εφαρμογές

thanos0000 | Κυρ, 11/28/2010 - 13:55 | 1' | 11

Μια βοήθεια σας παρακαλώ.Δεν λειτουργεί το κουμπί εφαρμογές σε ubuntu 10.10 με αποτέλεσμα να μην μπορώ να τρέξω τα προγράμματα.Πείτε μου τι μπορώ να κάνω.

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Δοκίμασες να διαγράψεις και να ξαναπεράσεις το μενού στο πάνελ;
Μία φορά μού είχε συμβεί, όταν μετά από εγκατάσταση δεν μπορούσα να δω καμία εφαρμογή. Με την επανεκκίνηση όμως έφτιαξε.
-------------------------------------------------------------------------------------

το έχω κάνει,τίποτα πάλι.δοκίμασα και με το panel restore ούτε αυτό έκανε κάτι.
μόνο το μενού εφαρμογές δεν δουλεύει οι τοποθεσίες και το σύστημα λειτουργούν κανονικά.

Πατησε Alt+F2 γραψε

gnome-terminal

και πατησε Εκτελεση
και στο τερματικο που θα ανοιξει, εκτελεσε τις εντολες

mv ~/.config/menus ~/.config/menus_old
sudo reboot

θα κανει επανεκκινηση, και μετα που θα μπεις, λογικα θα ειναι ok!

Οταν εκτελεσες την πρωτη εντολη, σου επεστρεψε καποιο σφαλμα?
Δημιουργησε ενα νεο χρηση, και μπες απο εκεινον και δες αν ειναι ενταξει εκει!

λοιπον επειδη ετρεχα την 11,04 και μου το εκανε αυτο, ( βασικά δεν εμφανιζε την πανω μπαρα καθολου ) εβαλα το μενου στην κατω . πως ? με add to panel - main menu και ολα καλα
βεβαια το κουμπι ηταν μικρο - μονο το λογοτυπο του ubuntu ειχε αλλα την δουλεια μου την εκανα...

μεχρι να κανω απλα καπιοες ενημερωσεις και επανηλθε. βεβαια την εχανα που και που την πανω μπαρα γαιτί ήταν σε δολκιμστικη εκδοση ( 11,04)

Μηδέν α προ του τέλους μακάριζε

θα με σκάσει ρε παιδιά.τα έχω δοκιμάσει και αυτά και πάλι τα ίδια.

Δημιουργησες νεο χρηστη, και εχεις και εκει το ιδιο προβλημα?

Τα δικαιωματα root γιατι?
Γενικα με δικαιωματα root σου δημιουργηθηκε το προβλημα?
Επισης, πες μας τι εκανες και δημιουργηθηκε το προβλημα, εγκατασταση καποιο προγραμμα, update, κατι αλλο?

Ανεβασε και ενα screenshot να δουμε ακριβως το προβλημα, οπως επισης δοκιμασε μα Alt+F1 και δες αν ανοιξει!

Την εγκατασταση πως την εχεις κανει, κανονικα ή μεσα απο τα παραθυρα (wubi)?

εντάξει είχε κάποιες λάθος καταχωρίσεις στο /etc/xdg/menus/applications.menu τις οποίες τις διόρθωσα με το χέρι.ευχαριστώ πάντως.