Error failed to fork pty (ΛΥΘΗΚΕ)

stampantazopoulos | Κυρ, 10/25/2009 - 23:28 | 2' | 2

Μετά από κάποια αναβάθμιση, μου παρουσιάζονται τα εξής :

Η Διαχείριση ενημερώσεων δεν μπορεί να εγκαταστήσει τις ενημερώσεις που βρίσκει και βγάζει το μήνυμα του τίτλου : Error failed to fork pty. Επίσης το Τερματικό βγάζει το μήνυμα : Σφάλμα κατά τη δημιουργία της θυγατρικής διεργασίας για αυτό το τερματικό. Ολα αυτά στο γραφικό περιβάλλον. Εξω από αυτό μπορώ να πάρω κανονικά τις ενημερώσεις.

Βρίσκομαι σε laptop με Ubuntu 9.04, 64amd, σε ext4, με Gnome. Το πρόβλημα παρουσιάστηκε μετά από αναβάθμιση πυρήνα από 2.6.28.15 σε 2.6.28.16. Νομίζω ότι δεν έχει να κάνει με αυτό αλλά το αναφέρω. Εχω την εντύπωση πως πρόκειται για πρόβλημα "χωρητικότητας" (μνήμης) ή δικαιωμάτων του /dev/pts...ή κάτι τέτοιο.

Αν έχει αντιμετωπίσει κανείς άλλος το πρόβλημα ή έχει κανείς καμμιά καλή ιδέα ας βοηθήσει.

Screenshots από τα παραπάνω έχω ανεβάσει εδώ: http://www.flickr.com/photos/stampantazopoulos/?saved=1

Υ.Γ. Ελεγα τόσο καιρό ότι ήθελα όσο το δυνατόν λιγότερο "τερματικό" στα συστήματά μου οπότε κάποιος με τιμώρησε και μου το κατάργησε...

Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Αυτό είναι bug που προκύπτει κατά την αναβάθμιση σε επόμενη έκδοση -- beta --- δες εδώ. Δίνουν κάποιο τρόπο για να το ξεπεράσεις στο τέλος ...

www.monomaxos.gr

Ευχαριστώ emcpn για την υπόδειξη (Ubuntu Forums) από όπου βρήκα την λύση. Το πρόβλημα προέκυψε από "Μερική αναβάθμιση" που μου πρότεινε το σύστημα για να μπορέσει να εγκαταστήσει κάποιες βιβλιοθήκες (lib...) από το mono project, και όχι από την αναβάθμιση του 2.6.28.15. σε 2.6.28.16

Αφού το έλυσα το πρόβλημα ας αναφέρω πως έγινε για να υπάρχει και γιατί μπορεί να το ξαναχρειαστώ και εγώ:

Βγήκα από το γραφικό περιβάλλον (Gnome) με crtl-alt-F1 σε τερματικό. Εδωσα login και password.

Εδωσα την εντολή: sudo ln -s /etc/init.d/mountdevsubfs.sh /etc/rcS.d/S11mountdevsubfs.sh

α) Γύρισα με exit στο γραφικό περιβάλλον και με το script στο δεξί κλικ του Nautilus OpenAsRoot άνοιξα το αρχείο /etc/fstab (στον gedit). Στο fstab πρόσθεσα σαν τελευταία γραμμή το εξής: devpts /dev/pts devpts rw 0 0. Εκανα save.

Εκλεισα τα πάντα και έκανα επανεκκίνηση.

β) Αν δεν έχει εγκατασταθεί το script OpenAsRoot στον Nautilus τότε στο τερματικό πρέπει να δοθεί: sudo vi /etc/fstab. Θα ανοίξει το fstab όπου πρέπει να προστεθεί πάλι η γραμμή όπως στο (α). (Θυμίζω ότι είμαι σε Ubuntu και έχω τον vi. Δεν ξέρω τι γίνεται αλλού).