Πρόβλημα με φακέλους

geopip | Τετ, 12/29/2010 - 02:29 | 1' | 6

Χαιρετώ.

 

Όταν πάω να ανοίξω ενα φάκελο ως διαχειριστής μου τον ανοίγει με το gnome player.

Πως θα διορθώσω αυτό το κουφό πρόβλημα?

 

...και κάτι ακόμη...

γίνεται να ανοιγει ένας φάκελος μόνο με κωδικό?

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Καλησπέρα, φίλε, 

ποιο γραφικό περιβάλλον χρησιμοποιείς; Το Gnome; Σε ποια διανομή;

μήπως συνδέεσαι ως root; Αν ναι, γιατί το διακινδυνεύεις; Ρίξε μια ματιά εδώWink

 

Για τον φάκελο, σου κάνει να του δίνεις δικαιώματα ανάγνωσης/εκτέλεσης/εγγραφής μόνο στον root; Από κονσόλα πχ.:

$ sudo su   (ή su)

# chown -R root:root /path/fakelos

# chmod -R 700 /path/fakelos

 

Εναλλακτικά, θα μπορούσες να ζιπαρες τον επίμαχο φάκελο με ένα password...

 

Χρησημοποιώ Mint10 με Gnome.  Εντελώς τυχαία το ανακάλυψα. Με δεξί κλικ να να κάνω κάτι ή να μπω ως διαχειριστής, δε μπορώ.  Frown   Είναι σα να του λέω ανοιγμα με Gnome Player.

Αν κάνεις δεξί κλικ καί πας

Ιδιότητες > Άνοιγμα με ...

δεν έχεις επιλογή με ποιό πρόγραμμα θα ανοίγει?

Έχω επιλογές...   αλλά εγώ ήθελα να ανοιξει ο φάκελος ως διαχειριστής. 

Τέλος πάντων, το πρόβλημα δορθωθηκε μόνο του.   Αφού μετά από λίγο μου το άνοιγε και με το Brazero, τώρα μου το ανοιγει κανονικά. Ως διαχειριστής.

Ως προς τη δεύτερη ερώτηση, κολάω στο ότι ο εξωτερικός σκληρός μου (στον οποίο βρίσκεται ο φάκελος που θέλω να κλειδωσω)  ονομάζεται My Book. Εκείνο το κενό ανάμεσα στο My και στο Book μου κάνει ζημιά. Πρέπει να μετονομάσω τον εξωτερικό σκληρό σε μια λέξη.

 

chown -R root:root /path/fakelos     δηλαδή....

chown -R root:root /media/My Book/fakelos   ...έτσι είναι το σωστό?

Αν είναι έτσι πρέπει να μετονομάσω το σκληρό.   Πως?

Το πρόβλημα με τους φακέλους υπάρχει και στο ubuntu που χρησιμοποιώ εγώ, και μιας και το mint βασίζεται στο ubuntu, πρέπει να είναι το ίδιο. Όταν πατάς σε έναν φάκελο δεξί κλικ άνοιγμα πχ με gnome player, τότε ο gnome player γίνεται ο default διαχειριστής των φακέλων! Οπότε, μετά, πρέπει να ανοίξεις ένα τερματικό, να γράψεις nautilus και σε έναν οποιοδήποτε φάκελο να πας στις ιδιότητες και να αλλάξεις την default επιλογή σε 'Άνοιγμα φακέλων' ή κάτι τέτοιο. Όσο για το όνομα του δίσκου, σωστά τα λεεί ο/η artem. Πρέπει να κάνεις 'escape' όπως λέγεται το κενό, γιατί γενικά το κένο χρησιμοποιείται για ειδικούς σκοπούς, πχ να διαχωρίζει εντόλες και παραμέτρους. Γράψε δηλ. My\ Book