προβλημα amarok σε opensuse 11.3 kde

valis | Δευ, 11/15/2010 - 21:29 | 5' | 19

Γεια σας παιδες.ειπα να ξαναβαλω opensuse γιατι μου αρεσε την πρωτη φορα που ειχα βαλει αλλα επειδη τα ειχα βρει σκουρα το ειχα εγκατελειψει.αυτη την φορα πανω που αρχισα να το μαθαινω και να μου αρεσει πιο πολυ νατο το προβλημα με τον amarok.συγκεκριμενα την πρωτη φορα που τον ανοιξα μου ζητησε εγκατασταση codecs για mp3 τους εβαλα μεσο pacman και εκανε αναπαραγωγη κανονικα.μετα απο αυτο οταν τον ανοιγω μου βγαζει bug. amarok-ο διαχειριστης καταρρευσεων του kde.απο τερματικο μου βγαζει αυτο InnoDB: The log sequence number in ibdata files does not match
InnoDB: the log sequence number in the ib_logfiles!
101115 21:22:55 InnoDB: Database was not shut down normally!
InnoDB: Starting crash recovery.
InnoDB: Reading tablespace information from the .ibd files...
InnoDB: Restoring possible half-written data pages from the doublewrite
InnoDB: buffer...
Connecting to deprecated signal QDBusConnectionInterface::serviceOwnerChanged(QString,QString,QString)
Calling appendChild() on a null node does nothing.
QGraphicsLinearLayout::removeAt: invalid index 1
role 0 : ( QVariantList ) : QVariant(QVariantList, (QVariant(QString, "Αρχεία λίστας αναπαραγωγής στο δίσκο") , QVariant(QString, "Εσωτερική βάση δεδομένων") ) )
role 1 : ( QVariantList ) : QVariant(QVariantList, (QVariant(QIcon, ) , QVariant(QIcon, ) ) )
role 3 : ( QVariantList ) : QVariant(QVariantList, (QVariant(QString, "Αρχεία λίστας αναπαραγωγής στο δίσκο") , QVariant(QString, "Εσωτερική βάση δεδομένων") ) )
QMap((0, QMap((0, QVariant(QString, "Αρχεία λίστας αναπαραγωγής στο δίσκο") ) ( 1 , QVariant(QIcon, ) ) ( 3 , QVariant(QString, "Αρχεία λίστας αναπαραγωγής στο δίσκο") ) ) ) )
Creating empty group: "Αρχεία λίστας αναπαραγωγής στο δίσκο"
QMap((0, QMap((0, QVariant(QString, "Εσωτερική βάση δεδομένων") ) ( 1 , QVariant(QIcon, ) ) ( 3 , QVariant(QString, "Εσωτερική βάση δεδομένων") ) ) ) )
Creating empty group: "Εσωτερική βάση δεδομένων"
QMap()
amarok(19036)/kdeui (Wallet): The kwalletd service has been disabled
amarok(19036)/kdeui (Wallet): The kwalletd service has been disabled
amarok(19036)/kdeui (Wallet): The kwalletd service has been disabled
amarok(19036)/kdeui (Wallet): The kwalletd service has been disabled
amarok(19036)/kdeui (Wallet): The kwalletd service has been disabled
amarok(19036)/kdeui (Wallet): The kwalletd service has been disabled
role 0 : ( QVariantList ) : QVariant(QVariantList, (QVariant(QString, "Φόρτωση εκπομπών Pod") ) )
role 1 : ( QVariantList ) : QVariant(QVariantList, (QVariant(QIcon, ) ) )
role 3 : ( QVariantList ) : QVariant(QVariantList, (QVariant(QString, "Φόρτωση εκπομπών Pod") ) )
QMap((0, QMap((0, QVariant(QString, "Φόρτωση εκπομπών Pod") ) ( 1 , QVariant(QIcon, ) ) ( 3 , QVariant(QString, "Φόρτωση εκπομπών Pod") ) ) ) )
Creating empty group: "Φόρτωση εκπομπών Pod"
(19035)/: Communication problem with "amarok" , it probably crashed.
Error message was: "org.freedesktop.DBus.Error.NoReply" : " "Message did not receive a reply (timeout by message bus)" "

mike@linux-gc0b:~> KCrash: Application 'amarok' crashing...
sock_file=/home/mike/.kde4/socket-linux-gc0b/kdeinit4__0

ελπιζω να εγινα κατανοητος.υπαρχει λυση? ευχαριστω

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Δοκίμασε, αφού κάνεις όλες τις αναβαθμίσεις στα πακέτα σου, να διαγράψεις τον φάκελο .kde4/share/apps/amarok (Πας απο το /home σου, αφού εμφανίσεις τα κρυφά αρχεία, αν χρησιμοποιείς Dolphin εμφανίζονται με Atl+.)
Βέβαια, θα σου σβήσει όλες τις ρυθμίσεις σου.

Φιλε teddy εκανα οτι ειπες αλλα δεν εγινε τιποτα. δεν ανοιγει με τιποτα ο amarok.το kaffeine αναπαραγει κανονικα. δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται.μα πως γινεται να δουλευει στο ubuntu 10.10 gnome και στο suse οχι.που υποτιθεται οτι ειναι kde εφαρμογη.απορω

Τρέξτον απο κονσόλα και δώσε μας την έξοδο. Για να είμαστε καλυμένοι, τρέξτο με την εντολή amarok --debug και δώσε την έξοδο. Επειδή θα είναι μεγάλη, πόσταρέ την σε κάποιο site όπως το pastebin.com και δώσε μας το link.

Δεω βγαζει κατι διαφορετικο απο οτι ειχα ποσταρει την πρωτη φορα που τον ετρεξα απο κονσολα.

Απάντησέ μου στην πιο άσχετη ερώτηση που υπάρχει! Είναι σημαντικό! Έχεις nvidia?

φιλε δεν ανοιγει ουτε με σφαιρες.ναι εχω nvidia ,υπαρχει περιπτωση να παιζει κατι με την καρτα?

Yeap! Αυτό φταίει.
http://forums.opensuse.org/english/get-help-here/multimedia/448737-opensuse-11-3-amarok-crashes-startup.html
https://bugzilla.novell.com/show_bug.cgi?id=649054
Ακριβώς η ίδια συμπεριφορά με το δικό σου, έχει αναφερθεί απο πολλούς χρήστες, και υποθέτω οτι έχεις περασμένο τον 260.xxx της nvidia.

Don't know... Εναλλακτικές έχεις πολλές, αλλά δεν λύνουν το πρόβλημα, απλά το παρακάμπτουν. 1)Περνάς τον 256.xxx χειροκίνητα, κοίτα τα σχόλια 33-34 στα φόρουμ του suse* 2)τον περνάς προσθέτοντας το repo http://ares.medozas.de/home%3a/jengelh%3a/kmp/openSUSE_11.3/ και τον περνάς απο εκεί 3)βγάζεις τον nvidia και μένεις με τον nouveau (με ότι αυτό συνεπάγεται), 4)αλλάζεις player.
Για το τέταρτο. προτείνω Clementine, βασισμένος στον Amarok 1.4, σε qt4. Τον βρίσκεις ή στον PackMan, ή στο http://download.opensuse.org/repositories/KDE:/Extra/openSUSE_11.3/ .Μειονέκτημα ίσως το οτι δουλεύει με gstreamer, και οτι δεν έχει υποστήριξη για αρκετά καλούδια του Amarok2. Απο την άλλη έχει άλλες δυνατότητες πχ crossfading.

Πάντως όντως, απο τα πιο κουλά προβλήματα που έχω δεί. Μπαίνει στο top 5. Συγχαρητήρια

*Έχω καιρό να κάνω εγκατάσταση nvidia χειροκίνητα, οπότε αν προκύψει κάνα κουλό, δεν ξέρω κατα πόσο θα μπορέσω να βοηθήσω.

Οι υπόλοιποι του Suse με nvidia+260.xxx έχετε το ίδιο πρόβλημα; Στις άλλες διανομές υπάρχει το ίδιο πρόβλημα;
Πάντως οι lecacy για την σειρά 5xxx είναι εντάξει.

καταρχιν φιλε σ`ευχαριστω.τωρα να βαλω χειροκινητα προηγουμενο driver δεν νομιζω,να ειμαι χωρις amarok δεν μπορω. ενταξει θα δοκιμασω clementine.και παλι ευχαριστω :smile:

Σου βρήκα και repo, κοίτα στο 9ο σχόλιο.
Δεν είναι επίσημο, αλλά δεν νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα...
Ή περιμένεις λίγες (πόσες??) μέρες για να περάσει ο νέος driver στα repo, που έχει αναφερθεί οτι δουλεύει, βγάζοντάς την εν τω μεταξύ με κάποιον άλλον player.

Teddy]Οι υπόλοιποι του Suse με nvidia+260.xxx έχετε το ίδιο πρόβλημα; Στις άλλες διανομές υπάρχει το ίδιο πρόβλημα;
Πάντως οι lecacy για την σειρά 5xxx είναι εντάξει.

Εγω παντως με 260 δεν εχω προβλημα...Το amarok τρεχει κανονικα χωρις crashaρισματα....

λοιπον αποφασισα να βαλω το repo του 256 αλλα μετα απο επανεκινηση δεν μπορω να μπω στο suse.μου βγαζει κατι γραμματα σε στυλ κονσολας κανω login δεν μπαινω γραφω startx βγαζει error.νομιζω με το περασμα των προηγουμενων driver της nvidia το καταστρεψα το suse.

Αυτός είναι ο λόγος που δεν έτρεξα τελικά το opensuse, η κάκιστη υποστήριξη της Nvidia. Υπάρχουν και άλλα θέματα πέραν του bug που λέει ο φίλος μας, εμένα πάγωνε το σύστημα και μόνο το ποντίκι κουνιότανε κι έπρεπε να του κάνω hard reset , αλλιώς δεν ερχότανε. Μόλις έμπαινα σε 2' πάλι τα ίδια, τι να πω. Κρίμα και ήθελα σαν τρελός να δουλέψω τον zypper.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Καλά ρε γαμώτο, τι έγινε; Λέγαμε προβληματική την ATI και τελικά μας βγήκε σκάρτη η Nvidia; :o
-------------------------------------------------------------------------------------

ippokratis]Καλά ρε γαμώτο, τι έγινε; Λέγαμε προβληματική την ATI και τελικά μας βγήκε σκάρτη η Nvidia; :o

Όταν τα έλεγα εγώ με λέγατε ψυχοπαθή :p

Αφού τον κλειστό οδηγό τον σετάρει η Nvidia για το suse και δεν έχω καταλάβει τι γίνεται. Σε όλες τις άλλες διανομές δεν υπάρχει κανένα απολύτως θέμα.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~