Πως μπορώ να τραβήξω τα αρχεία μου από δίσκο raid

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Πέμ, 02/17/2011 - 11:54 | 2' | 2

Καλημέρα σε όλους,
Επειδή γράφω πρώτη φορά θέλω να δώσω συγχαρητήρια σε όλους για το περιοδικό και την όλη προσπάθεια.

Το πρόβλημά μου είναι το εξής:
Έχω ένα Nas της Levelone το GNS-2000  με 2 δίσκους 500GB ο καθένας σε Raid1 (Mirror). Χτές ήθελα να αλλάξω τους δίσκους με άλλους μεγαλύτερους σε χωρητικότητα, με σκοπό να κάνω τον ένα 500αρη εξωτερικό για να ρίξω στους καινούργιους πλέον τα αρχεία μου. Όμως τίποτα. Το PC τον βλέπει σαν array και δεν τον ανοίγει. Έχω κάνει όλη τη διαδικασία να τους βάλω πάλι πίσω κτλ. αλλά δεν έχω καταφέρει κάτι. Δεν μπορώ να τα δω και να τα τραβήξω με τίποτα.

Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια εφαρμογή που να αναγνωρίζει το format του δίσκου και να τον ανοίγει.

Οποιαδήποτε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Καλή συνέχεια στην ωραία δουλειά που κάνετε.

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Καλησπέρα,

αν κατάλαβα καλά έχεις δύο δίσκους 500GB και τους έχεις σε μια εξωτερική συσκευή.

Αν βγάλεις τον έναν δίσκο και τον συνδέσεις απευθείας πάνω στον controller του υπολογιστή σου, εσωτερικά, δεν βλέπεις με fdisk τα τμήματά του: /dev/md0 κλπ ;

Δεν μπορείς να κάνεις mount κάποιο από τα παραπάνω τμήματα και να πάρεις τα δεδομένα σου, π.χ.:
mount /dev/md0 /mnt/md0

Αν όχι, τότε δώσε:

cat /proc/mdstat

να δεις τι θα σου πει. Ίσως σου απαντήσει ότι υπάρχει π.χ. το /dev/md0 με το δίσκο /dev/sdc.

Αν σου απαντήσει κάτι τέτοιο, το μόνο που χρειάζεσαι είναι:
mdadm --assemble --scan

ή
mdadm --assemble --scan --run

για να φτιάξει τη συστοιχία από το /proc/mdstat.

Μετά δοκιμάζεις να κάνεις ξανακάνεις mount.

Σε ευχαριστώ Δημήτρη για τη βοήθειά σου. 

Όμως το έλυσα πριν δώ την απάντησή σου.  Βέβαια με όχι τόσο advanced τρόπο. Είχα κάνει image τον 500αρη με τον 1.5ΤΒ, έβαλα και τους 2 1.5ΤΒ στο GNS και αυτόματα έκανε το raid μόνο του και άνοιξε όλα τα αρχεία. Πλέον τα βλέπω δικτυακά αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα για μένα. Απλά θα πρέπει να κάνω μια διαδικασία μεταφοράς  δεδομένων, format κλπ. για να αξιοποιήσω όλη τη χωρητικότητα των καινούργιων μου δίσκων γιατί αυτή τη στιγμή φαίνονται σαν 500GB.

Θα δοκιμάσω και τον τρόπο που προτείνεις και θα απαντήσω.

Ευχαριστώ και πάλι και θα τα ξαναπούμε, καλή συνέχεια.