Opensolaris,Pcbsd,slackware

Stelios | Τετ, 04/22/2009 - 19:26 | 1' | 7

    Γιατί δεν ασχολούμαστε με αυτά;Βέβαια τα δύο πρώτα βασίζονται στο unix.Έψαξα λίγο στο ίντερνετ και διαβάζω πως το slackware υπερέχει των υπόλοιπων διανομών λίνουξ σε σταθερότητα και δόμηση του λογισμικού.Το ίδιο και τα άλλα δύο με το να υπερέχουν σ'όλους τους τομείς.Έχουν προσαρμοστεί επίσης και για το μέσο χρήστη.Κατεβάζω το opensolaris για να το δικιμάσω σε live.Δυστυχώς για το pcbsd δεν βρήκα live.Χρησιμοποιεί όμως ό,τι πιο καινούριο και είναι και πιο σταθερό!Ειδικά όσοι χρησιμοποιούν kde να το δοκιμάσουν!

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Συο φορές είχα ασχοληθεί με το Opensolaris και το Nexenta (μίξη Debian και Opensolaris), αλλά δεν κατάφερα τίποτα.

Γιατί χρειάζεται να γράψεις ολόκληρη έκθεση στο τερματικό σου για να λειτουργήσουν οι συσκευές σου μήπως;

Kaltsinho]

Γιατί χρειάζεται να γράψεις ολόκληρη έκθεση στο τερματικό σου για να λειτουργήσουν οι συσκευές σου μήπως;

Πού γίνεται αυτό;;; Στα *BSD δεν υπάρχουν προβλήματα. Το slackware είναι linux.

Το opensolaris είναι άλλη ιστορία. Το Solaris είναι βελτιστοποιημένο για τους servers της SUN.

gerstavros]

Kaltsinho]

Γιατί χρειάζεται να γράψεις ολόκληρη έκθεση στο τερματικό σου για να λειτουργήσουν οι συσκευές σου μήπως;

Πού γίνεται αυτό;;; Στα *BSD δεν υπάρχουν προβλήματα. Το slackware είναι linux.

Το opensolaris είναι άλλη ιστορία. Το Solaris είναι βελτιστοποιημένο για τους servers της SUN.

Ναι βρε παιδί μου θέλω να πώ οτι δεν έχει οπως πχ στο ubuntu εφαρμογή για restricted drivers και τέτοια ή οπως το OpenSuse one-click install και πιστεύω δεν εχει υποστήριξει σε για τόσα μοντέλα εκτυπωτών καμερών και περιφεριακών όσο τα άλλα.

η εγω εχω μεινει πολυ πισω στο OS της Sun (απο το 2004 εχω να το δουλεψω) ή εσεις τα εχετε μαθει ολα απο γραφικο.

 

Το μονο προβλημα με drivers που ειχα ηταν με Sun Solaris 9 Server Edition φυσικα, αν και στην τελικη τα βρηκε ολα, το opensolaris δεν το εχω δοκιμασει.

 Ειναι γεγονοσ οτι αν δεν ξερεις να χειριζεσαι το συστημα σου και απο την κονσολα, αλλα τα εχει μαθει μονο απο το γραφικο, το Solaris, *BSD, Slackware, opensolaris, και οσα ειναι για servers θα σου ξινισουν. (Το λεω απο προσωπικη πειρα)

Το slackware ακολουθει την δομη του *BSD και για αυτο ειναι αρκετα σταθερο σε σχεση με τα υπολοιπα.

Kaltsinho Solaris δεν θα βαλεις για desktop, αλλα για να στησεις server (Web, FTP, SSH, Mail, etc) οποτε λογικο να μην εχει πληθωρα απο drivers. Αλλωστε οπως σωστα ειπωθηκε ειναι φτιαγμενο για το hardware τησ Sun

[oprime@dexter]$uname -a | awk '{print $1, "on the ROCKS"}' | sed -e 's/on\ the\ ROCKS/ROCKS/'

 

Κύριε Slack κάτι άσχετο,το slackware δεν βγαίνει για 64bit?Γιατι  είδα μια διανομή Slamd64 και λέει οτι είναι πειραγμένο slackware αλλα είναι 64 και μου φάνηκε περίεργο.

Kaltsinho]

Κύριε Slack κάτι άσχετο,το slackware δεν βγαίνει για 64bit?Γιατι  είδα μια διανομή Slamd64 και λέει οτι είναι πειραγμένο slackware αλλα είναι 64 και μου φάνηκε περίεργο.

καλα τα λες, δεν βγαινει για 64bit και δεν ξερω γιατι. αυτη την διανομη Slamd64 την βρηκα στο distrowatch, αλλα δεν μου κεντρισε το ενδιαφερον να την κατεβασω, και επειδει την χαρακτηριζαν σαν beta.

 

 

[oprime@dexter]$uname -a | awk '{print $1, "on the ROCKS"}' | sed -e 's/on\ the\ ROCKS/ROCKS/'