Πρόβλημα με την εγκατάσταση πακέτων

paylostsamp | Τετ, 05/04/2011 - 13:22 | 2' | 6

Εγκατέστησα το Ubuntu 11.04 πρόσφατα. Όταν έκανα ανανέωση των πακέτων στον synaptic, ξαφνικά, όταν τελείωσε μου έδειξε το παρακάτω μήνυμα:
E: Encountered a section with no Package: header
E: Problem with MergeList /var/lib/apt/lists/extras.ubuntu.com_ubuntu_dists_natty_main_binary-i386_Packages
E: Αδυναμία ανάλυσης ή ανοίγματος το αρχείου λίστας ή κατάστασης πακέτων.
E: _cache->open() failed, please report.

Τώρα ο synaptic μου βγάζει το πρηγούμενο σφάλμα και τερματίζεται. Μετά προσπάθησα να εγκαταστήσω το gdebi με το τερματικό, αλλά μου βγάζει πάλι σφάλμα:
Ανάγνωση Λιστών Πακέτων... Σφάλμα!
E: Encountered a section with no Package: header
E: Problem with MergeList /var/lib/apt/lists/archive.canonical.com_ubuntu_dists_natty_partner_binary-i386_Packages
E: Αδύνατο το άνοιγμα ή η ανάλυση των λιστών πακέτων ή του αρχείου κατάστασης.
Κάθε προσπάθεια επιδιόρθωσης τυχόν "σπασμένων" πακέτων ήταν ανεπιτυχής. Παρακαλώ βοήθεια!

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Λοιπόν:

Η λογική λέει απεγκατάσταση του Synaptic. Δηλαδή διάβασε αυτό:

http://www.cyberciti.biz/faq/howto-delete-remove-software-using-apt-get-command/

και κάνε ό,τι λέει το:

Command Line Package Management Tool

Δηλαδή:

sudo apt-get remove synaptic

Μην τρέξεις το GUI του Synaptic. Μόνο Prompt εντολές.

Μετά:

sudo apt-get install synaptic

Πες, άμα στο έλυσα. 

 

Δυστυχώς, κανένα αποτέλεσμα. Δεν πρέπει ο synaptic να έχει πρόβλημα, αλλά ούτε και τα αποθετήρια της διανομής. Μάλλον το πρόβλημα υπάρχει στο αρχείο που αναφέρει στο σφάλμα.

Ανοιξε το τερματικο και εκτελεσε τις δυο εντολες μια-μια
@sudo find /var/lib/apt/lists/ -type f -delete@
@sudo apt-get update@
μετα δες αν ειναι ενταξει.
Αν οχι, postaρε το αποτελεσμα της εντολης!

Σ' ευχαριστώ vagrale13! Πέτυχε με τις εντολές που μου έδωσες! Πώς όμως μπορεί να συνέβη? Με το που τελείωσα την εγκατάσταση έκανα αμέσως ανανέωση των πακέτων με τον synaptic και από εκεί και πέρα δεν μπορούσα ούτε να εγκαταστήσω ούτε να αφαιρέσω πακέτα.

Γενικα υπηρξε ενα θεμα με τον διαχειριστη ενημερωσεων....
Οπως εχουμε ξαναπει, οταν βγαινει μια καινουρια εκδοση,
καλο ειναι αν καποιος ειναι αρχαριος χρηστης, να περιμενει λιγο καιρο πριν κανει αναβαθμιση,
για να διορθωθουν τα πρωτα μικροπροβληματα που θα υπαρχουν!
Φυσικα αυτο δεν ισχυει παντα, και το πιθανο ειναι να μην τυχει καποιος σε κανενα προβλημα,
και να κυλησουν ολα ομαλα!