Είστε νέοι στο SUSE; Συζητήστε εδώ.

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Κυρ, 01/13/2008 - 23:19 | 1' | 82

πωσ μπαινεισ σαν ROOT  στα opensuse 10.2 δε μπορω να τρεξω ενα προγραμμα και μου ζηταει να το τρεξω ωσ super user αν το μυνημα εχει ερθει 2 φορεσ με συγχορειτε αλλα θα σασ παρακαλουσα να μου απαντησετε γρηγορα ευχαριστω

Φόρουμ
Tags
Δώσε αστέρια!

MO: 5 (ψήφοι: 1)

Σχόλια

Άνοιξε μια κονσόλα και γράψε (χωρίς το HTML) :

su
θα σου ζητηθεί ο κωδικός του root user.
μετά εκτέλεσε το πρόγραμμά σου , π.χ.

yast2

Αν δεν ξέρεις το εκτελέσιμο αρχείο, πήγαινε στο yast2, άνοιξε το software management και δες ποια είναι τα εγκατεστημένα αρχεία του προγράμματος που θές να τρέξεις. Το πιο διαισθητικά ορθό, θα είναι το εκτελέσιμο (μπορεί να μην το βρείς με τη μία) και αυτό που θα τρέξεις στη θέση του "yast2".

Έτσι έτρεχα Matlab πριν πεθάνει το laptop και βάλω Feisty Fawn.

To KDE είναι γραφικό περιβάλλον ενώ το Beryl εφέ παραθύρων για γραφικό περιβάλλον. Δες στο youtube για Beryl για βιντεο επίδειξης

Το openSUSE δεν είναι ίδιο με το SUSE Linux Enterprise Desktop (SLED). Το πρώτο έχει την "χορηγία" της Novell, αλλά αναπτύσσεται από εργαζομένους της μαζί με την κοινότητα openSUSE, ενώ το SLED βασίζεται μεν στο openSUSE αλλά είναι ένα εμπορικό προϊον, μια και αυτό που αγοράζεις είναι ουσιαστικά το box, το manual, τις όποιες εμπορικές εφαρμογές έχει μέσα και -το κυριότερο- την υποστήριξη. Το openSUSE δεν έχει επίσημη υποστήριξη, αν και η κοινότητά του, τα forums (σαν κι αυτό) και οι email λίστες αρκούν για όποιο πρόβλημα έχεις.

Για να το πούμε απλά: για home users αρκεί το openSUSE. Το SLED προορίζεται για εταιρείες που θέλουν να πληρώνουν για support.

Ακριβώς επειδή είναι διαφορετικά "προϊόντα" με διαφορετικό "target group" έχουν διαφορετική ονομασία: openSUSE και SLED.
dimitris2007-6-6 10:15:22

Για  σας  είμαι  νέος στο  Linux   και  έχω εγκαταστήσει το openSUSE 10.2 και  θέλω να  μάθω   ποια είναι απαραίτητα πακέτα για μεταγλώττιση ,  ευχαριστώ .
HUMANFLY2007-7-12 3:16:18

Καλως ηρθες humanfly. Oταν λες "πακετα για μεταγλωτιση" εννοεις compile η μιλας για τις εντολες που χρειαζονται για να εγκαταστησεις εφαρμογες (make, κλπ)???

g++, gcc, make, automake, και συνήθως linux-kernel-headers κλπ.  Δεν είμαι σίγουρος για τα ονόματα, πάει καιρός που έβαλα SUSE.

Καλημέρα σε όλους .
Εγκατέστησα το SUSE 10.0 σαν πρώτη επαφή LINUX  σε ένα παλιό υπολογιστή και έχω κατεβάσει όλα τα update μέχρι σήμερα.
Δουλεύουν τα πάντα (ευτυχώς) , Πριντερ, Σκάνερ κλπ , εκεί που κόλλησα είναι ότι δεν μπορώ να παίξω τα DVD  εμπορίου , φιλμάκια δικά μου , you tube κλπ παίζουν κανονικά .
Καμιά βοήθεια !

Το SUSE 10.0; Παλιά έκδοση...

Τέσπα, δεν ξέρω αν θα παίξουν τα παρακάτω πλέον...

Πηγαίνεις στο Κέντρο Ελέγχου YaST > Installation Source και κάνεις κλικ στο Add, επιλέγεις ΗΤΤP και προσθέτεις αυτό το url:

packman.iu-bremen.de

και στο φάκελο/folder γράψε:
suse/10.0

Μετά ξανά add > HTTP και προσθέτεις τα εξής url:
mirrors.kernel.org
με φάκελο
opensuse/distribution/SL-10.0-OSS/inst-source-java

mirrors.kernel.org
φάκελος:
opensuse/distribution/SL-10.0-OSS/inst-source

mirrors.kernel.org
φάκελος:
suse/i386/10.0/SUSE-Linux10.0-GM-Extra

Σε καθένα πρέπει να βάλει Refresh ΟΝ,  και επίσης πρέπει να απενεργοποιήσεις το repository του DVD εγκατάστασης.

Μπορείς αν θες να προσθέσεις και αυτό, αλλά με FTP όχι HTTP:
ftp.gwdg.de
φάκελος

pub/linux/misc/suser-guru/rpm/10.0

Προσοχή στα urls, αν κάνεις λάθος με κανένα λιγότερο ή παραπανίσιο /, το YasT θα παραπονεθεί....

Μετά από το Install Software του SUSE, μπορείς να εγκαταστήσεις το VLC (media player), τον mplayer (media player), το w32codecs (multimedia codecs) κλπ, για να βλέπεις βίντεο/AVI/WMV
Στο πεδίο Search, γράψε vlc και επέλεξε όλα τα πακέτα με μπλε χρώμα. Επίσης, βάλε μετά mplayer και μετά w32codecs και επέλεξε τα πακέτα. Τέλος, όταν τελειώσεις με την επιλογή των πακέτων, ενεργοποιείς το autocheck dependencies (κάτω-κάτω) και κάνεις κλικ στο Accept, για να αρχίσει το κατέβασμα και η εγκατάσταση.

Για εμπορικές ταινίες DVD χρειάζεσαι απαραίτητα το libdvdcss. Κάνε κλικ εδώ
και κατέβασε το πακέτο. ή επέλεξε "Install WIth Yast".

Αν θες μπορείς να βάλεις και το Xine (αν και προτείνω το VLC).

paidia gia sas eimai kainourgios me ta linux kai esti gia proth epafi evala to suse 10.2 ithela na matho pos mporo na egkatastiso to msn .... kai ti entoles patas sthn korsola .... euxaristo

Τα πακέτα του aMSN για openSUSE είναι
εδώ.
Π.χ. κάνε κλικ στα παρακάτω:

   amsn-plugins-1-75.1.i586.rpm   
   amsn-skins-1-75.1.i586.rpm

   amsn-0.97RC1-75.1.i586.rpm

Αποθήκευσέ τα στην επιφάνεια εργασίας.
¶νοιξε ένα τερματικό/κονσόλα
Δώσε
su
rpm -ivh *

Λογικά πρέπει να γίνεται και με δεξί κλικ στο τρίτο αρχείο, αλλά υπάρχουν dependencies...

paidia na rotiso opote katevazo ena programma simpiesmeno kai kano exctrac pos tha ksero pia entoli tha xriastei gia na douleupsi ?????

Εξαρτάται από το πρόγραμμα. Ποιο θες να εγκαταστήσεις ακριβώς; Γράψε ακριβώς την ονομασία του συμπιεσμένου αρχείου που έχεις κατεβάσει.

Kαλησπερα παιδια.Θα ηθελα τη βοηθεια σας.Ασχολουμαι για πρωτη φορα με
LINUX και με τη διανομη αυτη και εχω μερικα προβληματα.Θελω να κανω
εγκατασταση της 10.3 σε φορητο που ηδη εχει τα windows,format δεν μπορω
να κανω μιας που δουλευω με αυτον,τουλαχιστον μεχρι να αποκτησω μια
εξοικειωση με τη suse.Ηθελα λοιπον να εγκαταστησω τη 10.3 στον
εξωτερικο σλκηρο,οσο δοκιμασα δεν καταφερα να επιλεξω σε ποιον
σκληρο.Μπορει καποιος να βοηθησει...

Καλησπέρα!
Νέος στο Linux και στο forum!

Έχω βάλει suse 10.3 και προσπαθώντας να εγκαταστήσω το μοντεμ Sagem 800 πέρνω το εξής μήνυμα:

checking for gcc...no
checking for cc...no
checking for cc...no
checking for cl...no
configure: error: no acceptable C compiler found in $PATH
see `config.log` for more details.

Προφανώς δεν έχω τον C compiler..

Που μπορώ να βρώ μεμονομένα τα πακέτα g++, gcc ή ότι άλλο χρειάζετε για να τα εγκαταστήσω??

Μια και δεν έχεις Internet ακόμα, η πιο απλή λύση είναι από το DVD του openSUSE σου. Πήγαινε στο YaST Control Center, βρες την επιλογή Install/Remove Software ή κάτι τέτοιο και στην νέα οθόνη βάλε στην αναζήτηση g++. Εγκατέστησε το πακέτο και ξαναδοκίμασε.

Το περίεργο είναι οτί απο το YAst αν δώσω gcc και g++ μου λέει ότι όλα τα πακέτα είναι εγκαταστημένα..

Είναι όντως περίεργο....
Μήπως έχει να κάνει και με τις βιβλιοθήκες που έχω?

Ευχαριστώ!

Γεια σας, εχω εγκαταστησει τους καταληλλους codecs για το gnome suse10.3 για ταινιες, μου παιζουν μια χαρα , αλλα μου βγαζει κινεζα στους υποτιτλους , τι πρεπει να κανω?

Για σας και απο μενα και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ.

Προσφατα,προσπαθησα να εγκαταστησω στο Laptop,που εχω το openSUSE 10.3,απο το dvd,του περιοδικου,Νοεμβριου-Δεκεμβριου.

Δυστυχως απετυχα.

Στην αρχη ειχα προβληματα με την κατατμηση τουHD.

Μετα οταν το εστησα με εβγαλε μυνημα,πως δεν δουλευε ο Χ server.

Επισης ειχα προβλημα και με το login.

Μπορει καποιος απο σας να με διαφωτισει;

Ευχαριστω.

 

 

τι laptop ειναι?
(κυριως τι καρτα γραφικων εχει)

την κατατμηση ειναι καλυτερα να την κανεις απο πριν. (απο τα win που υποθετω εχεις η απο ενα livecd  -gparted livecd ας πουμε)

ο xserver : εβαλες drivers καρτας? μηπως μπηκαν λαθος drivers?

login?  δεν εκανε καθολου? που κολαγε?

αποσαφηνισε τα please!

Δυστυχως ειμαι νεος στα LINUX,τα οποια ομως αγαπω,καθοτι μισω αφανταστα τα WIN.

Λοιπον την κατατμηση την εκανα με τα WIN,με ενα προγραμμα που το χω σε bootable cd,το ACRONIS.

Δεν εβαλα drivers καρτας.

Εναι ΑΤΙ.

Το LAP,5 ετιας,με 40αρι σκληρο,256 RAM.

στο LOGIN,ειχα ενα μυνημα,you have a lot fun.

και μου εδινε ενα mail.

 

Hello φίλε saman_otzi!
Αν σου έβγαλε μήνυμα "you have a lot fun" τότε ίσως έχει κάνει ήδη log in , δώσε την εντολή whoami και αν σου εμφανίσει
το μήνυμα "root" τότε σαν επόμενη εντολή startx . Αν μετά το whoami σου εμφανίσει το όνομα του χρήστη σου τότε δώσε su
στην συνέχεια δώσε το password και τέλος δώσε πάλι startx.
Οι drivers για ati-mobile είναι εδώ : http://ati.amd.com/products/mobile.html
Αν δεν σηκώνει Χ-server μετά την εντολή startx καττέβασε τους drivers και βάλτους στν κατάτμιση με τα WIN .
Μπές με διαδοχικά cd στον partition των win στον φάκελο με τους drivers που κατέβασες και κάντο cp (σαν root) στο home directory του root. cp ./fakelos_pou_periexei_tous_drivers /root .
Μπές με διαδοχικά cd στο /root μέσα στον φάκελο με τους drivers. κάνε εκτελέσιμο το αρχείο με την εντολή chmod +x onoma_arxeiou και δώσε μετά ./όνομα_αρχείου.
An o Χ-server σηκωθεί τότε τα παραπάνω cp τα κάνεις με γραφικό περιβάλλον .Ανοίγεις κονσόλα και αφού το κάνεις εκτελέσιμο
(Μπές με διαδοχικά cd στο /root μέσα στον φάκελο με τους drivers. κάνε εκτελέσιμο το αρχείο με την εντολή chmod +x onoma_arxeiou ) και είσαι και root πάτα init 3 kai δώσε μετά ./όνομα_αρχείου (αφού πας με διαδοχικά cd στο directory που έχεις τους drivers)
Εντολές που θα βοηθήσουν : ls -l βλέπεις τα περιεχόμενα του directory που βρίσκεσαι
pwd βλέπεις σε ποιό directory είσαι

Τα win μπορεί να τα χει κάνει mount στις πιθανές θέσεις: /mnt , /local/,/media
ελπίζω να βοήθησα.
Good Luck my friend!

Καλησπέρα παιδιά! Είμαι νέος στην παρέα όπως και στα linux. Άκουσα από ένα φίλο την ύπαρξη αυτού του forum και είπα να ζητήσω τη βοήθεια σας. Κάνω το διδακτορικό μου και προέκυψε απαίτηση για την εφαρμογή ενός αλγορίθμου που να τρέχει στα opensuse 10.3. Ένας συνάδελφος εγκατέστησε στον υπολογιστή μου τη συγκεκριμένη έκδοση των linux και μου έχει δωθεί ο αλγόριθμος με όλες τις λεπτομέρειες για την εγκατάστασή του, μόνο που δεν ξέρω καθόλου από linux και δεν μπορώ να τον εγκαταστήσω στον υπολογιστή μου για να μπορέσω να τον τρέξω και να βγάλω αποτελέσματα. Αναρωτιόμουν, λοιπόν, με δεδομένο ότι με πιέζει ο χρόνος(οπότε δεν έχω τη δυνατότητα να κάτσω να διαβάσω από την αρχή, γιατί το θέμα πρέπει να τελειώσει), μήπως θα μπορούσε να με βοήθησει κάποιος από εσάς.

Ευχαρίστως, αν εξηγήσεις λίγο περισσότερο τι εννοείς, γιατί λες "αλγόριθμος" και μετά "εγκατάσταση" και δεν είμαι σίγουρος. Ενας αλγόριθμος δεν εγκαθίσταται. Απλά περιγράφει μια διαδικασία. Αν είναι γραμμένος σε γλώσσα προγραμματισμού, και τον έχεις σε ένα αρχείο, τότε μπορείς να μεταγλώττίσεις αυτό το πρόγραμμα και να πάρεις ένα εκτελέσιμο δυαδικό (binary) αρχείο που μπορείς να τρέξεις στο Linux.

To έχω καταλάβει σωστά;

Σου έχουν δώσει ένα αρχείο με κώδικα, δηλαδή με ένα πρόγραμμα, και θέλεις να το κάνεις compile;

Αν ναι, τι είδους κώδικας είναι; Σε τι γλώσσα προγραμματισμού;

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

Καλημέρα και ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση! Ναι σωστά το κατάλαβες. Θέλω να κάνω compilation στον κώδικα που είναι γραμμένος σε fortran αλλά δεν έχω ιδέα πως να το κάνω. Επίσης ο κώδικας έχει να κάνει με την ανίχνευση κέντρων χαμηλών βαρομετρικών πιέσεων. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!

geiasas

ime neos sto OpenSUSE. mporite na me boithisete pos na kano sindesi sto internet apo opensuse 10.3 me modem Sagem F@st 800 ADSL .

Biggy.

Γειά χαρά biggy. Σε παρακαλώ γράφε στα Ελληνικά.

Για την εγκατάσταση του Sagem σε οποιαδήποτε διανομή υπάρχουν βήμα-προς-βήμα οδηγίες εδώ:
Sagem Fast 800 στο Linux

Θα χρειαστεί να κατεβάσεις ένα αρχείο με το firmware - τα υπόλοιπα είναια απλή διαδικασία.
Σημείωση: δεν χρειάζεται να εφαρμόσεις όλα τα βήματα. Διάβασε τις οδηγίες.

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

Γεια και χαρά !!!

Εχω εγκ/σει Suse 10.3 με Gnome σε partition με XP κάθε φορά που μπουταρει μετά το όνομα και συνθηματικό χρήστη φορτώνει μαζί με το γραφικό περιβάλλον και το στιγμιότυπο οθόνης (ένας μαύρος πίνακας) και καθε φορα τον κλείνω.
Γνωρίζει κανείς τρόπο να απαλλαγώ απο το στιγμιότυπο οθόνης ?

Ευχαριστώ προκαταβολικά
Γιάννης

Μόλις έβαλα OpenSUSE 11.0!!
Όταν όμως προσπαθώ να εγκαταστήσω κάτι π.χ τους codecs(μέσω ιντερνετ) ενώ είμαι συνδεδεμένος στο Internet και τα αρχεία κατεβαίνουν κανονικά όμως μόλις φτάνει στ EXTRA_PROV το ακόλουθο παράθυρο εμφανίζεται

Download failed:
Download (curl) error for "http://download.opensuse.org/distribution/11.0/repo/oss/setup/descr/EXTRA_PROV"
Error code User abort
Error message: connect() timed out!
--------------------------------------------------------
Αυτό ξανασυμβαίνει 2-3 φορές και τελικά δεν γίνεται καμία εγκατάσταση.

Δεν φαίνεται να υπάρχει τέτοιο αρχείο. Τι ακριβώς προσπαθείς να κατεβάσεις;

--
Where is the ripcord, the trap door, the key?
Where is the cartoon escape-hatch for me?

Έσω προσπαθήσει να εγκαταστήσω mp3 Decoder για το Amarok αλλά και το Wine από την σελίδα του ΟpenSuse και πάντα κολλάει στο ίδιο σημείο.

Καλημερα!Εχω τα suse 11 με kde4 και οταν εκανα reboot μετα το πρωτο update του kde (απο τα επισημα stable repo του) μου παρουσιαστηκε το εξης προβλημα:οταν πηγαινα να κανω Login μου εγραφε οτι δεν μπορει να βρει το libkde4 και να ελενξω την εγκατασταση μου.στο forum του suse ειδα οτι το παραπανω ειναι προβλημα του τυχαιων εκδοσεων του kde4, καθως μετα το πρωτο update εμφανιζεται ασυμβατοτητα μεταξυ των packages και των libraries.βρικα εκει την εξης συμβουλη την οποια και ακολουθησα: 1)console login 2)sudo -i 3)yast --update libkde4 (εδω σε καποια στιγμη το yast μου ειπε οτι δεν βρισκει μια Lib το ονομα της οποιας απο βιασυνη δεν σημειωσα και επελεξα να την παραλειψει) 4)shutdown -r now.τωρα ομως εχω το εξης προβλημα(τα Linux δεν τα εστεισα εγω αλλα ενας φιλος):μεχρι τωρα οταν ανοιγα το pc ανοιγε μια καρτελα οπου επελεγα ποιο γραφικο θα φορτωσει (με default to kde4) και με ποιο user, τωρα φορτωνει κατευθειαν το iceκατι γραφικο και δεν μπορω να βρω πως γυρναω στην προηγουμενη 'εικονα' για να επιλεξω το kde4 και να δω αν ελεισα το προβλημα.

sorry που εχω γραψει αυτο και σε αλλη κατηγορια αλλα μου λειπει το suse μου οπως το γνωρισα:προσχαρο, κεφατο, με το kde4 του...

SCO-Unix

Καλησπέρα! Είμαι νέος στην PHP και ενώ έχω εγκαταστήσει Apache2 και MySQL στο OPENSuSe11, δε μπορώ να δω σκριπτάκια με PHP. Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει? Ευχαριστώ

Καλησπέρα

Πριν από λίγη ώρα σταμάτησε να δουλεύει η ροδέλα (εννοώ το κουμπί που αυξάνει ή ελατώνει τον ήχο) απο το πληκτρολόγιο μου.Μήπως ξέρεται πως μπορώ να το διορθώσω?

Γειά σας,

προσφατα εγκατέστησα το suse 11. Το προβλημά μου είναι με τη διαχείρηση της γλώσσας μεταξύ Ελληνικών - Αγγλικών. Στην εκίννηση έχω γλώσσα Ελληνικά και keyboard Greek αλλά με τη χρήση Shift+Alt δεν υπάρχει καμία αλλαγή. Το πρόβλημα το αντιμετώπιζα μέσω του Yast πηγαίνωντας κάθε φορά και επιλέγοντας τις αντιστοιχες ρυθμίσεις και στη συνέχεια αποθήκευση. Τωρα όμως που επιλέγω τις ρυθμίσεις πρηκτρολογίου δε εμφανίζεται καν ουτε αυτή η δυνατότητα επιλογής και δεν ξέρω τη να κάνω.

Δεν ξέρω αν έχει σημασία, είχα προσπαθήσει να εγκαταστήσω το wine.

 

Mάλλον είναι ρυθμισμένο να αλλάζει με άλλη συντόμευση. Δοκίμασε και τα δυο alt για αρχή.

Αν είσαι σε gnome μπορείς να αλλάξεις την συντόμευση και να βάλεις ότι σε βολεύει ως εξής: Πήγαινε προτιμήσεις πληκτρολογίου>διατάξεις>επιλογές διάταξης..>key(s) to change layout

Φαντάζομαι και σε kde καπως έτσι θα γίνεται αλλά αλλά δεν έχω για να σε βοηθήσω.

Paidia kalimera.Signwmi pou grafw me latinika alla den mporw na kanw tin allagi se ellinika.Eixa prin kubuntu 9.10 kai htan eukolo.Pws 8a kanw tin allagi apo agglika se ellinika.Exw to 11.2.Euxaristw prokatavolika.

Οκ το έλυσα μόνος.Ομως τώρα έχω ενα άλλο πρόβλημα..Όταν κάνω turn off τον υπολογιστή αυτος δεν κλείνει.Ενω βγαίνει το σηματάκι για να κλείσει ο υπολογιστης μένει ανοιχτος και αναγκάζομαι να το κλείσω πατώντας το κουμπι.Τι μπορει να φταίει και αν μπορω να το διορθώσω.Μπορώ;Ή πρεπει να το ξαναεγκαταστήσω για να δω;

Καλησπέρα σε όλους, κατέβασα το Thunderbird 3.0, το Evolution δεν με βολεύει, το έκανα αποσυμπίεση αλλά δεν μπορώ να βρώ πως να το εγκαταστήσω, μπορεί κάποιος να βοηθήσει????

ευχαριστώ

Με φιλικούς Χαιρετισμούς ΓΙΑΝΝΗΣ ΝΑΝΟΣ

Yast --> Προσθαφαίρεση λογισμικού, θα το βρεις εκεί και θα το εγκαταστήσεις απο εκεί.

Ισχύει για οτι πρόγραμμα ψάχνεις. Αν δεν υπάρχει, τότε έχεις και άλλες εναλλακτικές. Ο Thunderbird υπάρχει παντως.

Καλημέρα σε όλους,

έχω ένα πρόβλημα με τον ήχο και θα ήθελα την βοήθεια σας, ενώ υπάρχει ήχος όταν το σύστημα ανοίγει και κλείνε και την κάρτα την έχει δεί στο σύστημα και στην δοκιμή ο ήχος

ακούγεται δεν ακούω ήχο όταν επιλέγω απο τον υπολογιστή αρχείο Mp3.

 

Με φιλικούς Χαιρετισμούς ΓΙΑΝΝΗΣ ΝΑΝΟΣ

Πρέπει να εγκαταστήσεις τους codecs. Το mp3 είναι πατενταρισμένο και μερικές διανομές δεν επιτρέπουν την αναπαραγωγή τέτοιων αρχείων στην default εγκατάσταση. Δες εδώ τι γράφει ο dimitris.

Καλησπέρα σε όλους,

εγκατέστησα το openSUSU 11.2, προσπαθώ να εγκαταστήσω το πολυμηχάνημα μου SAMSUNG CLX-3175FN μέσω Yast αλλά δεν υπάρχει στην βάση των εκτυπωτών

δοκίμασα να βάλω κάτι άλλο αλλά δεν λειτουργεί, μπορεί κάποιος να βοηθήσει??????

ευχαριστώ

Με φιλικούς Χαιρετισμούς ΓΙΑΝΝΗΣ ΝΑΝΟΣ

Οταν εγκατέστησα το openSuSe 11.2 έδωσα κωδικό χρήστη που θα ισχύει και για τον su όταν όμως πηγαίνω να ανοίξω τον φακελο root (οχι απο Terminal) απο Τοποθεσίες μου λέει ότι δεν έχω τα δικαιώματα τι πρέπει να κάνω????????

 

Με φιλικούς Χαιρετισμούς ΓΙΑΝΝΗΣ ΝΑΝΟΣ

Πρέπει το "τοποθεσίες" να έχει ανοιχτεί σαν root, για να ανοίξεις τον root φάκελο. Λογικά θα μπορείς να περιηγηθείς στους υπόλοιπους φακέλους.

Αν πρέπει να δεις τα αρχεία αυτά, δώσε σε μια κονσόλα την εντολή su και μετά τον κωδικό σου (δεν θα φαίνεται όταν τον πληκτρολογείς), και μετά την εντολή dolphinnautilus αν είσαι σε gnome). Αλλά δεν νομίζω οτι υπάρχει κάποιος λόγος να δεις τι υπάρχει εκεί ή να αλλάξεις κάτι..

Για τον εκτυπωτή δεν ξέρω να σου πω κάτι, δεν το κατέχω το άθλημα..

Εγκατέστησα από Yast το VMware για να μπορώ να εκτελώ winsos applications μέσω OpenSuse, αφού τελείωσε η εγκατάσταση κανονικά δεν εμφάνίζεται η εκτελέσιμη

εφαρμογή στο menu των εφαρμογών, μπορεί κάποιος να βοηθήσει πώς μπορώ να εκτελώ την συγκεκριμένη εφαρμογή?????

Με φιλικούς Χαιρετισμούς ΓΙΑΝΝΗΣ ΝΑΝΟΣ

Προσφατα εγκατεστησα το 11.2 kde και εχω 2 προβληματακια,το πρωτο και πολυ συμαντικο αλλα ισως σα φανει χαζο,δεν ξερω απο που να παω να ρυθμισω τον Screensaver,θα ηθελα να μου πει καποιος την διαδρομη γιατι διαβαζω εγγραφα και ξαφνικα πεταγετε και με αποσυντονιζει.

Το 2ο ειναι οτι νομιζω πως ειναι πιο αργο το μηχανιμα μου απο οσο θα επρεπε,εχω εαν 64bit στα 2.0 με 2 G ram,υπαρχει περιπτωση μεσα στην αγνοια μου να εχω κανει καμοια χαζομαρα;

Καποιος φιλος μου ειπε οτι οφειλετε στο KDE που ειναι αρκετα βαρυ αλλα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει κατι τετοιο.

 

You may say I'm a dreamer But I'm not the only one I hope someday you'll join us And the world will be as one

Για το πρώτο, ψάξε κάπου στις ρυθμίσεις του KDΕ, δεν θυμάμαι να σου πω.

Για το δεύτερο που λες, είναι λίγο περίεργο. Γενικά θεωρώ οτι το KDE είναι πιο ελαφρύ απο το gnome. Όλες οι εφαρμογές του KDE μου τρέχουν μια χαρά σε ένα παμπάλαιο λάπτοπ με 512 μνήμη, αφού οι βασικές βιβλιοθήκες είναι φορτωμένες. Θα σου πρότεινα να συγκρίνεις την ταχύτητα των Qt εφαρμογών και των GTK (πχ Firefox) ή αν κολλάει συγκεκριμένο πρόγραμμα πχ στον flash (χμμ θα μου πεις υπάρχει περίπτωση να τρέχει καλά ο flash?). Αν και στις δυο κατηγορίες είναι αργό, πες δυο πραγματάκια παραπάνω για το pc, πχ τι κάρτα γραφικών έχεις και ποιό driver φορτώνεις, αν τρέχεις εφέ, με ποιόν πυρήνα είσαι (τον -desktop?).