Πρόβλημα στο login Sabayon 5.3

nbagi | Τετ, 06/16/2010 - 20:52 | 1' | 2

Γεια σας, έχω κάνει εγκατάσταση το sabayon 5.3 KDE 64bit σε virtualbox με επιλογή γλώσσας τα ελληνικά. Τώρα στην πρώτη εκκίνηση μου ζητάει το user name και το password αλλά δεν μπορώ να αλλάξω την γλώσσα (γράφει μόνο Ελληνικά) για να εισέλθω στο σύστημα. Πατάω μαζί τα πλήκτρα shift όπως έλεγε το μήνυμα κατά την εγκατάσταση, όπως και όλους του υπόλοιπους πιθανούς συνδυασμούς πλήκτρων αλλά τίποτα. Υπάρχει τρόπος να αλλάξω την γλώσσα; Κάνω κάτι λάθος; :(

Βαριέμαι να κάνω πάλι εγκατάσταση (σε αγγλικά) για να το δοκιμάσω Ευχαριστώ!

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Αν τα έκανες όλα στα Ελληνικά και γράφει Ελληνικά το πληκτρολόγιό σου, πού είναι το πρόβλημα; Δώσε το password στα Ελληνικά (αφού έτσι το πέρασες) και θα σε βάλει. Αλλιώς, μπες κατά το boot από γραμμή εντολών και φτιάξε νέο χρήστη με name και password που θα επιλέξεις.

(Εκτός αν δεν κατάλαβα καλά το πρόβλημα...)

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Σε ευχαριστώ πολύ, εγώ δεν το έγραψα σωστά. Τo όνομα χρήστη και ο κωδικός είναι με λατινικούς χαρακτήρες. Δεν πειράζει θα του κάνω εγκατάσταση με αγγλικά και μετά θα βάλω και τα ελληνικά. Μάλλον θα φταίει το virtualbox.