Slackware 13.1 - Σύνδεση στο διαδίκτυο

bazio101 | Τετ, 11/24/2010 - 09:43 | 3' | 4

Γεια χαρά,
Χρησιμοποιώ Ubuntu περίπου ένα χρόνο. Πριν λίγες μέρες με αφορμή άρθρο - οδηγό σε προηγούμενο τεύχος του περιοδικού (ίσως και γιατί νόμιζα ότι είναι καιρός πλέον να μπω στα βαθιά), αποφάσισα να εγκαταστήσω σε δεύτερο Η/Υ που έχω (για πειράματα και δοκιμές) το Slackware 13.1. Ακολούθησα τα βήματα της εγκατάστασης και όλα πήγαν καλά μέχρι προσπάθησα να συνδεθώ στο διαδίκτυο. Χρησιμοποιώ ένα στικάκι (Airties USB Adapter WUS-201) για να βλέπει ο υπολογιστής το router ασύρματα. Το έχω δοκιμάσει με άλλες διανομές (Ubuntu, Fedora, Opensuse, Monomaxo) και όλα γινόταν αυτόματα μόλις το έβαζα στον υπολογιστή. Μετά από κάμποσο ψάξιμο βρήκα έναν οδηγό (http://www.it.ubc.ca/internet/resnet/setupdocs/dhcpslackware.html) για σύνδεση σε δίκτυο με την εντολή netconfig. Οι απορίες μου είναι οι εξής:
1. Αρκεί αυτό για να ρυθμιστούν τα πάντα ώστε επιτέλους να συνδεθώ;
2. Πρέπει να εγκαταστήσω τα πακέτα που αναφέρει ή τα έχω ήδη; (Πως μπορώ να το δω;)
3. Τα hostname και domain name πρέπει να γραφούν όπως στον οδηγό ή μπορώ να βάλω ότι θέλω;
4. Οι εντολές: ifconfig -a, iwconfig wlan0 essid ##### key #####, dhclient wlan0 (που επίσης βρήκα) πρέπει να χρησιμοποιηθούν κάπου; Η δεύτερη έχει να κάνει με τον κωδικό σύνδεσης;
Ευχαριστώ για τη βοήθεια.
Υ,Γ. Δεν έχω ιδέα από δίκτυα...

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Ριζίτης , άντε βρε να βοηθήσεις το παιδί , παλιογερολαδά.

3. Εγώ εκεί είχα βάλει ότι να ναι και δούλεψε κανονικά.

Για τα άλλα , περίμενε τους ειδικούς επί του θέματος

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Λοιπόν, γεια χαρά και πάλι.
Με όλα τα παραπάνω: ifconfig, iwconfig, netconfig και λοιπά ...config, δουλειά δεν έγινε.
Ξανά ψάξιμο στο διαδίκτυο και τελικά βρήκα πληροφορίες για ένα πακέτο wicd το οποίο σύμφωνα με την επίσημη σελίδα του http://wicd.sourceforge.net/ αναφέρεται ως: an open source wired and wireless network manager for Linux which aims to provide a simple interface to connect to networks with a wide variety of settings.
Μετά τις προηγούμενες αποτυχημένες απόπειρες με τα ...config, το ηθικό βρίσκεται και πάλι ψηλά. Πιστεύω ότι αυτό θα λύσει το πρόβλημα. Το μόνο που χρειάζεται απ' ότι κατάλαβα είναι η εγκατάσταση του πακέτου. Μένει μόνο να το δοκιμάσω...
Όποιος γνωρίζει κάτι σχετικό παρακαλείται να βάλει ένα χεράκι.

υπήρχε ένα απαντητικό post στο παλιό φόρουμ αν δεν μπορέσει ο Δημήτρης να το επαναφέρει θα τα ξαναγράψω με πρώτη ευκαιρία... :)

 Καλησπέρα φίλε bazio, λίγο αργά η απάντηση το ξέρω... Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ασχοληθεί με stick για να βλέπει τα ασύρματα routers, το σίγουρο είναι ότι αν θες το wicd (δεν ξέρω βέβαια αν θα βοηθήσει) βρίσκεται στο dvd που έκανες την εγκατάσταση στον κατάλογο extras. Μπαίνεις στον κατάλογο wicd και μετά installpkg wicd-blabla.txz