ξαφνικα σταματησε να λειτουργει το touchpad :@

aakkuan | Δευ, 05/30/2011 - 14:17 | 1' | 15

καλησπερα, 

ξαφνικά χτες το βράδυ σταμάτησε να λειτουργεί το touchpad. ούτε updates ειχα κανει ούτε τίποτα δεν έκανα κάτι διαφορετικό από όσο μπορώ να θυμηθώ....
το toucpad λειτουργεί στα win οπότε είναι θέμα software.
πήγα στις ρυθμίσεις ποντικιού έπαιξα με τις ρυθμίσεις του toucpad αλλα τίποτα.....
καμιά ιδέα;;

 

Δώσε αστέρια!

MO: 2 (ψήφοι: 1)

Σχόλια

Πες μας ποια διανομη εχεις...αλλιως πως θα βοηθησει καποιος?

Ξανα Εγκατέστησε τα.
Τα ubuntu-ειδή έχω την εντίπωση απο κείμενα πολλών χρηστών που διαβάζω και έχουν παρόμοια προβλήματα οτι είναι ασταθές, ειδικά οι καινούργιες εκδόσεις.

οποτε σου συνιστώ να τα ξαναβάλεις ή βάλε μια άλλη διανομή.
μπορείς να δοκιμάσεις και το Linux Mint λένε οτι έχει διορθόμένα κάποια bugs του ubuntu, έτσι έχω ακούσει, οσον αφορα το Unity μπορεί να μπει και στο Mint φαντάζομαι και γενικά πάρε αντιγραφα ασφαλείας πρώτα, αν δεν ξέρεις πως να πάρεις αντιγραφα ασφαλείας χωρίς mouse ρώτα.

@aakkuan
1) Πες μας πρωτα απ'ολα πως εχεις κανει την εγκατασταση, κανονικα ή μεσα απο τα παραθυρα(με το wubi) ?
2) Δωσε το αποτελεσμα απο
dmesg
3) Επισης, πες μας πιο laptop εχεις.

@andreas122
Ολα αυτα που λες, οτι εχεις ακουσει, μπορεις να μας τα δειξεις κιολας?
π.χ. αυτο με το να ξανακανει εγκατασταση, μπορεις να μας δειξεις σε αυτο το forum ή σε στο forum http://forum.ubuntu-gr.org/ οπου ασχολειτε αποκλιστικα με το ubuntu, που να εχουν προτεινει κατι τετοιο?
Για τα υπολοιπα, οτι δεν ειναι σταθερο, κλπ. ειναι τελειως λαθος, και δεν εχουν καμια βαση αυτα που αναφερεις! Κανω αυτη την επισημανση, για να μην το διαβασει το ποστ σου καποιο νεο μελος ή καποιος επισκεπτεις, και πιστεψει πως ειναι ετσι!

το λαπτοπ μου ειναι inspiron n5010 και εχω κανει κανονικη αντικατασταση....
την προταση φιλε μου να τα ξανακανω εγκατασταση οπως και οτι το ουμπουντου ειναι ασταθες τα κρινω ατοπα μιας και το χρησιμοποιω 3μιση χρονια και ποτε για οποιοδηποτε προβλημα δεν χρειαστηκε να κανω επανεγκατασταση και ουτε ποτε ειχα σοβαρα προβληματα σταθεροτητας σε τρια διαφορετικα μηχανηματα
;) 

συγνωμη αλλα δεν ξέρω πως να εισαγω το output του dmesg σαν να ναι κωδικας για να μην εινια τεραστιο το μηνυμα...

Κανε ενα κοπο, και ανεβασε το εδω http://pastebin.gr/
και δωσε μας το link, γιατι ετσι οπως ειναι, δεν βγαινει ακρη!

@vagrale13
<<Ολα αυτα που λες, οτι εχεις ακουσει, μπορεις να μας τα δειξεις κιολας?
π.χ. αυτο με το να ξανακανει εγκατασταση, μπορεις να μας δειξεις σε αυτο το forum ή σε στο forumhttp://forum.ubuntu-gr.org/ οπου ασχολειτε αποκλιστικα με το ubuntu, που να εχουν προτεινει κατι τετοιο?>>

Δέν διαβασες καλά, έγραψα πως άκουσα οτι το Μιντ έχει διορθομένα κάποια bugs του ubuntu, η επανέγκατάσταση ήταν δική μου ιδέα για να μην μπαλόνομε απλός τα προβλήματα απο την στιγμή που δεν θα έπρεπε να υπάρχουν τέτιου ίδους, και για να μην ξανα βρεί μπροστά του και άλλα παρόμοια προβλήματα. δεν καταλαβαίνω έγραψα κάτι τόσο τρομερό?

<<Για τα υπολοιπα, οτι δεν ειναι σταθερο, κλπ. ειναι τελειως λαθος, και δεν εχουν καμια βαση αυτα που αναφερεις! >>

Αν ήταν σταθερό τοτε το touchpad δεν θα χαλαγε απο μόνο του, αυτό σημένει οτι Driver υπήρχναν άρα κάτι ήταν ασταθές. εγω τουλάχιστον αυτό κατάλαβα διοτι δεν ειναι λογικό να χάλαγε μόνο του, ντάξει καινούργια έκδοση είναι και ειναι λογικό να έχει κάποια προβλήματα.

@aakkuan
Είναι αναλόγος τον υπολογιστή, σε μερικούς πιάνει τέλεια και σε μερικούς προξενεί μικρο-προβλήματακια, εγω τουλάχιστον έτσι καταλαβα απο διαφορους σε διαφορα φορουμ, το ότι το έχεις 3.5 χρόνια χωρίς κανένα προβλημα είναι πολύ θετικό δεν το ήξερα, απλα διαβαζω σε διαφορα φορουμ που έχουν τέτοια προβλήματα και οι περισότεροι έχουν με το ubuntu, τι να πω? μπορεί να κανω και λάθος. για αυτό λέω Μιντ διοτι έχουν περασμένα και τα τελευταία updates του ubuntu και ίσως και δικά τους updates.

@aakkuan
1) Δοκιμασε πρωτα απ' ολα με παλιοτερη εκδοση πυρηνα (kernel) και δες αν εχεις το ιδιο προβλημα και εκει.
2) Δωσε τα αποτελεσματα απο
gedit /var/log/Xorg.0.log
cat /proc/bus/input/devices
xinput list

επειδη θα ειναι μεγαλα τα αποτελεσματα, ανεβασε τα στο http://pastebin.gr/

@andreas122
Ολα οσα αναφερεις ειναι γενικα ανακριβειες, και δεν στηριζονται πουθενα!
Γενικα εχεις μια λαθος εντυπωση για το Linux. Το αν καποιος χρηστης εχει καποιο προβλημα σε κατι, ειτε εφαρμογη, hardware, κλπ. τοτε το πρωτο που κανουμε ειναι να βρουμε την αιτια του προβληματος, και να διορθωσουμε το προβλημα. Η λογικη "κανε παλι εγκατασταση" δεν υπαρχει στο Linux. Ειναι μια τακτικη που ακολουθειτε στα παραθυρα. οσο μεγαλο και αν δειχνει καποιο προβλημα, υπαρχει η δυνατοτητα να φτιαξουμε, ή τουλαχιστον να προσπαθησουμε. Αυτο φερνει και ως αποτελεσμα, αν καποιος αλλος χρηστης συναντησει το ιδιο προβλημα, να εχει δωθει η λυση!
Οσο για το οτι το Mint εχει διορθωμενα καποια bug του Ubuntu, δεν ειναι ετσι. Ειναι λαθος.

Δωσε τα αποτελεσματα απο
@cat /etc/X11/xorg.conf@
@uname -a@
@fglrxinfo@

Επισης, ειναι σημαντικο να μας απαντησεις στις παραπανω 2 ερωτησεις:
1) Πες μας πρωτα απ'ολα πως εχεις κανει την εγκατασταση, κανονικα ή μεσα απο τα παραθυρα(με το wubi) ?
2) Δοκιμασε πρωτα απ' ολα με παλιοτερη εκδοση πυρηνα (kernel) και δες αν εχεις το ιδιο προβλημα και εκει.

Γενικότερα αυτά που αναφέρει ο vagrale είναι σωστά. Το Linux λειτουργεί διαφορετικά και δεν έχει registry ή dll για να θέλει επανεγκατάσταση το λειτουργικό. Εκτός πια αν έχουμε kernel panic.
@aakuan Αφού βέβαια μας δώσεις αυτά που σε ρωτάει (και σωστά) ο vagrale δοκίμασε και κάτι πολύ απλό.
Πάτησε το πλήκτρο Fn και F7 και δες αν άλλαξε κάτι.

επιτελους!!!

gconftool-2 --set --type boolean /desktop/gnome/peripherals/touchpad/touchpad_enabled true

αυτη η εντολή στην κονσόλα, τελικά τα λυσε ολα...

Sealed

αναρωτιέμαι τι στο διάολο έγινε και άλλαξε αυτή την ρύθμιση.....