Firefox3** & πορτοκαλι αλεπουδες!

Constantinos | Σάβ, 09/13/2008 - 21:46 | 2' | 10

Τελικα, ειναι μοδα, δεν εξηγειται αλλιως!! πρωτα κυκλοφορουν κατι & μετα φτιαχνουν, αφου αυτο το κατι εχει μαμησει ολο το κοσμο, πρωτα!

Για τον Firefox3 φευγα, ο λογος.

Τι στην ευχη συμβαινει???

1. Οπου ειχα, τον αψογα στημενο μου FF2, εγινε update & ο  μας αφησε χρονους & ηρθε στη θεση του ο 3, με καποια addons, να μην λειτουργουν καθολου.

Μα το κυριουερο: Να μου ζηταει το ΗΔΗ εγκατεστημενο Flash.

2. Στο pc της δουλειας. δε δουλευει η γραμμη διευθυνσεων & το search!!

Τι & αν τα απεγκατεστησα ολα, τα ιδια!

3. Στο laptop, ειναι εξαφανισμενη η κατω μπαρα.

Σε καθε περιπτωση Flash δεν δουλευει!!

Τελικα, φυσικα & τον παρατησα, πια το FF & μια χαρα τα παω, με τον Flock.

Kριμα παντως, επειδη βλεπω οτι σχεδον παντου ο νεος FF, MONO προβληματα παρουσιαζει & μαλιστα σε μια εποχη, που οι ανταγωνιστες του,

κανουν μεγαλες & αξιολογες κινησεις....

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

με την κάτω μπάρα είχα και εγώ προβλήματα , είναι ένα bug με τος driver intel της κάρτας γραφικών που συμβαίνει άμα τρέχεις το compiz .
μήπως συμβαίνει και σε εσένα το ίδιο?
για το flash αν το τσέκαρες στο youtube τσέκαρε το και αλλού διότι το youtube έχει προβλήματα τις τελευταίες ημέρες, αν το έχεις τσεκάρει και αλλού...πάσο!

constantinos]

Τελικα, ειναι μοδα, δεν εξηγειται αλλιως!! πρωτα κυκλοφορουν κατι & μετα φτιαχνουν, αφου αυτο το κατι εχει μαμησει ολο το κοσμο, πρωτα!

Για τον Firefox3 φευγα, ο λογος.

Τι στην ευχη συμβαινει???

1. Οπου ειχα, τον αψογα στημενο μου FF2, εγινε update & ο  μας αφησε χρονους & ηρθε στη θεση του ο 3, με καποια addons, να μην λειτουργουν καθολου.

Μα το κυριουερο: Να μου ζηταει το ΗΔΗ εγκατεστημενο Flash.

2. Στο pc της δουλειας. δε δουλευει η γραμμη διευθυνσεων & το search!!

Τι & αν τα απεγκατεστησα ολα, τα ιδια!

3. Στο laptop, ειναι εξαφανισμενη η κατω μπαρα.

Σε καθε περιπτωση Flash δεν δουλευει!!

Τελικα, φυσικα & τον παρατησα, πια το FF & μια χαρα τα παω, με τον Flock.

Kριμα παντως, επειδη βλεπω οτι σχεδον παντου ο νεος FF, MONO προβληματα παρουσιαζει & μαλιστα σε μια εποχη, που οι ανταγωνιστες του,

κανουν μεγαλες & αξιολογες κινησεις....

Μπορεί να έχει buggy update.. σε εμένα δεν έχει κανένα πρόβλημα. αλλά τον έχω περάσει απο την αρχή

σε έναν φίλο μου πάλι πρόβλημα μετά την αναβάθμηση.

Για τα plugins δεν φταίει ο ff αλλά ο dev των plugins.

Για καποια απο τα addons, δε διαφωνω, ειναι δουλεια, πιο πολυ, των κατασκευαστων τους, να τα ανβαθμισουν.
Αυτο ομως δε σημαινει, οτι ο FF3, δεν εχει προβληματα.
Λογικο εν μερει, μα αυτο το προβλημα με το Flash, το εχει η συντριπτικη πλειοψηφια.
Πιστευω οτι για να μπορεσει να κατσει, τελικα, καλα ο FF3, πρεπει πρωτα να διαγραφει εντελως ο FF2 & μετα να γινει η εγκατασταση του 3 & η διαμορφωση του, συμφωνα με τα γουστα & τις αναγκες του καθενος.
Το πιο παραξενο, παντως μου φανηκε αυτη η αναβαθμιση, που αλλαξε μονη της τη version του browser, ενω ακομα ο 2 υποστηριζεται & θα επρεπε να ειχα το δικαιωμα της επιλογης στην αλλαγη, σε αυτη τη φαση.
Θα δοκιμασω να τον ξηλωσω εντελως & να τον ξαναεγκαταστησω, προσθετωντας οτι χρειαζεται.
Παντως ΚΑΜΙΑ σχεση αυτη η αλλαγη της version, σε σχεση με τις προηγουμενες. Π.χ απο την 1.5 στη 2, δεν υπηρχαν τετοια προβληματα. Καποια addons, ισως & αυτα ηταν ελαχιστα

Nα σας πω;; Δεν σας έχουν πει ότι όταν κάνουμε ενημερώσεις κοιτάμε και τι στο καλό ενημερώνουμε; Διαλέγουμε τις ενημερώσεις μας δεν κατεβάζουμε ότι μας... κατέβει ( κυριολεκτικά!! ) Γιατί όλοι βιαστήκατε να κατεβάσετε τον νέο FF;; Δεν το ξέρετε ότι όλες οι καινούργιες release ε όλο και ένα bug θα έχουν;; Προσωπικά kernel και FF τα έχω κλειδωμένα και δεν παίρνω ενημερώσεις για αυτά ( αφού το kernel και ο browser μου δουλεύουν δεν μου χρειάζεται κάποια αναβάθμιση σε άλλο "μοντέλο" εκτός από εκείνες που είναι ενημερώσεις ασφάλειας.)

constantinos]

Για καποια απο τα addons, δε διαφωνω, ειναι δουλεια, πιο πολυ, των κατασκευαστων τους, να τα ανβαθμισουν.
Αυτο ομως δε σημαινει, οτι ο FF3, δεν εχει προβληματα.
Λογικο εν μερει, μα αυτο το προβλημα με το Flash, το εχει η συντριπτικη πλειοψηφια.
Πιστευω οτι για να μπορεσει να κατσει, τελικα, καλα ο FF3, πρεπει πρωτα να διαγραφει εντελως ο FF2 & μετα να γινει η εγκατασταση του 3 & η διαμορφωση του, συμφωνα με τα γουστα & τις αναγκες του καθενος.
Το πιο παραξενο, παντως μου φανηκε αυτη η αναβαθμιση, που αλλαξε μονη της τη version του browser, ενω ακομα ο 2 υποστηριζεται & θα επρεπε να ειχα το δικαιωμα της επιλογης στην αλλαγη, σε αυτη τη φαση.
Θα δοκιμασω να τον ξηλωσω εντελως & να τον ξαναεγκαταστησω, προσθετωντας οτι χρειαζεται.
Παντως ΚΑΜΙΑ σχεση αυτη η αλλαγη της version, σε σχεση με τις προηγουμενες. Π.χ απο την 1.5 στη 2, δεν υπηρχαν τετοια προβληματα. Καποια addons, ισως & αυτα ηταν ελαχιστα

Πράγματι κακώς δεν είχες δικαίωμα στην επιλογή, αλλά αυτό που θέλω να σου πώ

ότι δεν υπάρχει ακόμα κανείς άλλος αξιόλογος open-source browser. Δώσε μια ευκαιρία ακόμα..

Εγώ σε πολλές εγκαταστάσεις που έχω κάνει ο firefox παίζει τέλεια!

marlene]Nα σας πω;; Δεν σας έχουν πει ότι όταν κάνουμε
ενημερώσεις κοιτάμε και τι στο καλό ενημερώνουμε; Διαλέγουμε τις
ενημερώσεις μας δεν κατεβάζουμε ότι μας... κατέβει ( κυριολεκτικά!! )
Γιατί όλοι βιαστήκατε να κατεβάσετε τον νέο FF;; Δεν το ξέρετε ότι όλες
οι καινούργιες release ε όλο και ένα bug θα έχουν;; Προσωπικά kernel
και FF τα έχω κλειδωμένα και δεν παίρνω ενημερώσεις για αυτά ( αφού το
kernel και ο browser μου δουλεύουν δεν μου χρειάζεται κάποια αναβάθμιση
σε άλλο "μοντέλο" εκτός από εκείνες που είναι ενημερώσεις
ασφάλειας.)

Καλά ντέ μην τον δείρεις κιόλας?

Έχεις δίκιο για το κλείδωμα που αναφέρεις.. εγώ μόλις πέρασα το debian stable και σε αυτό θα μείνω.

Δεν με ενοχλεί να έχω και μερικά παλιά πακέτα. :D

arkara]

constantinos]

Για καποια απο τα addons, δε διαφωνω, ειναι δουλεια, πιο πολυ, των κατασκευαστων τους, να τα ανβαθμισουν.
Αυτο ομως δε σημαινει, οτι ο FF3, δεν εχει προβληματα.
Λογικο εν μερει, μα αυτο το προβλημα με το Flash, το εχει η συντριπτικη πλειοψηφια.
Πιστευω οτι για να μπορεσει να κατσει, τελικα, καλα ο FF3, πρεπει πρωτα να διαγραφει εντελως ο FF2 & μετα να γινει η εγκατασταση του 3 & η διαμορφωση του, συμφωνα με τα γουστα & τις αναγκες του καθενος.
Το πιο παραξενο, παντως μου φανηκε αυτη η αναβαθμιση, που αλλαξε μονη της τη version του browser, ενω ακομα ο 2 υποστηριζεται & θα επρεπε να ειχα το δικαιωμα της επιλογης στην αλλαγη, σε αυτη τη φαση.
Θα δοκιμασω να τον ξηλωσω εντελως & να τον ξαναεγκαταστησω, προσθετωντας οτι χρειαζεται.
Παντως ΚΑΜΙΑ σχεση αυτη η αλλαγη της version, σε σχεση με τις προηγουμενες. Π.χ απο την 1.5 στη 2, δεν υπηρχαν τετοια προβληματα. Καποια addons, ισως & αυτα ηταν ελαχιστα

Πράγματι κακώς δεν είχες δικαίωμα στην επιλογή, αλλά αυτό που θέλω να σου πώ

ότι δεν υπάρχει ακόμα κανείς άλλος αξιόλογος open-source browser. Δώσε μια ευκαιρία ακόμα..

Εγώ σε πολλές εγκαταστάσεις που έχω κάνει ο firefox παίζει τέλεια!

Έχεις δικαίωμα επιλογής. Πας στον synaptic και κλειδώνεις τα πακέτα που δεν θες να αναβαθμιστούν. Στην προκειμένη περίπτωση το ff και το kernel. Οπότε ακόμα και αν κάνεις upgrade από κονσόλα ( που σου φέρνει κάτω ότι έχουν από upgrades τα repos) αυτά τα πακέτα δεν αναβαθμίζονται.

Καλά ρε σεις .. με έχετε να δέρνω εγώ κόσμο;; Αλλά να είμαστε και λίγο πιο προσεκτικοί για να μην γκρινιάζουμε μετά. Άμα κάνουμε upgrade από κονσόλα κατεβάζουμε ότι να ναι.. ( η πλάκα είναι ότι μας ρωτάει αν θέλουμε κιόλας να τα κατεβάσουμε όλα.. ε άμα πατάμε y ας προσέχαμε) Το πιο σωστό είναι η αναβάθμιση να γίνεται είτε από update manager ( αν έχει το λειτουργικό μας τέτοια εφαρμογή) είτε manually από τον synaptic.

Προσωπικα θελω τον browser μου, τον FF στη προκειμενη, παντα αναβαθμισμενο, καθως & τα addons του, που χρησιμοποιω.
Στη περιπτωση μου, συνεβη το εξης:
μια ωραια Δευτερα πρωι ανοιξα το pc της δουλειας. Ελαβα το μηνυμα αναβαθμισης, οταν ανοιξα τον FF.
Τι πιο λογικο, απο το να τη δεχτω, λοιπον?
& οντως, ειχα πια τον FF3, που με τη πρωτη ματια ηταν ολα ενταξει.
Αλλωστε εχω & τη smart toolbar & ετσι ολα τα αμεσα links, που χρησιμοποιω ηταν εκει & δε χρειαστηκε εκεινη τη μερα να κανω κατι αλλο.
Το απογευμα,της ιδιας μερας, εγινε το ιδιο & στο laptop μου.
Εκει ομως τα προβληματα φανηκαν με τη πρωτη, καθως ηταν αφαντη η κατω μπαρα.
Το μεγαλυτερο μυστηριο, ομως ηταν ολη η ισστορια με το Flash.
Ας ειναι, απλα θα τον ξαναεγκαταστησω απο την αρχη.
Ισως, τελικα & να... φταινε εκει στι Ιδρυμα Mozilla, που ειχαν ανεβασει πολυ ψηλα τον πηχη.
Δεν υπαρχει αμφιβολια, οτι ο FF ειναι αυτη τη στιγμη,ο καλυτεροτερος browser.
Οπως & δεδομενο ειναι, οτι η μεταβαση, στη νεα εκδοση, εφερε περισσοτερα προβληματα, απο τα αναμενομενα...
Τωρα οσο για το κλειδωμα των αναβαθμισεων, στον κερνελ, που λεει η Marlene, δε θα διαφωνησω & πολυ.
Απλα αναμενω να μου ερθει η συνδεση, να δω τι γινεται & στο Mint, που εχω στο... patwmatop μου, που εχω στο σπιτι...

Τρέχω το linux mint Daryna.
Τώρα για να μην σας δίνει αναβαθμίσεις στον ff πάτε στον synaptic διαλέγετε το πακέτο που θέλετε να κρατήσετε πάτε στο μενού package και του πατάτε lock version και τέλος το πανηγύρι. Με τον ίδιο τρόπο κλειδώνετε ότι πακέτο θέλετε να κρατήσετε έτσι όπως είναι. Δεν χρειάζονται και όλα αναβάθμιση και το να κρατήσετε και ένα πιο παλιό δεν σημαίνει ότι θα πάθετε και τίποτα γιατί έτσι και αλλιώς στα πακέτα πολλές φορές βάζουν καινούργια χαρακτηριστικά που μπορεί να μην τα χρειαστείτε ή να χρησιμοποιήσετε ποτέ. (π.χ gimp που κάθε τόσο του προσθέτουν τα κέρατα του πάνω.. Και ποιος τα χρησιμοποιεί όλα;; )

Α και για ενημερώσεις αν η διανομή σας δεν υποστηρίζεται πια ενεργοποιείται τα backports repositories της εκάστοτε διανομής ( εάν έχει.. άμα πια έχετε και κάτι τόοοσο παλιό δεν γίνεται π.χ το dapper δεν υποστηρίζεται πια καθόλου).

Δεν είναι κακό να δοκιμάζουμε πάντως τα νέα releases, έστω για να βρούμε bugs.
Αυτή είναι άλλωστε και η λογική στο ελεύθερο λογισμικό: release often release early.
Οπότε...μην παραπονιέστε, γκρινιάρηδες ;)

--
Where is the ripcord, the trap door, the key?
Where is the cartoon escape-hatch for me?