NetBeans IDE ειναι η απάντηση από την SUN για το MONO;

GRIGRIS | Σάβ, 07/18/2009 - 11:25 | 3'




Το NetBeans Platforms είναι ένα υπέροχο και πολύ απλό πρόγραμμα σε γλώσσα java και όχι μόνο θυμίζει λίγο από (MONO) αλλά έχει περισσότερες επιλογές αν όχι ίδιες , το παρών πρόγραμμα το ανακάλυψα τυχαία και από περιέργεια όταν μου ζητούσε το Ooffice να κάνω ρέτζιστερ , και κάπου στην σελίδα είδα κάτι εικονίδια που μου τραβήξανε το ενδιαφέρων .

Όταν καθόμουν να το δω για πρώτη φορά πρόσεξα διάφορους οδηγούς για αρχάριους ακολούθησα κάποιων και είδα ότι τα κατάφερνα (μέχρι ένα σημείο) μετά τα έκανα σαλάτα που λένε και το άφησα.

Την επόμενη μέρα εκεί που ήμουν δεν είχα ιντερνετ και λέω << δεν το ξανά ανοίγω να το δω πάλι >> το έκανα και βλέπω ότι έχει πολές έτοιμες εφαρμογές όπως ένα feed reader για παράδειγμα το οποίο απλά το επέλεξα και πάισα να τρέξει χωρίς να κάνω build και δούλευε κανονικά , έπαθα πλάκα τρελάθηκα το έψαξα παραπάνω και είδα ότι μπορούσα να κάνω games με το NB να τα τροποποιήσω και να τα κάνω δικά μου να βασιστώ πάνω σ' αυτά και να φτιάξω νέα , τρελό πρόγραμμα και βλέπω ότι κάποιος μπορεί να μάθει πολύ εύκολα και γρήγορα για εφαρμογές για σχέδιο σε java και πολλά άλλα.

Πολύ αργότερα μετά από χρόνο περίπου 4ων ημερών διαπιστώνω και ότι η ήταν σε GPL2 η άδεια χρήσης του , πολύ καλό , μέσω plugin υποστηρίζει και c/c++ , python , ruby ,visual mobile designer , PHP και άλλα πολλά πάρα πολλά, πιστεύω ότι καλώ είναι να το δει και κάποιος πιο έμπειρος ,κάτι άλλο μακάρι να έκανα copy paste τα συναισθήματά μου και αυτό δεν γίνεται ακόμα δυστυχώς , ίσος το linux να το λύση και αυτό στο μέλλων .

 

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)