Πόσες διανομές μπορούν να βλέπουν το ίδιο home folder;

marlene | Πέμ, 07/02/2009 - 18:24 | 1' | 4

Ναι ναι το ξέρω είναι χαζή η ερώτηση αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ. Μέχρι πόσες διανομές μπορούν να βλέπουν τον ίδιο φάκελο home. Υπάρχει όριο; Εγώ έχω βάλει δύο να βλέπουν τον ίδιο φάκελο. Γίνεται να γίνει και με περισσότερες χωρίς να χρειάζεται η κάθε διανομή να έχει το δικό της home. Τι γίνεται με τις ρυθμίσεις ( μπάχαλο; ή πάει και διαβάζει η κάθε μία τα δικά της; ) 

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Εγω επιμένω να μην γίνεται κάτι τέτοιο! Χαμός δεν γίνεται?

Καλύτερα ένα partition σε ext3 (ή ext4) κοινό για όλες τις διανομές με τα αρχεια μας και είμαστε ήρεμοι. Στο /home θεωρω θα γίνεται χαμός με τους κρυφους φακέλους και τις ρυθμισεις της κάθε διανομής. Ασε που νομίζω μπορεί να μπερδευτουν και τα UUIDs (αν και θα ηθελα μια επιβεβαιωση σε αυτο).

 

Και εγω θα ήθελα να ξέρω αν γίνεται αυτό αλλα ρε παιδιά γιατι να βάζουμε παραπάνω απο μία διανομή;Δεν γουστάρω καθόλου τα multi-boot...

linuxas]

Εγω επιμένω να μην γίνεται κάτι τέτοιο! Χαμός δεν γίνεται?

Καλύτερα ένα partition σε ext3 (ή ext4) κοινό για όλες τις διανομές με τα αρχεια μας και είμαστε ήρεμοι. Στο /home θεωρω θα γίνεται χαμός με τους κρυφους φακέλους και τις ρυθμισεις της κάθε διανομής. Ασε που νομίζω μπορεί να μπερδευτουν και τα UUIDs (αν και θα ηθελα μια επιβεβαιωση σε αυτο).

 

 

To έχω δοκιμάσει αλλά σε διανομές με διαφορετικά γραφικά περιβάλλοντα. Απλά δίνεις για κάθε διαφορετική διανομή διαφορετικό όνομα χρήστη και βάζεις το ίδιο UUID. ( που πρέπει να είναι 1000). Εκεί δεν μπερδεύεται γιατι η κάθε διανομή κοιτάει σε διαφορετικές ρυθμίσεις. Για τα προγράμματα που είναι κοινά κάνεις share τους φακέλους με τις ρυθμίσεις τους.

Όμως εγώ ήθελα να ξέρω αν έχει δοκιμάσει κανείς να κάνει παραπάνω από μία διαφορετικές διανομές να παίζουν με το ίδιο home.

Κάπου βρήκα ότι κάποιος έκανε δύο διαφορετικούς φακέλους για διαφορετικούς χρήστες στο ίδιο home αλλά και πάλι για δύο διανομές και όχι για περισσότερες.

Αλλά σκεφτόμουν ότι αν οι διανομές έχουν τις ίδιες ρυθμίσεις και είναι και του ιδίου φυράματος τότε αυτό θα μπορεί να δουλέψει. Π.χ ubuntu-mint - debian μαζί. Kubuntu suse μαζί με κοινές ρυθμίσεις.

To έχει δοκιμάσει κανείς να δει αν παίζει; Έχω την αίσθηση ότι μπορεί να γίνει αν κρατήσεις κοινές τις ρυθμίσεις στο γραφικό περιβάλλον και κοινούς τους φακέλους στα προγράμματα που είναι ίδια σε κάθε δαινομή.

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.