Ερώτηση για yaourt (Εγκατάσταση flashplugin)

Αποστόλης | Σάβ, 05/01/2010 - 15:31 | 2' | 5

Καλησπέρα σε όλους.

Προσπάθησα να εγκαταστήσω το flash player με την εντολή: yaourt -S nspluginwrapper-flash

που βρήκα σε ένα αρθρο στο internet.

Παρόλο που έκανα edit το PKGBUILT και έβαλα τις ρυθμίσεις που μου έλεγε ,τελικά δεν τα κατάφερα (το έκανα με άλλο τρόπο).

Η απορία μου είναι η εξής: προσπαθώ να κάνω remove με την "αντίστροφη"εντολή: yaourt -Rcs nspluginwrapper-flash

και μου λέει πως δεν βρίσκει τίποτα (not found in local db).

Ομως κατά τη διαδικασία είδα οτι κατέβαζε κάποια πακέτα.

Για παράδειγμα βρήκα αυτα yaourt-tmp-apostolis, yaourt-tmp-root στο tmp.

Πως μπορώ να δω αν η διαδικασία έχει αφήσει "σκουπίδια" ή όντως δεν εγκαταστάθηκε τίποτα;

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Μάλλον δεν θα έγινε καθόλου η εγκατάσταση,για σιγουριά ψάξε να δεις τι έχεις από flash με την εντολή:

pacman -Qs flash

 

Αν δεν έχεις τίποτα κάνε εγκατάσταση με:

pacman -Sy flashplugin

πλέον το πακέτο υπάρχει και δεν χρειάζεται όλη αυτή η διαδικασία..

 

Σε περίπτωση που υπάρχει το πακέτο (αυτό που προσπάθησες να βάλεις με yaourt) το κάνεις απεγκατάσταση με :

pacman -Rs όνομα_πακέτου

Hamsters !

To flash τελικά το εγκατέστησα με download και αντιγραφή του socket στο φάκελο .mozilla/plugins

Απλώς νόμιζα οτι για να απεγκαταστήσεις κάτι που εγκαταστάθηκε με το yaourt πρέπει να γίνει πάλι με την ίδια εντολή.

Μάλλον δεν τα έμαθα καλά

και γιατί τράβηξες όλο αυτό το ζόρι
το flashplugin υπάρχει και για τις 2 αρχιτεκτονικές, τόσο την 686 αλλά και για x86_64
Θα το έβρισκες κανονικότατα στα επίσημα repos του Arch.
To nspluginwrapper δεν το χρησιμοποιεί κανένας πλέον, είναι παρωχημένο

ArchLinux User

LinuxNeophyte]To nspluginwrapper δεν το χρησιμοποιεί κανένας πλέον, είναι παρωχημένο

 

Ναι αλλά βγαίνει πρώτο στο google

Δεν πειράζει, κάτι έμαθα. Ουδέν κακόν αμιγές καλού.

Αποστόλης]

LinuxNeophyte]To nspluginwrapper δεν το χρησιμοποιεί κανένας πλέον, είναι παρωχημένο

 

Ναι αλλά βγαίνει πρώτο στο google

Δεν πειράζει, κάτι έμαθα. Ουδέν κακόν αμιγές καλού.

Σχεδόν για όλα τα ζητήματα να ψάχνεις στο wiki του Arch πρώτα και μετά αν δεν βρίσκεις κάτι στο google

ArchLinux User