Κάποιες απορίες για το Gentoo

zynif | Τετ, 03/17/2010 - 17:32 | 2' | 3

Καλήσπέρα.Πρώτο ποστ εδώ :D

Πρόσφατα έπεσε το μάτι μου σε έναν οδηγό εγκατάστασης του gentoo και μου κίνησε την περιέργεια για το gentoo

σκέφτομαι να κάνω μια δοκιμή αλλά έχω τις εξής απορίες:

 

1) Μπορώ να τροποποιώ τα USE flags ακόμα και μετά την εγκατάσταση;

 

2) Πόσες μέρες θα πάρει το compile με τα παρακάτω USE flags

   -gtk -gnome qt3 qt4 kde dvd alsa cdr

O επεξεργασης που έχω είναι ένας Intel Dual Core E5200.Υπάρχει περίπτωση να καεί αυτός ή η μητρική από το πολύ compile ;

3) Έχω ακούσει ότι το gentoo είναι source-based distro.Πως εγκαθιστώ προγράμματα;

Κατεβάζω το source code του προγράμματος που θέλω και μαντεύω τι dependencies θέλει ή υπάρχει κάτι αντίστοιχο

σαν τo apt-get  του debian ;

4) Aν θέλω να βάλω και δεύτερη διανομή στον ίδιο δίσκο(debian/ubuntu) θα πρέπει ο grub να μπει στο /boot partition ;

 

 

 

 

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Καλώς ήλθες zynif.

Σε ό,τι αφορά τις ερωτήσεις σου:

1. Ναι, μπορείς όποτε θέλεις, να προσθέτεις ή να απομονώνεις USE flags (βάζοντας "-" πριν το Flag). Και σίγουρα θα χρειαστεί να το κάνεις αυτό, αφού σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να αντιμετωπίσεις conflict σε πακέτα και να πρέπει να προσθέσεις ή να αφαιρέσεις κάποιο USE flag.

2. Το compile για να εγκατασταθεί το βασικό σύστημα (χωρίς γραφικό περιβάλλον) είναι περίπου ...1 1/2 - 2 μέρες. Όχι, δεν κάνει και μια βδομάδα, οπότε δεν κινδυνεύει να καεί το PC σου! :D

3. Το Gentoo χρησιμοποιεί το πανίσχυρο portage ως διαχειριστή πακέτων, οπότε μπορείς να βρεις σχεδόν τα πάντα, τα οποία κατεβάζεις με την εντολή "emerge".

Πχ., θες να κατεβάσεις το gnumeric. Δίνεις στην κονσόλα σου "emerge gnumeric" και αυτό αναλαμβάνει τα υπόλοιπα. Τα dependencies σου τα βγάζει αυτόματα. Μπορεί στο συγκεκριμένο πακέτο να σου περάσει άλλα τρία. Οπότε θα σου κατεβάζει ένα-ένα τα πακετάκια μέχρι να ολοκληρωθεί η εγκατάσταση.

4. Αν βάλεις Ubuntu, σου συνιστώ να περάσεις πρώτα το Gentoo, καθώς το Ubuntu θα το δει και θα σε ρωτήσει για τον χώρο του partition, ενώ στην αντίθετη περίπτωση θα πρέπει να το κάνεις με το χέρι!

Ελπίζω να βοήθησα. :)

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

kalimera ...
sorry gia ta greklisch alla eimai se ena live dvd gentoo 10.01 kai den mporo na grapso ellinika
ekeino poy thelo na rotiso an kserei kapoios einai to eksis

blepei to asyrmato dyktio mou , alla otan patao gia syndesi moy bgazei oti

this network requires encryption to be enabled

kserei kaneis ti einai ayto...?

me kalodio syndeetai kanonika

eyxaristo kai sorry gia ta greeklisch kai pali

Αυτό έχει να κάνει με το Wicd.

Δες εδώ κι εδώ.

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!