Δεν μπορω να λυσω το προβλημα με το overclocking

ermis176 | Τετ, 10/20/2010 - 12:20 | 1' | 8

 Εχω προβλημα με μπλε οθονες και μου βγαζει αυτο το προβλημα.

Warning!!!The previous perfomance of overcloking is failed,and the system

is restored to the defaults setting.Please press any key to continue.....

Αυτο ειναι το ενα,το αλλο ειναι με την chipset

Επειδη δεν τα πολυ καταλαβαινω οποιος μπορει να βοηθειση.

Ειναι ενα προβλημα το οποιο το εχω σχεδον απο την αρχη 

που πηρα το π/σ.

 

CPUs:    GeForce 8600 GT, 2800MHz Cache size 2048KB, Memory: 2048MB,Bios version V 3.8

AMD 64 Athlon x2 Dual core Processor 5600+, Chipset:AMD k8 IMC (ECC:Disabled)

Ubuntu 10.10

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Αν και δεν έχει να κάνει με το linux το πρόβλημα σου είναι ότι ανεβάζεις πολλά MH τη CPU έτσι ώστε να αποσταθεροποιείς τον υπολογιστή.

Ανέβασε σιγά σιγά τα MH (π.χ. ανά 5) και τρέξε κάποιο burn in utility για να δοκιμάζεις τη σταθερότητα(π.χ. freebench, gimps)

Δες εδώ τη προγράμμαρα υπάρχουν: http://www.overclockers.com/forums/showthread.php?t=486495

Πάντως είναι επίπονη διαδικασία, θα πρέπει να μελετήσεις και να ρωτήσεις σε foroym που ασχολούντε κυρίως με αυτό.

να ξέρεις ότι πέρνεις ρίσκο στο να ψήσεις το PC.

Η πλακα ειναι οτι εγω δεν εχω πειραξει ποτε τον υπολογιστη και μου το βγαζη παντα αυτο το προβλημα.

Τι μπορω να κανω γι'αυτο το προβλημα?Εαν μπορω.Μηπως να το παω σε τεχνικο?

Και ουτε θελω να τον πειραξω τον υπολογιστη επειδη δεν τα παω καλα με τα αγγλικα δεν τα καλαβαινω 

αυτα που γραφουν στα φορουμ.Ευχαριστω.

 

 

 

CPUs: GeForce 8600 GT, 2800MHz Cache size 2048KB, Memory: 2048MB,Bios version V 3.8

AMD 64 Athlon x2 Dual core Processor 5600+, Chipset:AMD k8 IMC (ECC:Disabled) Ubuntu 10.10

Θα μπεις στο bios συνήθως με Del, F1 ή Esc με το που εμφανίση την πρώτη μαύρη οθόνη θα σου λέει (πχ press Del to enter setup)

και μόλις μπει στο bios βρες την επιλογή restore to default ή κάτι τετοιο και επιλεξέτει. Και μετά save and exit.

Aν σου βγάζει πάλι το ίδιο μήνυμα θα πρέπει να πας και να δώσεις τη συχνότητα της CPU χειροκίνητα.

Τι MB έχεις;

 

Οταν λες τι ΜΒ εχω τι εννοεις?Μιλας για την ρυθμιση που εχει?

 

CPUs: GeForce 8600 GT, 2800MHz Cache size 2048KB, Memory: 2048MB,Bios version V 3.8 AMD 64 Athlon x2 Dual core Processor 5600+, Chipset:AMD k8 IMC (ECC:Disabled) Ubuntu 10.10

Δοκίμασες να βάλεις τις default ρυθμήσεις; Τι motherboard έχεις εννοώ...

Το εχω κανει με τις default ρυθμισεις.MSI ειναι η μητρικη.Οταν ανοιγη το π/σ μου βγαζη και ενα αλλο μνμ. 

RT Chipset detective οσο προλαβαινω να διαβασω Eνω γινεται κανονικα η εγκατασταση με τους οδηγους τις INVIDIA.

 

CPUs: GeForce 8600 GT, 2800MHz Cache size 2048KB, Memory: 2048MB,Bios version V 3.8

AMD 64 Athlon x2 Dual core Processor 5600+, Chipset:AMD k8 IMC (ECC:Disabled) Ubuntu 10.10

Δε ξέρω να σου προτήνω κάτι άλλο ρώτα και σε κανένα άλλο site(π.χ. adslgr.com , insomnia.gr)

Οκ.Σ'εχαριστω για την προσπαθεια να σαι καλα.

 

CPUs: GeForce 8600 GT, 2800MHz Cache size 2048KB, Memory: 2048MB,Bios version V 3.8 AMD 64 Athlon x2 Dual core Processor 5600+, Chipset:AMD k8 IMC (ECC:Disabled) Ubuntu 10.10