«Σπάει» το απόρρητο τηλεπικοινωνιών για Ίντερνετ και κινητά?

Vasilis_F | Τρί, 06/30/2009 - 10:53 | 1' | 8

«Σπάει» το απόρρητο τηλεπικοινωνιών για Ίντερνετ και κινητά η γνωμοδότηση Σανιδά

 

Τα blogs και τα εξωτερικά στοιχεία των κλήσεων δεν προστατεύονται από το απόρρητο των επιστολών και της ελεύθερης

ανταπόκρισης και επικοινωνίας, σύμφωνα με γνωμοδότηση του Εισαγγελλέα του Αρείου Πάγου, Γ.Σανιδά.

Περισσότερα στην διεύθυνση :

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1028358&lngDtrID=252

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Σε λιγο θα μας βαλουν να ζηταμε αδεια απο την αστυνομια για να στειλουμε email.ΕΛΕΟΣ

Με το πρόσχημα της "τρομοκρατίας"  και άλλα τεχνάσματα , έτσι θα καταφέρουν να ελέγχουν τον κόσμο.. Αλήθεια στα καρτοκινητά έχει δηλώσει κανένας ονομαστικά τον αριθμό του.. ?

=========================================================

Εγώ γιατί το έκανα καρτοκινητό από συμβόλαιο. Όμως έχω καλά νέα.. Δεν το χρησιμοποιώ πλέον! Μπου χα χα χα χα χα χα..!

Τώρα τελευταία μαθαίνω κώδικα μορς όμως. Και έχω και ένα φίλο τον οποίο τον λένε Λευκό Φτερό και μου έμαθε ένα νέο κόλπο με την κουβέρτα και την φωτιά στην ταράτσα.. λέει! :P

 

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

Πλάκα-πλάκα αλλά αυτο με το καρτοκινητό που αν δεν δηλωθεί ονομαστικά ο ιδιοκτήτης "σε κλείνουν" είναι χοντρό..

θα  αρκουνται σε προφορικό ονοματεπώνυμο ή θα ζητάν και ταυτότητα..?  ήρθαν οι ξένες υπηρεσίες στην ελλάδα , να βάλουν τάξη... (σκατά στα μουτρα τους).

=========================================================

@ Marlene. Ο καπνός δε λέει. Ένα αεράκι να σηκώσει και εκεί που 8α στέλνεις ένα γεια σου, θα καταλαβαίνει ο άλλος της γιαγιάς σου. Τύμπανα είναι το

μέλλον της επικοινωνίας. Όπως στην ζούγκλα. Είδες το καινούργιο ΝΟΚΙΑ ; Είχει ενσωματωμένα τύμπανα και πιατίνια. Έχει και συνέχεια πάντως.

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1029067&lngDtrID=252

Cerca, trova

Aυτό που πρέπει να καταλάβουμε είναι ότι προσπαθούν να περάσουν εδώ νόμους οι οποίοι παρεμβαίνουν στην προσωπική ζωή των πολιτών.
Κάτι με την άρση του απορρήτου, κάτι με τις απαγορεύσεις για το κάπνισμα αν δεν αντιδράσουμε τώρα λίγο παρακάτω θα δείτε και κάμερα στο σπίτι σας μέσα.
Τι λέει ο νέος αντικαπνιστικός νόμος; Λέει "ρουφιανέψτε" . Καρφώστε τον γείτονα, τακτικές που μόνο ναζιστικά και φαστιστικά καθεστώτα εφάρμοζαν.
Το αυτό και για τα τηλέφωνα. Τάχα ότι ο καθένας μπορεί να έχει τα στοιχεία κλήσεων. Γιατί να τα έχει; Τι τον νοιάζει τον καθένα τι λέω εγώ στο τηλέφωνο μου.
Μήπως παρακάτω θα θελήσει να μάθει τι λέω και στο σαλόνι μου;

Και από πότε, αγοράζοντας μία συσκευή κινητού τηλεφώνου, έγινα υπολογος κάποιου άλλου; Για αυτό την πήρα;

Εγώ θα το κλείσω εντελώς το κινητό. Θα το πετάξω από το παράθυρο. Ευτυχώς ανήκω σε αυτή την γενιά που πρόλαβε και τον κόσμο χωρίς κινητό.
Να μην σας πω ότι τον πρόλαβα και χωρίς σταθερό τηλέφωνο.

Α επίσης ανήκω σε αυτή την γενιά που δεν είχε κανένα νταβατζή στο τσιγάρο της και φούμαρε ότι γούσταρε.. ( και ελεγε, και έτρωγε, και γαμιότανε, και έπινε, χωρίς τον μπαμπούλα ρουφιανο νόμο του κάθε γελοίου φασίστα.) Και έστι λέω να το πάω μέχρι τέλους! Τουλάχιστον θα πεθάνω ικανοποιημένη εν τω μέσω μίας "παράνομης" δραστηριότητας (και εύχομαι να πάω από το πολύ σεξ! ουάου! )

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

Θεωρητικά καμία.

Πρακτικά, επειδή ο καθένας μπορεί να ανοίξει ανώνυμα ένα blog , βάλανε και τα blogs στο πακέτο της "επικοινωνίας" για να έχουν δικαίωμα να βλέπουν ποιος είναι ποιος.
Μόνο που τα blogs υπάγονται στον νόμο περί ελευθεροτυπίας και αμφιβάλλω αν θα μπορέσουν να τα περάσουν στα των επικοινωνιών.

Τα ΜΜΕ φίλε μου τα ελέγχουν. Το ίντερνετ και τις επικοινωνίες όχι.

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.