GRUB KAI ΚΟΛΛΗΣΑ

neos | Δευ, 04/06/2009 - 01:38 | 1' | 11

χθες ειπα να βαλω για πρωτη φορα 2 διανομες linux στο pc μου.εχω ενα δισκο 80gb με win και linuxmint 4

(20 gbwin 10 mint και το αλλο καβα).Χθες εβαλα και ubuntu με κοινο swap

ολα καλα μεχρι σημερα που μπηκα απο mint και εσβησα το partition του ubuntu.οποτε ανοιγω τον υπολογυστι

το μονο που βλεπω ειναι μαυρη οθονη που λεει

    grub stage 1.5

                           

     grub loading

 

     grub error 22

καμια ιδεα τι κανουμε?????

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Λογικά, βάζοντας Ubuntu εκείνο έκανε install τον δικό του grub στο MBR. Οπότε εσύ σβήνοντας το partition του Ubuntu, άφησες το GRUB του να ψάχνει για ρυθμίσεις σε ανύπαρκτο partition...

Η λύση είναι:
1. Ανοίγεις τερματικό στο Mint.
2. Και επανεγκαθιστάς τον GRUB του Mint στο MBR με την εντολή:

sudo grub-install /dev/sda

ΠΡΟΣΟΧΗ:Αυτά ισχύουν αν έχεις έναν μονο δίσκο.

--ΔΚ

και εγω αυτο νομιζω οτι εγινε.

Οταν λες να μπω μιντ και να ανοιξω τερματικο εννοεις απο livecd φανταζομαι. Γιατι ξερεις ο υπολ. δεν μπουταρει

Ωχ. Δεν το κατάλαβα. Ναι πρέπει να μπεις με LiveCD αλλά... Πριν δώσεις την παραπάνω εντολή αποκατάστασης πρέπει να έχεις κάνει chroot στο partition όπου είναι το mint. Αν πχ έχεις το Mint στο /dev/sda2, δίνεις (λογικά):

sudo chroot /dev/sda2

sudo grub-install /dev/sda

 

Για να μην φτάσεις όμως στο σημείο να προσεύχεσαι, προτείνω (αντί για τα παραπάνω) να δοκιμάσεις το SuperGrub.  Δες εδώ αναλυτικό tutorial. Δηλαδή  θα μπουτάρεις με το SuperGrub, αυτό θα σου βρει το Mint, οπότε θα μπουτάρεις το Mint. Και τότε μέσα από το Mint θα δώσεις απλά:

sudo grub-install /dev/sda

 

--ΔΚ

ή ακόμα πιό απλά, θα επαναφέρεις τον grub τού mint, με το cd τού supergrub 

====

the hamster's is out there

Επειδή δεν μπουτάρει ο υπολ. ειναι δυσκολο νa καψω το SuperGrub.Ετσι αναψα ενα κερι εκανα την πρσευχη μου και ειπα να δοκιμασω απο το τερματικο

το οποιο δεν το ξερω καθολου αυτο που εκανα ειναι το εξης

Πρωτη προσπαθεια

¨ubuntu@ubuntu:~$ sudo chroot
chroot: missing operand
Δοκιμάστε `chroot --help' για περισσότερη βοήθεια.
 

Δευτερη προσπαθεια

ubuntu@ubuntu:~$ sudo chroot /dev/sda2 <br />
bash: syntax error near unexpected token `newline'
 

Τριτη προσπαθεια

ubuntu@ubuntu:~$ sudo su root
root@ubuntu:/home/ubuntu# chroot
chroot: missing operand
Δοκιμάστε `chroot --help' για περισσότερη βοήθεια.
 

Τεταρτη προσπαθεια
root@ubuntu:/home/ubuntu# chroot /dev/sda2 <br />
bash: syntax error near unexpected token `newline'
root@ubuntu:/home/ubuntu#

σιγουρα το κανω λαθος. Τωρα σκεφτομαι να εγκαταστησω μια διανομη μονο και μονο για να μπει το grub και μετα βλεπουμε

Έχει γίνει "τυπογραφικό" λάθος.

Το br δεν έπρεπε να υπάρχει καθόλου

Η εντολή είναι 

 

sudo chroot /dev/sda2

Θα προτείνω κάτι άλλο

 

κάνε boot από το live CD
άνοιξε την κονσόλα (linux console)
δώσε τις εντολές
 

sudo grub

θα αλλάξει το prompt σε grub>

 

find /boot/grub/stage1

θα σου δώσει ένα αποτέλεσμα hd(X,Y). Γράφεις

 

root (hdX,Y)

Όπου Χ και Υ (τα αντικαθιστάς) από το προηγούμενο αποτέλεσμα

 

setup (hd0)

για να εγκαταστήσεις τον grub στο MBR

 

quit

για έξοδο
 

 

αυτα που γραφεται με κοκκκινα γραμματα τι ειναι?μηπως γραφω λαθος ρις εντολες?

 

grub> find /boot/grub/stage1

Error 15: File not found

grub> find/boot/grub/stage1

Error 27: Unrecognized command

grub>

 

Μαλλον το συνηθισμενο προβλημα, με τα κενα που βγαινουν καμια φορα με το copy-paste εντολων.
Φιλε μου, η αληθεια ειναι πως δεν ειναι δυσκολο να τον επαναφερεις. Ειναι βουνο ομως, οταν δεν εχεις ιδεα.
Δοκιμασε αλλη μια φορα, οτι σου ειπε ο lucky πιο πανω, με προσοχη στα κενα.
Αν δε πιασει, κανε νεα εγκατασταση & δε χρειαζεται να τα φορματαρεις ολα. Οταν φτασεις στις κατατμησεις, δειξε του τις υπαρχουσες & επελεξε format, μονο στο / partition.
Αντε να τελειωνεις & να εχεις παλι τον υπολογιστη σου & μη παιδευεσαι....

Κατι παρομοιο επαθα κι εγω με το grub και δεν μπορουσε να μπουταρει!Οποτε εβαλα live cd ,bootara απο cdrom και εκανα ξανα εγκατασταση τα ubuntu στο partiton που ηθελα!

Την πρωτη φορα εφτασε μεχρι 47% και μου ειπε οτι ηδη υπαρχει ενα partition γεματο και δεν μπορει να μου κανει εγκατασταση!

Οποτε ξναπροσπαθησα και δευτερη φορα και ολα μια χαρα!

Παρελειψα να πω οτι εγω ηθελα να κανω Format σε ενα δισκο μεσω live cd αλλα μου ελεγε οτι δεν μπορουσε να γινει απο livecd

Οποτε η λυση για μενα ειναι επανεγκατασταση στο partiton ου ειχες εξαρχης επιλεξει!

 

αυτα που γραφεται με κοκκκινα γραμματα τι ειναι?μηπως γραφω λαθος ρις εντολες?

Μαλλον το συνηθισμενο προβλημα, με τα κενα που βγαινουν καμια φορα με το copy-paste εντολων.
Φιλε μου, η αληθεια ειναι πως δεν ειναι δυσκολο να τον επαναφερεις. Ειναι βουνο ομως, οταν δεν εχεις ιδεα.
Δοκιμασε αλλη μια φορα, οτι σου ειπε ο lucky πιο πανω, με προσοχη στα κενα.
Αν δε πιασει, κανε νεα εγκατασταση & δε χρειαζεται να τα φορματαρεις ολα. Οταν φτασεις στις κατατμησεις, δειξε του τις υπαρχουσες & επελεξε format, μονο στο / partition.
Αντε να τελειωνεις & να εχεις παλι τον υπολογιστη σου & μη παιδευεσαι....

Φιλε κωνσταντινε πηγα να κανω εγκατασταση το mint στο ιδιο partition αλλα στο τελος ελεγε οτι δεν στηθηκε ο grub και απετυχε η εγκατασταση τελικα εγκατεστησα ubuntu απο την αρχη και λυθυκε το προβλημα.Σας ευχαριστω παιδια!!!!

Πάντως συγνώμη το αρχικό τυπογραφικό λάθος ήταν δικό μου...

--ΔΚ