Πρόβλημα με τόνους και πρόβλημα ανοίγματος αρχείου ΟΟ που έχει ελληνικό όνομα

Naftilos76 | Πέμ, 07/01/2010 - 12:32 | 2' | 5

Έκανα αναβάθμιση από Kubuntu 9.10 σε 10.04. Τα προβλήματα που αντιμετωπίζω είναι:

Δεν μπορώ να βάλω τόνους σε λέξεις αν δοκιμάσω σε kate, dolphin, konqueror και άλλες KDE εφαρμογές.

Μπορώ όμως κανονικά να βάλω τόνους ΕΔΩ στον FF γι' αυτό και μπορείτε να δείτε τόνους σε αυτό το κείμενο.

Δεν μπορώ επίσης να ανοίξω αρχεία που φέρουν ελληνικό όνομα με το ΟΟ. Τα αγγλικά τα ανοίγει κανονικά.

Το πρόβλημα είναι γενικότερα με μη-αγγλικούς χαρακτήρες μιας και το ίδιο πρόβλημα συμβαίνει όταν το αρχείο

ΟΟ φέρει όνομα αγγλικό αλλά βρίσκεται σε διαδρομή που έχει τουλάχιστον ένα ελληνικό όνομα.

 

Παρακαλώ πολύ για την βοήθεια σας γιατί το σύστημα είναι αυτό που χρησιμοποιώ επιχείρησή μου και

είναι εκνευριστικό να μην μπορείς να κάνεις την δουλειά σου.

 

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!

 

Μάνος

Δώσε αστέρια!

MO: 3 (ψήφοι: 1)

Σχόλια

Γεια σε όλους,

       Ευτυχώς βρήκα ο ίδιος, κατά λάθος, την λύση. Και τα δύο προβλήματα οφείλονται αποκλειστικά σε

ένα πρόβλημα (bug) το οποίο σίγουρα παρουσιάζεται σε αυτούς που μένουν στην Κύπρο! Το λέω αυτό

γιατί απλούστατα το πρόβλημα είναι στην επιλογή της γλώσας συστήματος. Μπαίνουμε λοιπόν στην

"Ρύθμιση συστήματος", επιλέγουμε "Προσωπικά", κατόπιν "Τοπικές ρυθμίσεις και γλώσσα" , μετά

"Χώρα/Περιοχή & Γλώσσα" και πατάμε στο κουμπί "Select System Language".

Μπορείτε να δείτε το παράθυρο εδώ: http://imagebin.org/103775

Αν επιλέξετε "Ελληνικα, Σύγχρονα (Κύπρος)" την πατήσατε!

Στο επόμενο log out / log in δεν μπορείτε να βάλετε τόνους και το  Openoffice δεν ανοίγει αρχεία που έχουν είτε στο όνομά τους είτε στην διαδρομή προς αυτά Ελληνικό χαρακτήρα! Ενδεχομένως να δημιουργηθούν και άλλα προβλήματα τα οποία εγώ απλά δεν έτυχε να συναντήσω.

Αν επιλέξετε "Ελληνικα, Σύγχρονα (Ελλάδα)" τότε όλα είναι ok!

Ελπίζω να βοήθησα όποιους άλλους ατυχώς επέλεξαν το "Ελληνικα, Σύγχρονα (Κύπρος)" ώς γλώσσα συστήματος.

 

 

 

Τι κουφό είναι τούτο πάλι; Σε τι διαφέρουν τα Σύγχρονα Ελληνικά στην Ελλάδα από αυτά στην Κύπρο;

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

αντε παλι αλλα ελληνικα μιλατε εσεις?? κανονικά  έπρεπε να υπαρχει η κυπριακη γλώσσα?? ( να μου πεις εδω εχουν βαλει τα "μακεδονικά")  οσον αφορά την γλώσσα  σε λειτουργικα συστηματα linux βαζεις greek - extended  για γραφεις με τόνους..  το φτιαχνεις κατα την εγκατασταση ή το διορθωνεις μετα..

Σούργελα! Λες και είναι άλλη γλώσσα τα Ελληνικά της Κύπρου!

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

 εγω με τα ελληνικα δεν βγαζω ακρη, γιαυτο βαζω αγγλικα windows  αμα χρειαστει, να τα πλοηγηθω μεσω λινουξ :/