Πρόβλημα με skype και cairo dock (open GL)

bot_nick 777 | Τετ, 04/06/2011 - 17:49 | 1' | 8

Καλησπέρα αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα έχω το skype και το Cairo dock (with open GL) και όταν τρέχω το skype από τη μπάρα του dock  στο skype δεν έχω εικόνα στην camera, Τώρα όταν απενεργοποιώ το dock  από το start up manager και ανοίγω το skype απο applications->Internet->skype η κάμερα στο skype λειτουργεί κανονικά...Το θέμα ώμος είναι ότι θέλω να το λειτουργώ μαζί με το dock ...καμιά ιδέα...???Frown   Υ.Γ Έχω ubuntu 10.04LTS, Camera konig->Microdia PC Camera (SN9C201 + OV7660),Skype 2.1

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Δοκιμασε να το ανοιξεις με την εντολη:

@export XLIB_SKIP_ARGB_VISUALS=1 && skype@

 Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση σου το έτρεξα και μου έδωσε το  ** (<unknown>:7614): WARNING **: Invalid borders specified for theme pixmap:
        /home/nick77/.themes/Cillop-Midnite/gtk-2.0/null.png,
borders don't fit within the image που μάλλον έχει να κάνει με τα themes..?

Δεν ανοιξε το skype?
Αν ναι, δες αν ειναι ενταξει και εχει φτιαξει το προβλημα.
Αν οχι, δοκιμασε να αλλαξεις θεμα, και ξανατρεξε την εντολη, και δες αν εχεις αποτελεσμα!

Μα το skype ανοίγει το πρόβλημα είναι με την camera που δεν έχω εικόνα.. Όταν ανοίγω το cairo dock με (open GL) και το ανοίξω από την μπάρα του cairo dock το skype τότε δεν έχω εικόνα στην κάμερα με δύο λόγια cairo dock (openGL)+skype=εικόνα όχι / cairo dock (no open GL)+skype=εικόνα ναι...α επίσης να σου πω ότι το cairo dock με open GL αυτό που κάνει είναι να σου προσφέρει διάφορα 3D animation effects στην μπάρα ενώ με κλειστό το GL ειναι απενεργοποιημένα τα εφέ...

Ναι, μαλλον δεν εγινα κατανοητος....
Ενεργοποιησε το cairo dock (openGL), και μετα δοκιμασε να ανοιξεις το skype, εκτελωντας στο τερματικο την εντολη

export XLIB_SKIP_ARGB_VISUALS=1 && skype

Αν δεν ανοιξει, και σου βγαλει παλι το ιδιο μυνημα που ποσταρες παραπανω, δοκιμασε να αλλαξεις θεμα!

Αν δεν εχεις και παλι εικονα, δοκιμασε με την εντολη:

export XLIB_SKIP_ARGB_VISUALS=1 && export LD_PRELOAD=/usr/lib/libv4l/v4l2convert.so && skype

Αν ανοιξει το skype και παλι δεν εχεις εικονα, απλα το λες!

Λογικα, αν δοκιμασεις και ενα βιντεο σε fullscreen θα εχεις το ιδιο προβλημα,
δεν θα ειναι μονο με το skype!
Παντως, το προβλημα δεν ειναι ουτε στο skype ουτε στο cairo dock, αλλα στο QT!

Μπορεις να ριξεις και μια ματια εδω http://www.glx-dock.org/ww_page.php?p=Recurrents%20problems&lang=en

ERROR: ld.so: object '/usr/lib/libv4l/v4l2convert.so' from LD_PRELOAD cannot be preloaded: ignored...Μου έδωσε αυτό στην δεύτερη εντολή, άλλαξα και το theme άλλα τίποτα..  Ξέχασα να σου πω και ότι για να επαναλειτουργήσει η κάμερα στο skype εκτός ότι απενεργοποιώ το open GL του cairo κανό και restart τον xserver με sudo /etc/init.d/gdm restart  μήπως υπάρχει πρόβλημα με τους drivers τις Νvidia έχω τους 3Daccelerated graphics drivers(version173) ...Σε ευχαριστώ για την βοήθεια σου....Wink

Δες εδω Recurrents problems - Others apps based on Qt4 like VirtualBox, Skype, VLC
για το προβλημα που εχεις! Δυστιχως δεν μπορω να βοηθησω παραπανω, γιατι δεν χρησιμοποιω ουτε το skype αλλα ουτε και το cairo dock, και δεν μπορω ουτε να δοκιμασω κατι!
Αν θελεις περιμενε να απαντηση καποιος αλλος που ισως να εχει βρει λυση.

Αν παλι θελεις, μπορεις να χρησιμοποιησεις τον AWN Manager

Μια αλλη λύση, αν δεν σου απαντησει καποιο αλλο μελος,
ειναι να κανεις μια ερωτηση στο forum τους,
με το προβλημα που αντιμετωπιζεις, οπου λογικα θα εχουν και ετοιμη λυση!

Ευχαριστώ πάρα πολλή  vagrale13 για το χρόνο που διέθεσες για το πρόβλημα μου και για την πολύτιμη βοήθεια σου...τελικά έψαξα λίγο παραπάνω είδα και τα link που έδωσες και όντος υπάρχει πρόβλημα με την Qt και το Skype εβγαλα το Cairo dock και λειτουργεί η κάμερα...