκτίματα κάτι τέτοιο, κατα την γνώμη μου δεν ειναι καλή ιδέα. 

Εγώ θα πήγαινα στη λογική του installation DVD και προτείνω openSUSE με KDE 4.6.3. Είναι μια δυνατή, εύκολη και πάρα μα πάρα πολύ σταθερή διανομή. Κατέβασέ την εδώ. Εγώ αυτή θα πρότεινα.

Χμμμ....

Σαν λίγο ΒΑΡΥ το κόβω το openSUSE.......

Συμφωνώ με Δημήτρη......! 

lxde,σε οποια διανομη θελεις ,κατα τη γνωμη μου προτιμω debian 6 η pclinuxos η mint

TemplarX]

Χμμμ....

Σαν λίγο ΒΑΡΥ το κόβω το openSUSE.......

Συμφωνώ με Δημήτρη......!

 

Δεν είναι καθόλου βαρύ αντιθέτως είναι πολύ ελαφρύ και ό,τι πρέπει για ένα παλιό laptop.