Προσθήκη session σε xfce

rpil | Δευ, 10/20/2014 - 11:44 | 1' | 4

Έχω εγκαταστήσει Zencafe (Zenwalk) σ' ένα laptop μου και είμαι πολύ ευχαριστημένος από την απόδοσή του. Έχει έρθει με περιβάλλον xfce το οποίο ουδέποτε έχω χρησιμοποιήσει και δεν μπορώ να πω ότι φαίνεται άσχημο. Το αντίθετο, είναι αρκετά πρακτικό. Έχω όμως ένα πρόβλημα. Εγκατέστησα μέσω του Netpkg, τον icewm και αυτός δεν εμφανίζεται στην login screen. Μού δίνει μόνο τις επιλογές xfce και default. Πώς μπορώ να προσθέσω τον icewm (ή όποιον άλλον διαχειριστή παραθύρων επιθυμώ) στο μενού της αρχικής οθόνης;

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Βρήκα αυτό που λέει ότι πρέπει να δωσεις "xwmconfig" και να ορίσεις το default desktop. Aναφέρεται σε kde πιστευω να ειναι το ιδιο και για icewm

http://www.linuxquestions.org/questions/zenwalk-75/installing-gui-over-zenwalk-core-564534/

Χμμ, κοίταξε, δεν μ' ενδιαφέρει να κάνω τον icewm βασικό μου window manager. Απλά θέλω να μου τον εμφανίζει ως επιλογή στην login screen του xfce.

Δεν στο λέω με σιγουριά υποθέσεις κάνω. Πιστευω όμως ότι αν το βάλεις στο xwmconfig μάλλον θα στο βγάλει στην ogin screen μαζί με το xfce, υποθετικά μιλώντας. και από την login screen λογικά θα μπορείς να κάνεις κάποιον από τους 2 default. Το κόλπο το ξέρεις, κρατας εφεδρεία το παλιό xwmconfig και δοκιμάζεις  wink

 

Πέρασα και Ε17 (ακόμα στο 17 είναι εκεί στο Slack?), και ενώ μού το εμφανίζει αυτό στην login screen, όταν βάζω name και password για να λογκαριστώ, με ξαναγυρίζει πίσω και δέχεται την επιλογή xfce... frown