μη αναγνώριση δίσκου μετά από windows 7 recovery(??)

aakkuan | Τρί, 02/22/2011 - 15:41 | 2' | 2

γεια σας,

σήμερα πήρα καινούργιο λάπτοπ, το dell inspiron 15r αυτό με τον p6100 και τα 750 γιγα δίσκο....
γρήγορα γρήγορα, έβαλα το ουμπουντου πλαι στα win και όλα μια χαρά....
μέχρι που ξαναμπήκα στα win μου έβγαλε ένα μήνυμα ότι υπάρχει πρόβλημα στον δίσκο και θα το επιδιορθώσει αυτόματα (τρομάρα του). μετά έκανε restart και ξαναμπήκα στα win μια χαρά....
μετά το δεύτερο restart τίποτα...
μου έβγαζε ακόμα μπει σε κάποιιο λειτουργικό ότι δεν υπάρχει το boot media που του έβαλα
και μετά ότι κάτι δεν πάει καλά με ένα καλώδιο και μετά πάλι κάτι σαν αυτό
Reboot and select proper boot device or insert boot media in selected......

το πήγα στο κατάστημα που το πήρα, και μου παν θα κανουν recovery και μάλλον τα win καναν τη ζημία....

το θέμα είναι τώρα ένα... τι να κάνω για να μην την ξαναπατήσω....
λυνόταν το θέμα με ένα απλό ξαναπέρασμα του grub????
απλα δεν ήταν το συνηθισμένο χασιμο του grub...
έδειχνε να μην τ αναγνωρίζει καθ'όλου αν και μέσα στο bios το έδειχνε κανονικά....
σαν λυση μου πανε να κανω πρωτα το παρτισιον απ τα win και μετά να κανω σεταπ το ubuntu...
λετε να ναι αυτο αρκετό;;;
εχω ξανακάνει την ίδια δουλειά σε acer  και δεν αντιμετώπισα πρόβλημα....

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

μπες από live cd και δώσε μας ένα sudo fdisk -l

επίσης διάβασε εδώ σε παρόμοιο laptop http://mat.pol.lublin.pl/~pwlaz/dell1545/

πως έκανε την εγκατάσταση ο τύπος αφού θέλεις και windows οποσδήποτε...

τελικά το επιδιόρθωσε το σερβις του καταστήματος και το ξαναβαλα το ουμπουντου αυτή την φορά όμως δεν το κανα manually αλλα έβαλα το side by side και μου βγαλαν τα win άλλο μήνυμα ότι πλέον ελέγχουν το disk consistency και όχι το ότι υπάρχει λάθος.
μου παν από το service ότι δεν μπορούσαν να βρουν το recovery partition που βάζει ο κατασκευαστής αν και εγώ ορκίζομαι ότι δεν το πείραξα... μάλλον με τα manual partitioning κατι πηγε στραβά...

αν μπορεί καποιος να εξηγήσει πως δουλεύει το πράμα και τι να κανω για να μην το ξαναπάθω και αν το ξαναπάθω αν γίνεται να το επιδιορθώσω απλά με ένα grub reinstall, θα του ήμουν υπόχρεος...

ξέρω ότι εδώ δεν είναι support community της ms απλά θεώρησα καλό να το γραψω γιατί ακόμα και το dual booting είναι μια πραγματικότητα και δεν πρέπει να την αρνιόμαστε σε όσους θέλουν να χουν και win. μην εθελοτυφλούμε σαν την microsoft που μας κανει τον βιο αβιωτο για να αναγνωρίσει άλλα λειτουργικά... κατά καιρούς θέλω να έχω και προσβαση σε win οποτε χρειαζομαι και τα δυο (δυστυχώς)