Grub

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Κυρ, 01/13/2008 - 23:26 | 2' | 10

Kat'arxas siggmwmi
gia ta greeklish. Den vrika pws tha exw sto Live CD tou Ubuntu
ellinika.


Egkatestisa to Ubuntu 7.04 kai ekei pou ola pane kala kanw Update
tis anava8miseis pou eixe etoimes. Opws olokliro8ike i anava8misi ekana
restart epilegontas omws Windows (Vista). Simera to prwi pou ksanaaniksa
ton ipologisti ekei pou mou leei pws fortwnei arxizei kai mou leei ta
exis:


Booting from local disk


Grub loading stage 1.5


Grub loading, please wait...


Error 17


kai kolaei ekei


Prospa8wntas na lisw to provlima esvisa to Ubuntu alla to Grub paramenei kai twra moy vgazei Error 22.
 Kserei kapoios pws mporw na to ksefortw8w xwris format? Stin esxati twn periptwsewn eida pws to Ubuntu 7.1 ipostirizei eggrafi se NTFS. 8a mporesw me auto na swsw ta dedomena mou?

Euelpistw stin voitheia sas.
Euxaristw.

kon_nos2007-11-3 16:11:43

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

κανε boot με το cd των xp.
αυτο θα φορτωσει καποια αρχεια και μετα απο λιγο, θα ερωτηθεις αν θες να κανεις εγκατασταση η επισκευη.

Πατας R (για repair).
Πληκτρολογεις οταν σου ζητηθει τον κωδικο admin (αν δεν εχεις ορισει πατας απλως enter)

Στην συνεχεια και στον κερσορα που αναβοσβηνει περιμενοντας εντολη, δινεις

fixmbr.

επανεκινηση και καλη επιτυχια.

(Αν δεν το καταφερεις, μην κανεις κανα format. υπαρχουν κι αλλες λυσεις)
alfisti2007-11-3 16:12:24

Ευχαριστώ αλλά σας πρόλαβα . Έκανα επανεγκατάσταση του Ubuntu και διορθώθηκε.

Θα έχω υπόψη μου τις απαντήσεις γιατί θα ξαναπροσπαθήσω να το εγκαταστήσω.

Λοιπόν. μου ξαναέβγαλε το ίδιο πρόβλημα. Αύριο πάω για φορμάτ και γυρίζω στα Vista. Υπάρχει κάποιος τρόπος να απεγκατασταθεί το grub; Με φορμάτ υποθέτω θα φύγει έτσι;

Βρήκα και αυτό επίσης: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=224351  .
kon_nos2007-11-3 23:13:31

προσπερνω και αφηνω ασχολιαστα διαφορα γιατι ετσι η αλλοιως δεν εχεις γνωμη για το linux γιατι δεν το εχεις δει ποτε σου.

Λοιπον: εγκατεστησε με την μια η το ubuntu 7.10, η ακομα την mandriva που υπαρχει στο dvd του περιοδικου και παιζει τα παντα out of the box.
(θα ελεγα ομως ubuntu).

Βοηθεια θα εχεις (οπως μαλλον ειδες) και απο το φορουμ και απο το περιοδικο.

Δες εδω

GRUB τροποποιηση και επαναφορα

ΥΓ: δεν φταιει το λειτουργικο, αν καποιοι το αποκλειουν -λογω ας πουμε πειραγμενων bios-

πολλά Bios έχουν ρυθμιστή για Windows ??? μου φαίνεται πολύ αστείο αυτό που λες!!!! αλλα το αποκορύφωμα είναι ότι τα Linux είναι παιδικό !!!! θα συμφωνήσω με τον alfisti  για το Ubuntu  μπορείς να μπεις στο LinuxDistro.gr και να κατεβάσεις οποια διανομή linux θες.

Υ.Γ Φιλε kon_nos  σου προτείνω να μην πεις παραέξω ότι το linux το βλέπεις παιδικό προστά στα windows 
linuxgr2007-11-4 12:11:55

αυτα που γραφουμε τα βλεπεις?
κοιτα παραπανω για το lba κλπ.

Αν θες λυσεις σε αποριες θα τις εχεις.
Αλλοιως κατσε στα windows. Μια χαρα λειτουργικο ειναι. Δουλευουν οι συσκευες σου με την μια (αρκει να μην βαλεις sata δισκο σε xp), παιζεις παιγνιδια (αφου οσο αγορασα εγω 2 pc εσυ αγορασες μια καρτα γραφικων και 4gb μνημη), εχεις προγραμματα για τα παντα (ενταξει πειρατικα δεν πειραζει), σερφαρεις στο internet (ακινδυνα) και μπορω να συνεχισω στο απειρο.

alfisti]αυτα που γραφουμε τα βλεπεις?
κοιτα παραπανω για το lba κλπ.

Το είπα για τον linuxgr. Αν θέλω να λύσω ένα πρόβλημα γιατί να μην διαβάζω τα παραπάνω;

Ας χαλαρώσουμε λίγο.

Συζήτηση κάνουμε - να βοηθήσουμε θέλουμε, όποια άποψη κι αν έχει για το Linux (με την πεποίθηση ότι αν το δει τελικά το Linux θα αναθεωρήσει μόνος σου).

Kon_nos, το αρχικό μήνυμα Error 17, σημαίνει ότι δεν μπορούσε να βρει το partition του Linux:

http://www.gnu.org/software/grub/manual/grub.html#

και η λύση είναι το πείραγμα του Μode στο BIOS, όπως σου ανέφερε εξαρχής ο Alfisti, ή το πείραγμα του αρχείου device.map. Η πλήρης εξήγηση του φαινομένου είναι εδώ:

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=442945

Μπορείς να bootάρεις απευθείας ένα χαλασμένο σύστημα με το SuperGrub. Υπάρχει στα DVD του περιοδικού (φάκελος Essentials).

Ευχαριστώ. Εδώ και 2 βδομάδες με τις παραπάνω οδηγίες δεν μου έχει δημιουργήσει πρόβλημα.