Editors.. Υπάρχει κανείς να μας ξεστραβώσει;

marlene | Πέμ, 01/29/2009 - 16:45 | 1' | 7

Nano, vi, emacs, gedit, πάνω κάτω.. Μπορεί κάποιος καλός άνθρωπος, αν ξέρει φυσικά, να δώσει μερικές οδηγίες για το πως δουλεύει ο καθένας τους. Τα βασικά έτσι για να τα έχουμε για reference. Πως γράφουν, πως σώζουν και τα υπόλοιπα αν έχουμε τα βασικά τα βρίσκουμε στην πορεία..

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Θα χωρίσω όλους τους editors του κόσμου σε 2 μεγάλες κατηγορίες :-p

1. Αυτούς με τους οποίους μπορούν να δουλέψουν όλοι οι άνθρωποι :-)
Εδώ τα πράγματα είναι straightforward (τ'Αγγλικά με μαράνανε).
Συνήθως δεν μας ξενίζει τίποτα.
Γράφουμε. σβήνουμε, μαρκάρουμε , κάνουμε save, όπως έχουμε συνηθίσει σε κάθε εφαρμογή.
Πιστεύω, ότι ακόμα κι αν ανοίγει κάποιος έναν τέτοιο editor για πρώτη φορά, δεν θα έχει πρόβλημα, να δημιουργήσει - επεξεργαστεί ένα αρχείο κειμένου.
Παραδείγματα:
gedit -> gnome
kwrite -> kde
nano -> μη γραφικό

2. Και πάμε στα "δύσκολα".
Υπάρχουν κάποιοι editors που δεν ξέρω κι εγώ ποιο σατανικό μυαλό σκέφτηκε να τους φτιάξει έτσι, ώστε αν μπει μέσα τους ο ανυποψίαστος χρήστης, να μη γνωρίζει ούτε καν πως να βγει ή να σώσει. Τι είπα ?? ούτε στην από κάτω γραμμή δεν μπορεί να πάει !!
Όσο κι αν αυτό φαίνεται παράδοξο και δύσχρηστο για τους περισσότερους (επειδή έχουν συνηθίσει αλλιώς, όχι για άλλο λόγο), κάποιους άλλους τους βολεύει πάρα πάρα πολύ.
Παραδεγματα:
vi
vim
emacs

Αν κάποιος θέλει να μάθει έναν τέτοιο επεξεργαστή, τότε πρέπει να έχει λίγη (έως αρκετή) υπομονή.
Θα του φανούν πολύ χρήσιμα τα Tutorials που παρέχουν. Το vimtutor για παράδειγμα ή το toturial του emacs είναι κορυφή

Μην ακούς τις φήμες που διασπείρει ο luckyb, marlene. :)
Για τον vim (εντελώς βασικές εντολές) κοίτα εδώ :

http://www.debian.gr/node/582
http://www.flak.gr/component/content/article/48-linuxeditors/115---vi-vim.html

--
"Είναι μια χώρα που με διώχνει μακριά
με κλοτσάει με τα σκυλιά και τους λεπρούς της
και χτίζει γύρω μου τείχη και κελιά
για να πετάει τους νόθους γιους της." (ΔΚ)

Όσο για τον λατρευτό emacs, το σατανικό μυαλό είναι ο ίδιος ο Richard Stallman. Για αρχή εγκαθιστάς το πακέτο emacs22-gtk. Στη συνέχεια το τρέχεις από το μενού κ πας Help->Tutorial (πρώτο πρώτο). Ακολουθείς το κείμενο που θα σου εμφανίσει κατά γράμμα κ θα μάθεις όλα τα βασικά.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι όλοι οι βαρβάτοι editors με τις παράξενες συντομεύσεις είναι κατανοητοί κ χρήσιμοι κυρίως σε προγραμματιστές. Για κάποιον/κάποια που θέλει μόνο να πειράξει ένα text αρχείο μια στο τόσο κ να αλλάξει 2 γραμμές, οι απλοί editors είναι μια χαρά.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

//off topic

Πάντως δε ξέρω αν υπάρχει text editor σε linux που να συγκρίνεται με UltraEdit. Κατ' αρχήν ο μόνος που μπορούσε να ανοίξει αρχεία της τάξεως του 1GB ήταν ο vi, όλοι οι άλλοι(kate, emacs, elvis..) έτρωγαν τεράστιο ζόρι με τόσο μεγάλα αρχεία, δεν άνοιγαν ποτε.
Αν ξέρει κάποιος κατι αντίστοιχο του ultraedit για αρχεία ~1GB (η και μεγαλύτερα) ας μου πει, με ενδιαφέρει.

//off topic

/* off topic continued
Εγώ πάλι είμαι περίεργος να μάθω ποιός έφτιαξε text αρχείο 1GB και γιατί ??
:-p
*/

Όταν όμως πχ θέλεις να αλλάξεις 2 γραμμές στο xorg.conf επειδή δεν ξεκινάει ο Xserver οι απλοί editors απλά δεν ξεκινάνε... και έρχεται ο vim ή ο emacs να σε σώσει... (αν και όντως γενικά το gedit και το kate είναι υπερ-υπερ-αρκετά και το kate δεν το αλλάζω με τίποτα...)

MathGr - θέματα εξετάσεων μαθηματικών, ασκήσεις και άλλα χρήσιμα

YouReka - Γρίφοι, προβλήματα και σπαζοκεφαλιές

luckyb]/* off topic continued
Εγώ πάλι είμαι περίεργος να μάθω ποιός έφτιαξε text αρχείο 1GB και γιατί ??
:-p
*/

Υπάρχουν, και για κάποιες εταιρίες αρχεία txt >500MB είναι συνηθισμένη υπόθεση. Δε τα γράφει κάποιος με το χέρι :P , εξάγονται απο πρόγραμμα.

Προγραμμα αντίστοιχο του ultraedit παντως ακόμα το ψάχνουμε.