Debian bootcd freeze

paloukos | Πέμ, 03/03/2011 - 09:30 | 2' | 1

Καλημέρα,
θα ήθελα τα φώτα σας για ένα μυστήριο πρόβλημα που έχω...
Θέλω να κάνω εγκατάσταση το Debian 6 σε έναν Microcom server. Κατέβασα το Iso (gnome,kde,netinstall) αλλά δεν θέλει να ξεκινήσει από το cd με τίποτα. Οταν πάει να ξεκινήσει από το cd γράφει μόνο την πρώτη γραμμή και κολλάει το μηχάνημα. Δοκίμασα το Debian 5.0.6 και ξεκινάει κανονικά. Άλλαξα και 3 dvd-rom αλλά πάλι τα ίδια. Δοκίμασα τα δισκάκια σε 3 άλλα μηχανήματα και ξεκινάνε κανονικά. Τι μπορεί να θέλει;;;;;
Γράφει μόνο μια γραμμή που λέει
"ISOLINUX 4.02 debian....... έως Peter Anvin et al" και κολάει. Λέτε να μην θέλει να του βάλω Debian 6 stable για λειτουργικό και να προτιμάει Windows 2000 ;;;;;

Όποιος γνωρίζει ας βοηθήσει!!!! Ευχαριστώ!!!

Υ.Γ. Το θέμα είναι ότι bootara και έκανα εγκατάσταση το Debian 5.0.6 κανονικά από το cd και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Δεν θέλει να βάλω το Debian 6 μάλλον.

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Δοκιμασε με αλλο/αλλης εταιρειας cd....το εχω παθει με δυο σειρες cd dvd  οπου ολα τα cd/dvd της εν λογω σειρας ,με ποικιλια διανομων ,δεν μπουταραν σε εναν συγκεκριμενο υπολογιστη με τιποτα...κολλουσαν.....εννοειται οτι μπουταραν σε καθε αλλα υπολογιστη......μολις αλλαξα κατασκευαστη cd ολα καλα...προταση -δοκιμασε να μπουταρεις με την live εκδοση απο usb γραμμενο με το unetbootin ...αυτο θα βοηθησει αφ ενος να εγκαταστησεις το squeeze ,αφ ετερου να δεις αν υπαρχει προβλημα μεταξυ πυρηνα και επεξεργαστη/μητρικης