Arch linux android development

nikolaosv | Δευ, 04/29/2013 - 01:22 | 5' | 4

Το Arch linux θεωρείται από πολλούς δύσκολη διανομή, καθώς η εγκατάσταση και η ρύθμιση του βασίζονται κυρίως σε εργαλεία μέσα από τη γραμμή εντολών, ενώ πολλές ρυθμίσεις και εγκατεστημένα πακέτα που συναντώνται κατά κόρον σε άλλες διανομές, εδώ απουσιάζουν. Ο χρήστης έχει τον τελικό λόγο για τη ρύθμιση του συστήματός του, χωρίς πολλούς αυτοματισμούς, γεγονός που καθιστά τη διανομή αυτή μοναδική σε ό,τι αφορά την παραμετροποίηση. Στο τρέχον άρθρο δε θα αναφερθώ σε πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα αυτής της πρακτικής, αλλά θα εστιάσω στη χρήση του arch ως πλατφόρμα ανάπτυξης εφαρμογών android. Στόχος μου είναι να καθοδηγήσω τους νέους χρήστες να εγκαταστήσουν το eclipse, το adt plugin και το android sdk απροβλημάτιστα. Φυσικά δεν είναι αυτός ο μοναδικός τρόπος, αλλά θεωρώ ότι είναι ο καλύτερος καθώς η εγκατάσταση γίνεται μέσα από αποθετήριο της διανομής, παρέχοντας όλες τις δυνατές αναβαθμίσεις.

Το arch έχει τα επίσημα αποθετήρια τα ανεπίσημα και το αποθετήριο των χρηστών του Arch User Repository (AUR) Το τελευταίο είναι που μας ενδιαφέρει περισσότερο, καθώς από κει θα κάνουμε την εγκατάσταση μας. Για την εύκολη διαχείρηση των πακέτων μας υπάρχει ένα εργαλείο το yaourt το οποίο εγκαθιστούμε πριν κάνουμε οτιδήποτε άλλο. Επεξεργαζόμαστε το /etc/pacman.conf και προσθέτουμε τις εξής γραμμές:

[archlinuxfr]
SigLevel = Never
Server = http://repo.archlinux.fr/$arch

Στη συνέχεια το εγκαθιστούμε δίνοντας

pacman -S yaourt

Επόμενο βήμα είναι η εγκατάσταση του Oracle-java-development-kit. Επειδή με την αλλαγή της άδειας της oracle όλες σχεδόν οι διανομές περιλαμβάνουν το open-jdk μια "ανοικτη" υλοποίηση της java πρέπει να την εγκαταστήσουμε με την επίσημη. Αυτό είναι καλύτερα να το κάνουμε χειροκείνητα ώστε να αποφύγουμε διενέξεις. Κατεβάζουμε το πακέτο jdk από το AUR και τροποποιούμε το PKBUILD στο σημείο που περιγράφει την αρχιτεκτονική του πακέτου που θα κτίσουμε. πχ για 64μπιτ κραταμε το 'χ86-64' Αυτή είναι μια καλή πρακτική και προτείνεται για κάθε πακέτο που εγκαθιστούμε από το AUR. To χτιζουμε με την εντολή και ακολουθουμε τις οδηγίες.

makepkg -s

Στη συνέχεια το εγκαθιστούμε με την εντολή

pacman -U jdk-version.tar

και το πρόγραμμα μας ρωτά αν θέλουμε να καταργήσουμε το open-jdk. Απαντάμε καταφατικά και στη θέση του εγκαθιστά το jdk. Αποφεύγοντας τις διενέξεις και τα σπασμένα πακέτα μόλις τελειώσουμε κάνουμε logout και login ξανά ώστε το jdk να μπει στο path μας. Στη συνεχεια εγκαθιστούμε τα πακέτα με το yaourt

$yaourt eclipse android-sdk android-sdk-platform-tools eclipse-android eclipse-emf
 eclipse-gef eclipse-wtp 

Δεν ξεχναμε τα PKBUILDS στην τροποποίηση τους όπου απαιτείται.
Τέλος πρέπει να περάσουμε στο path το android-sdk και να αλλάξουμε τα δικαιώματα χρήστη.

# chown -R USER /opt/android-sdk

και μετά

$export PATH=$PATH:/opt/android-sdk/ 

στο ~/.bashrc

Από κονσόλα δίνουμε την εντολή

$android

και περνάμε τις εκδόσεις android που θέλουμε. Ανοίγουμε το eclipse και είμαστε έτοιμοι να αρχίσουμε τον προγραμματισμό σε android!!

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Αν και δεν εχω Arch εγκατεστημενο αλλα Sabayon, σε ευχαριστω για τον οδηγο. Οι δυο προτελευταιες εντολες ηταν αυτο που μου ελειπε για να λειτουργησει σωστα το android-sdk. [img]/smileys/smiley-cool.gif[/img]

Στην προτελευταια εντολη που δινεις εγω εβαλα την λεξη PATH αναμεσα σε αγκυλες δλδ εγινε:
export PATH=${PATH}:/opt/android-sdk-update-manager/ (Για το sabayon ειναι αλλο το PATH)
Αυτο το εκανα γιατι αφενως οταν ανοιγα το τερματικο μου εβγαζε αυτο το μηνυμα:
bash: PATH=/usr/local/bin:/usr/bin:/bin:/opt/bin:/usr/x86_64-pc-linux-gnu/gcc-bin/4.7.2:/opt/android-sdk-update-manager/tools:/opt/android-sdk-update-manager/platform-tools:/usr/games/bin:/opt/android-sdk-update-manager/: No such file or directory
και αφετερου γιατι πλεον οι εντολες εκτελουνται χωρις ./ , π.χ.: android
αντι: ./android
Διορθωσε με αν κανω καποιο λαθος. Ξαναλεω οτι εγω εχω Sabayon και οχι Arch.

Όχι είσαι απόλυτα σωστός...[img]/smileys/smiley-smile.gif[/img] Εξάλλου το Sabayon προέρχεται από το gentoo και έτσι γίνεται και[url=http://www.gentoo.org/doc/en/handbook/handbook-x86.xml?part=2&chap=5] εκεί η προσθήκη στο path[/url]
λάθος δεν έκανες. Δεν θυμάμαι μόνο τη διαφορά των δυο. Ας μας διαφωτίσει κάποιος που το έχει πιο πρόσφατο