Προβλημα με Gnome στο Ubuntu

Lionux | Δευ, 11/23/2009 - 01:02 | 2' | 6

Καλησπερα σε ολους !

Ειμαι καινουριος στο Ubuntu κ ενω ολα πηγαιναν καλα χθες μου παρουσιαστηκε το πρωτο μου

προβλημα !

Συγκεκριμενα :

α) Απεγκαταστησα το Evolution

β) Καθως επισης κ το Empathy

γ) Μαζι με αυτα απεγκατεστησα κ τις εξαρτησεις τους !!! :(

 

Μετα απο επανεκκινηση που εκανα το Ubuntu εμπαινε κανονικα στην log-in  screen  αλλα δεν μου

εμφανιζοταν το γραφικο περιβαλλον Gnome !!! :(

Εδωσα κανονικα username κ password κ τοτε μου ανοιξε μονο το terminal !

Ουσιαστηκα λοιπον δεν εχω γραφικο περιβαλλον !

Χρειαζομαι την βοηθεια σας κ σας ευχαριστω εκ των προτερων !

 

 

 

Φόρουμ
Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

To evolution είναι pain in the ass!  Δεν μπορείς να το απεγκαταστήσεις.  Κι εγώ δεν το χρησιμοποιώ, αλλά και να το σβήσω, θα μπει από τις ενημερωσεις...

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Οντως αυτη πρεπει να ειναι η εντολη στο Terminal γιατι το εψαξα κανοντας αρκετο Googling  vriareos !

Αλλα παιδια υπαρχει το εξης προβλημα για να γινουν οι απαραιτητες εγκαταστασεις τον πακετων χρειαζεται συνδεση στο ιντερνετ

το προβλημα ειναι πως εχω mobile intenet κ συγκεκριμενα την Huawei E620 data card με sim Cosmote κ απο to terminal

δεν ξερω πως να μπω στο διαδικτυο !

Αν γνωριζετε σας παρακαλω πειτε μου για να μαθω !

Καπου βεβαια ειχα διαβασει πως κρατουνται κ καποια αντιγραφα των εγκατεστημενων εφαρμογων ! Αν ισχυει αυτο μηπως καταφερω με καποια

εντολη κ τα ανακτησω γιατι με το Mobile internet το βλεπω δυσκολο !

 

Σας ευχαριστω για τις εως τωρα απαντησεις σας κ το ενδιαφερον σας ! :)

Τελικα εβαλα το laptop σε σταθερη συνδεση ιντερνετ (μιας που δεν μπορουσα μεσω terminal να ενεργοποιησω την mobile μου) εδωσα την εντολη

κ μετα απο επανεκκινηση ολα μια χαρα  !!! Σας ευχαριστω ολους ! :)

vriareos]

sudo apt-get install ubuntu-desktop στο terminal

Καλησπέρα σε όλους. Εχω και εγώ το ίδιο ακριβώς προβλημα με το lionux και έδωσα την παραπάνω εντολή αλλά μου βγαζει ότι δεν μπωρεί

να βρει καποια αρχεία και δεν προχωρά στην εγκατάσταση του desktop. Υπάρχει άλλος τρόπος?

Ευχαριστώ.

Lionux] Αλλα παιδια υπαρχει το εξης προβλημα για να γινουν οι απαραιτητες εγκαταστασεις τον πακετων χρειαζεται συνδεση στο ιντερνετ

το προβλημα ειναι πως εχω mobile intenet κ συγκεκριμενα την Huawei E620 data card με sim Cosmote κ απο to terminal

δεν ξερω πως να μπω στο διαδικτυο !

Κοίτα εδώ. Είναι μια λύση που πιάνει παντού, ανεξάρτητα αν έχεις γραφικό περιβάλλον, ποιο, αν είσαι σε κονσόλα κλπ. Σε διανομές βασισμένες στο debian δουλεύει πάντα. Αρκεί να έχεις εγκαταστήσει το πακέτο ppp.