internet security

Sinusoid | Κυρ, 08/24/2008 - 21:54 | 1' | 8

Χαίρεται! Μήπως ξέρει κανείς πώς θα κάνω την ip μου αόρατη στο διαδίκτυο, με slackware ή με κάποια άλλη διανομή(Ubuntu ultimate,fedora 9 κ.τ.λ.);

Ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος;Το vpn είναι λύση; κ αν ναι ποια βήματα πρέπει να ακολουθήσω;

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Sinusoid]

Χαίρεται! Μήπως ξέρει κανείς πώς θα κάνω την ip μου αόρατη στο διαδίκτυο, με slackware ή με κάποια άλλη διανομή(Ubuntu ultimate,fedora 9 κ.τ.λ.);

Ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος;Το vpn είναι λύση; κ αν ναι ποια βήματα πρέπει να ακολουθήσω;

Βασικά το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ψάξεις για κανένα proxy. Αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να σου πω κάτι πιο συγκεκριμένο αλλά θα το ψάξω λγο το θέμα.

Αορατη την ip σου???
Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι το εξεις...
1) αγωραζεις dedivate server και στηνεις vpn server στον οποιο θα συνδεεσαι... αυτο θα εχει σαν αποτελεσμα να βλεπει την ip του VPN αντι για την δικη σου.
2) αγωραζεις dedivate server και στηνεις proxy server σε επιπεδο web,ftp, irc για να πετυχεις το ιδιο με τον vpn server.

3) δοκιμασε το tor αλλα θα εισαι πολυ αργο σε ταχυτητες.

[oprime@dexter]$uname -r|awk '{print $1}'

χωρίς να αγορασω σερβερ,απλά με κάποιο software γίνεται; π.χ. εχω βρει ενα που λεγεται vpn αλλά δεν μπόρεσα να το στήσω στο slackware,μήπως μπορείς να μου πεις τις βασικές ρυθμίσεις που πρέπει να κανω; Υπάρχουν σε κανα site τιποτα οδηγίες βήμα-βήμα;

Ευχαριστώ

το tor που αναφερθηκε :
http://www.torproject.org/download.html.en

δε το χω δοκιμασει εχω ακουσει και γω παντως οτι ειναι πιο αργη η περιηγηση(σερφαρισμα:P) στο νετ.

και με το mozilla ισως να παιζει κατι με τα addon η κατι αλλο.

για 100% ανωνυμια με software ομως δε ξερω αν ειναι εφικτο.

[oprime@dexter]$uname -r|awk '{print $1}'

για να μπορεσεις να χρησιμοποιήσεις το vpn  που λες πρεπει να εχεις λογαριασμο σε αντιστοιχο server αλλιως δεν μπορεις να κανεις τιποτα.

Υπαρχουν free proxies που μπορεις να χρησιμοποιήσεις αλλα δεν στο συνιστο μια που μπορει να δουλευουν μπορει και οχι.

Χαίρεται και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.τελικά το τορ όντως δεν παρέχει 100% ανωνυμία.επίσης δοκίμασα το foxyproxy στα addons αλλά ή δεν κατάφερα να το ρυθίσω σωστά ή τα free proxies που βρήκα δεν ήταν σωστά. οπότε είναι αδύνατη μια 100% ασφαλή σύνδεση στο ίντερνετ.ο καθένας μπορεί να δει την ip κάποιου και ένα firewall δεν προστατεύει απο χακαρισματα έτσι δεν είναι;ή κάνω λάθος;

κατέβασε το πακέτο της vidalia για την διανομή linux χρησιμοποιείς
θεωρητικά αν κάνεις κάνεις κάτι σοβαρό και κινηθούν οι νόμιμες διαδικασίες θα σε βρουν σε κάποια φάση, αν όμως θέλεις ανωνυμία από μια εφαρμογή είναι η καλύτερη νομίζω.
αλλά έπειτα θα πρέπει να ξεχάσεις τις ταχύτητες που είχες μέχρι τώρα, σε κάποια site δε θα έχεις πρόβλημα πρόσβασης, ή ανανέωσης σελίδας, αυτό γιατί αλλάζεις συνέχεια ip, είτε γιατί έχεις εντοπιστεί σαν proxy.
πάντως το σύστημα της vidalia με τον συνδυασμό tor proxy είναι από τα πιο ανώνυμα, απο FBI και πάνω δηλαδή ξέρουν τι κάνεις :P ;)

My name is rizitis,
I use Ubuntu Linux,
και είμαι καλά!

από έναν οποιοδήποτε χάκερ μενδιαφέρει η ip να μην φαίνεται και να εμποδιστούν επιθέσεις Dos κ.α.(αν ειναι δυνατον ναγίνει).καλή ακούγεται η πρότασή σου. θα το δοκιμάσω στην ultimate edition.ευχαριστώ