sxolinux: προτάσεις

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Πέμ, 09/10/2009 - 01:19 | 3' | 251

Σε αυτό το thread  γράφουμε ιδέες για το σχολινουξ.

Θυμάμαι πρόχειρα:

- έξτρα εφαρμογές (ποιες?)

- plugins για firefox (?)

- γραφικά θέματα και εικονίδια (ποια?)

 

Να θυμάστε ότι το sxolinux προορίζεται για μικρά παιδιά Α' Γυμνασίου, και πρέπει να είναι μικρό (δυστυχώς μόνο οι εκπαιδευτικές εφαρμογές του Π.Ι. το κάνουν να φτάνει στα 2GB) και γρήγορο.

Δεν μας ενδιαφέρουν τα τρελά εφέ, αλλά να βοηθήσουμε τα παιδιά να κάνουν κάτι χρήσιμο, και άρα να μείνουν στo Linux και ειδικότερα στο Ελεύθερο Λογισμικό.

Άρα:

- Μικρό (<2GB για να παίζει το wubi)

- Γρήγορο

- Χρήσιμο

- Κατά το δυνατόν αποφεύγουμε τον κλειστό κώδικα.

 

Για να κατεβάσετε τη δοκιμαστική έκδοση του sxolinux πηγαίνετε εδώ.

 

Επίσης, αν ενδιαφέρεστε να φιλοξενήσετε το sxolinux.iso εδώ είναι το κατάλληλο μέρος για να το πείτε.

 

Προσοχή: είναι κόλλημα του γράφοντος να προτιμά τα δημόσια πράγματα. Οπότε, μην στέλνετε ΠΜ - γράψτε κατευθείαν εδώ ότι θέλετε!

 

Τέλος, για να φτιάξετε μόνοι σας το sxolinux, από το αρχικό Ubuntu iso, κατεβάστε το σκριπτάκι sxolinux-creator.iso. Αυτό παίρνει το αρχικό ISO του ubuntu και φτιάχνει ένα iso του sxolinux με τα έξτρα πακέτα του. Αυτό το σκριπτάκι είναι για εμάς, για να κάνουμε τις δοκιμές μας όχι για τα παιδιά. Κατεβάστε το, βάλτε το σε έναν φάκελο μαζί με το αρχικό ubuntu iso, και τρέξτε το. Θα σας ζητήσει μόνο να του δωσετε "αριθμό έκδοσης" (π.χ. 0.5-dimitris, οποτε το τελικό iso θα είναι sxolinux-0.5-dimitris.iso). Όλα τα υπόλοιπα τα κάνει μόνο του, αρκεί να έχετε Internet. Παρακαλώ, όσοι θέλετε (gnu_labis?) κάντε διορθώσεις στο σκριπτάκι και στείλτε τις μου. Σχηματικά:

d onoma_fakelou_opou_exeis_iso_kai_script

chmod +x sxolinux-creator.iso

./sxolinux-creator

 

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Μια πρώτη ιδέα: χρειαζόμαστε ένα λογότυπο με το σχολινουξ και στα Ελληνικά.

 

Για εικονίδια προτείνω τα Gartoon Redux:

http://www.gnome-look.org/content/show.php/Gartoon+Redux?content=74841

 

Για παρασκήνιο και λογότυπο μέχρι στιγμής έχουμε την φανταστική δουλειά του emcpn (εν αναμονή του thanos, βέβαια!):

Τέλος, θα χρειαστούμε φιλοξενία σε server. Ήδη μια πρώτη, πρόχειρη έκδοση του σχολίνουξ είναι έτοιμη και ζυγίζει 1913MB. Υπολογίζεται γύρω στα 2G.

 

Κάτι ακόμα: τι μπορούμε να βγάλουμε για να ελαφρύνουμε το ISO; Έχει κανείς ασχοληθεί με το θέμα;

 

Για την ιστοσελίδα, xfreak, νομίζω ότι χρειαζόμαστε κάτι πιο απλό. Κάτι που να περιγράφει τι είναι το sxolinux, να δίνει links για download και για όλα τα υπόλοιπα να παραπέμπει εδώ, στα threads για τα προβλήματα, την περιγραφή των εφαρμογών κλπ.

 Ίσως κάτι τέτοιο:

                                 [λογότυπο]

 .....εισαγωγικό κείμενο 5-10 αράδες για το τι είναι το sxolinux ......

                    ..............                        ...............

       [links για λήψη ISO + Torrent]    [link προς το thread εφαρμογών + Boήθειας]

 

Επειδή κάτι είδα για παιχνίδια κ.λπ. εκφράζω την άποψή μου περί του θέματος, η οποία είναι να μην ασχοληθούμε με παιχνίδια γιατί τα παιδιά θα αποπροσανατολιστούν από τους στόχους που θέτουμε για τη διανομή, δηλαδή να έρθουν σε πρώτη επαφή με το λίνουξ και το ελεύθερο λογισμικό και να μάθουν σιγά-σιγά όχι απλά την ύπαρξη εναλλακτικών εφαρμογών, αλλά και να συνηθίσουν να τις χρησιμοποιούν. Ή αφήνουμε τα προεγκατεστημένα ή τα βγάζουμε κι αυτά τελείως. Άμα αρχίσουν και ψάχνονται με τα παιχνίδια θα μπούμε και σε λογικές αν το τάδε παιχνίδι που παίζω στα windows παίζει και σε λίνουξ και τέτοια. Έτσι το βλέπω με μια πρώτη ματιά, μπορεί να κάνω και λάθος.

************************

www.postokano.gr

dimitris]Επίσης, αν ενδιαφέρεστε να φιλοξενήσετε το sxolinux.iso εδώ είναι το κατάλληλο μέρος για να το πείτε.

Οπως έγραψα και σε άλλο post, ας βρούμε ένα iso να το βάλουμε σε torrent και θα το seedάρω εγώ.

Εγώ για παράδειγμα, δεν έχω χρόνο να εγκαταστήσω και το Jaunty στο σύστημά μου αλλά θέλω να δω το SxoLinux. Κάτι πρέπει να κάνουμε...

Αποστόλη, θα μπορούσα να έβαζα το link για το πρώτο δοκιμαστικό ISO στο γενικό thread του σχολίνουξ. Όπως βλέπεις το έχω έτοιμο.

Δεν γίνεται όμως ακόμα να το διανείμουμε μέχρι να αφαιρέσουμε τα λογότυπα του Ubuntu.

Μέχρι τότε, όποιος θέλει να δοκιμάσει το ISO ας μου στείλει PM.
 

Σου στέλνω το URL σε PM για να το κατεβάσεις - μην το ανεβάσεις σε torrent.

 

 

ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ
Gnometris
Njam
SameGnome
Τετραβέξ
Σουντόκου
Πέντε ή περισσότερα
Νάρκες
Ιάγνος
Ματζόνγκ
Μπλακτζακ
Ρομπότ
Τάλι
Πασιέντζα Κλότσκι

 

Νομιζω πως τα παραπανω παιχνιδια δε χρειαζεται καν να υπαρχουν.

Δε νομιζω να τραβηξουν καποιο απο τα παιδια τα συγκεκριμενα (αρχαια) games.

Προτιμοτερο 3-4 παιχνιδια & καλα, παρα αρχαιολογια!!

Αν εχετε προτασεις δεκτες. Καλυτερα παντως παιχνιδια που να εχουν & κανα εξομοιωτη.

Λιγοτερα μα.... παιχνιδια!!

πχ:

Fight Gear

Open city

Crack attack

Δε ξερω αν συμφωνειτε, αν ειναι ν' ανεβασω το απογευμα μια λιστα απο μικρα παιχνιδακια στυλ εξομοιωσης & Arcade ν' αποφασισουμε!

 

 

-Ακομα ΠΡΟΕΓΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ, το wine doors.

Για τον Firefox, θα φτιαξω ενα μικρο κειμενακι με τα κολπακια του.

Για την Αναπτυξη, νομιζω ειναι περιττα ολ' αυτα γι' αυτη τη διανομη. Εχω την αισθηση πως η Python ειναι αρκετη.

& το Ekiga δε νομιζω να το εκτιμησουν. Τα πιο πολλα gmail, hotmail & yahoomail χρησιμοποιουν. Αρα ενα addon του στυλ: webmail notiffier θα ηταν μια χαρα.

Επιμενω στις 2 μπαρες. Μια πανω με μενου κλπ & μια κατω (πιο μικρη) με εφαρμογες & βοηθηματα (αριθμομηχανη,ληψη στιγμιοτυπων, κλπ...).

Βασικοτατο θεωρω & το θεμα που θα χρησιμοποιηθει. Ηδιανομη πρεπει να εχει look του 21ου σημερινο & προσεγμενο. Πιστευω πως τα ετοιμα που εχουν οι πιο πολλες διανομες ειναι φρικτα....

Υπαρχουν & συγκεκριμενες προτασεις για ξεκουραστα στο ματι θεματα, μα & με συγχρονο παρουσιαστικο...

 

 

Π.Σ.Π.Α

 

 

Κώστα, ανέβασε τη λίστα σου -  κοίτα μην ξεφυγουμε στο μέγεθος. Η διανομή πρέπει να έχει μέσα εκπαιδευτικό υλικό και PDFs και δευτερευόντως όλα τα υπόλοιπα.

Για το Ekiga και τα πακέτα ανάπτυξης συμφωνώ κι εγώ, καλό είναι να τα βγάλουμε.

 

Καταρχην να πω οτι παρακολουθω το θεμα με την καινουρια διανομη για τους μαθητες και μπραβο σε ολους οσους ασχολειστε.

Ειδα το site του sxolinux και οντως εχει γινει πολυ καλη δουλεια.

Αυτο που ηθελα να προτεινω εχει να κανει με τα γραφικα του site.Πολυ ωραια τα χρωματα και το θεμα αλλα πανω, εκει που ειναι το "καρδιογραφημα" τι ρολο παιζει το πληκτρολογιο της NOKIA?

Σκεφτηκα οτι εκει θα μπορουσαν να μπουν διασπαρτα καποιες μαθηματικες πραξεις,καποιες φρασεις απο αρχαια ελληνικα (δεν ξερω αν γινεται ακομα το μαθημα),κατι που να εχει σχεση με τα σχολικα βιβλια που διδασκονται τα παιδια της 1ης γυμνασιου.Θα μπορουσε να ειναι και καποιο flashaki ισως.

Μια ιδεα λεω χωρις να ξερω βεβαια κατα ποσο ειναι εφικτο.

Επισης μηπως θα επρεπε να μπει καποιο firewall τροποποιημενο ωστε να μην επισκεπτονται απαγορευμενα sites?

Προτεινομενα παιχνιδια:

  • Fight Gear η το  ACM Aerial Combat Simulator
  • Open City
  • Balazar
  • Eat The Whistle
  • Scorched 3D
  • XBoing II

 -Kαποια απο αυτα εστω. Κατι διαφορετικο & πιο συγχρονο. Σημαντικα & ΚΑΙ τα παιχνιδια σε αυτη τη διανομη, οποτε προτιμοτερο λιγοτερα & πιο κοντα στο κοινο που απευθυνεται παρα παληα games!! Mετα εχουν & τη Προσθαφαιρεση, αλλωστε...

Firefox addons:

  • Compact Menu 2 (ιδανικο για notebooks)
  • Coolliris
  • Download Helper (must!!)
  • Google Preview
  • Smart Bookmarks Bar (Oπου θα τους εχουμε καποια λινκ προς (π.χ): Εγκυκλοπαιδειες, Εκπιαδευτικα/σχολικα θεματα, RPG games, links για το fora της διανομης, ωστε να γινουν SxooLinuxades!! & φυσικα στη πορεια μπορουν να τη διαμορφωσουν)
  • Stylish (δε το συζητω, θα τους αρεσει, προτεινω καποιες σελιδες να τους τις εχουμε ετοιμες με αλλο θεματακι)
  • Webmail Notifiier (θα εκτιμηθει δεοντως!)
  • WOT
  • Zoom Toolbar

-Aκομα θα προτεινα για Προσθαφαιρεση προγραμματων, μα & για καποια repos να προτιμησουμε αυτα του Mint, που εχει μακραν τη πιο ομορφη Προσθαφαιρεση με τα screens & τις επεξηγησεις....

-Τα οποια scripts, π.χ για skype, κλπ, οχι πεταμενα στην επιφανεια, μα σε καποιο φακελο & με text με screens αν χρειαζεται (το αναλαμβανω)

Επιμενω για το aMSN, επειδη πιο γνωστη λεξη & κακα τα ψεματα η νεα εκδοση δεν εχει να ζηλεψει τιποτε!!! Πιο καλο θα ηταν το Kopete, που τους επιτρεπει & το Facebook chating, μα δε θα ειναι οτι καλυτερο σε πρωτη φαση...

 

& στο τελος ευκολο μας ειναι & ενα βιντεο επιδειξης της διανομης, που θα τους βοηθησει πολυ.

Ως γνωστο αλλωστε: "Ενα βιντεο, 10.000 λεξεις!!"

 

 

 

Π.Σ.Π.Α

 

 

Προτείνω να μπεί το Numpty Physics στα παιχνίδια (http://numptyphysics.garage.maemo.org/)

Teddy, το numpty ειναι θεικό. Θα το βάλουμε.

Κώστα,θα κοιτάξω τι γίνεται με τα παιχνίδια και ίσως βάλω ένα μικρό από αυτά. Στο κάτω κάτω, χάρη στο σκριπτάκι, απλά προσθέτουμε 4-5 πακέτα και προκύπτει άμεσα ένα sxolinux game edition (ε ρε ψώνια που είμαστε!!!! ;))

Για το aMSN πάντως έχεις δίκιο - τα παιδάκια έχουν γονείς, θείους και θείες που τρέχουν Windows, οπότε αναγκαστικά πρέπει να τους βάλουμε και το aMSN.

Για την Προσθαφαίρεση, για λόγους ομοιομορφίας (για να ξέρουμε όλοι τι λέμε) προτείνω να μην πειράξουμε την προεπιλογή του Gnome/Ubuntu. Για repos, δεν ξέρω, τι παίζει στο Mint που δεν παίζει στο Ubuntu; Και τι από αυτά μπορεί να χρειάζεται ένα παιδάκι;

Για τα scripts και τα προγράμματα, έχεις δίκιο φυσικά. 8α υπάρχει τρεις φάκελος-παραπομπές: 

Βοήθεια, που είτε θα ανοίγει σε φάκελο ή σε μια σελίδα στο Firefox με καλωσόρισμα κλπ.

Εργαλεία, που θα οδηγεί σε ένα φάκελο με τα έξτρα πακέτα που για διάφορους λόγους δεν μπορούν να έχουμε προεγκατεστημένα (π.χ. το Geogebra θέλει να τρέχεις Java για να εγκαταστα8εί, οπότε αναγκαστικά 8α το δίνουμε σαν πακέτο)

Βιβλία, που είτε θα οδηγεί σε ένα φάκελο με τα PDF της Α' Γυμ. είτε (ακόμα καλύτερα) θα ανοίγει μια σελίδα-κατάλογο με links στα PDF.

Για τα addons, κάποια σίγουρα χρειάζονται - πως όμως τα προεγκαθιστούμε στο ISO; Εδώ σε θέλω...

Για το επεξηματικό/εισαγωγικό βίντεο το έχω πει από την πρώτη στιγμή. Οποιος κάτσει να κάνει τέτοια δουλειά,θα βοηθήσει απίστευτα.

 

 

 

 

Πωωω..... ναι το Mumpty, πως το ξεχασα!! Χα-χα-χα μπραβο βρε Teddy, το ξανακατεβασα!! :P

Nαι Δημητρη εστω 2-3 παιχνιδια ενδιαφεροντα (οχι υποχρεωτικα απο τα παραπανω), παρα πολλα & που δε θα τους πουν & τιποτα στο φιναλε (νομιζω).

Υποθετω θα τ' αντιγραψουμε στο φακελο τα addons, τι αλλο? Η στη τελικη κοπια απο καποιον μας που θα  εχει εγκατεστημενη στο σκληρο του τη διανομη, να διαμορφωθει & ο FF & να βγει το τελικο .iso....

Παντως ααααν θυμαμαι καλα πριν 1-2 χρονια ετσι το ειχα κανει, ειχα αντιγραψει τον FF που ειχα στο φακελο....

Ναι! ειναι πολυ πλουσια η Προσθαφαιρεση του Mint απο του Ubuntu. Απλα σα προταση το ειπα, μα ισως σε πρωτη φαση, ας το αποφυγουμε...

Θεμα??? Ποιο θεμα? Οχι φυσικα Human & τα σχετικα!! & ποια αλλα θα ειναι εναλλακτικα??

Wallpapers, εικονιδια εναλλακτικα?? Δε θα πρεπει να εχουν την επιλογη (εστω στην αρχη) σε 2-3 ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΕΣ προτασεις??

 

Π.Σ.Π.Α

 

 

Λοιπόν έχω έτοιμο το sxolinux Usplash δείτε ΕΔΩ ένα βιντεάκι δείγμα (με καλή εικόνα επιτέλους !!! είναι από virtualbox) για να πάρετε μια ιδέα .... Έχει την πιο κάτω εικόνα και η μπάρα που κινείται έχει παραμείνει ίδια όπως στο Ubuntu 9.04 (η λεπτή πορτοκαλί γραμμή με μαύρο φόντο φυσικά)

 

Και εδώ έχω το αρχείο .so που πρέπει να πάει στο directory usr/lib/usplash και να αντικαταστήσει (overwrite) το αυθεντικό theme-splash-ubuntu.sο για να εμφανίζεται το δικό μας !!!

 

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΣΕ ΠΟΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ UBUNTU ΕΙΝΑΙ ΒΑΣΙΣΜΕΝΟ ΤΟ ΣΧΟΛΙΝΟΥΞ ΑΛΛΑ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΤΕ ΤΗ 8.04 LTS ΚΑΘΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΑΜΕΣΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ (ΠΑΡΕΧΟΝΤΑΙ ΑΝΑΝΕΩΣΕΙΣ ΕΩΣ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ ΤΟΥ 2011 ΕΝΩ Η 9,04 ΜΕΧΡΙ ΤΟ 2010) ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΕΞΙΚΕΙΩΘΕΙ ΗΔΗ ΜΕ ΤΟ ΣΧΟΛΙΝΟΥΞ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΤΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΠΕΡΑ ΜΕ ΜΙΑ ΑΝΑΝΕΩΣΗ.ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΧΡΗΣΗΣ ΣΤΟ CD KAI ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΡΤΗΘΕΙ ΕΝΑ TOPIC ΜΕ ΟΔΗΓΙΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ. Α ΚΑΙ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ

 

Μπράβο ρε emcpn με γλύτωσες από το ψάξιμο. Τώρα το sxolinux εχει και όμορφο usplash! :)

 

stathisdim, μέχρι τώρα οι δοκιμές γίνονται στο jaunty, αλλα όπως θα δεις, αν τρέξεις το σκριπτάκι δημιουργίας του sxolinux, θα δουλεύει με βάση κάθε έκδοση του Ubuntu.

Για το εγχειρίδιο χρήσης, έχεις δίκιο. Γι' αυτό το λόγο έχουμε ανοίξει το thread:

http://www.linuxinsider.gr/forum/sxolinux-οι-βασικές-εφαρμογές

ώστε να πηγαίνει ο καθένας εκεί και να προσθέτει τεκμηρίωση.

Αλλά όπως έχουμε πει και ο κώστας και εγώ και όλοι: είναι πιο χρήσιμο ένα βίντεο παρά ένα κείμενο 1000 λέξεων.

Μόλις ετοιμάσουμε το πρώτο ISO, πρέπει να φτιάξουμε screencasts που να δείχνουν την διαδικασία εγκατάστασης και τη χρήση εφαρμογών.

 

Προτεινω ubuntu tweek , θα βοηθησει αφανταστα.....προεγκατεστημενα αποθετηρια-medibuntu-αποθετηρια του σχολικου λογισμικου.....addons για  firefox τα adblock-plus , mozilla-no script και ισως flashblock ,εστω απενεργοποιημενα η και οχι .υπαρχουν στα αποθετηρια της διανομης ως .deb......bleachbit για καθαρισμο αρχειων....Ως parental control -δεν ξερω αν χρειαζεται η πρεπει βρηκα το webcontentcontrol linux.softpedia.com/progDownload/WebContentControl-Download-41200.html  που πατα στο dansguardian ,εγκατασταθηκε με επιτυχια στο ubuntu 9.04,μονο που ειναι στα αγγλικα

ΝΑΙ ΟΜΩΣ ΠΙΘΑΝΟΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΚΟΝΤΑ ΤΟΥ Η ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΤΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΟ
ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΣΕ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΑΝΑΓΚΗΣ ΕΝΩ ΟΙ ΓΡΑΠΤΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΕΣ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΜΙΑ ΕΚΤΥΠΩΣΗ

 

 

Vireos, πολυ καλα & απο τα κορυφαια τα addons που λες, δημιουργουν καποια προβληματα απο τη μια μερικες φορες & απο την αλλη ασκοπο να φορτωθει ο Firefox με πολλα addons στην αρχη (ουτως η αλλως καποια αναγκαια θα μπουν)

Απο την αλλη το flash χρειαζεται & υπαρχει σε πολλα websites & περα απο διαφημισεις,

Ασε που  η Prefbar κανει ακριβως τα ιδια, ειναι πιο ελαφρυ addon, πιο ευχρηστο, μαλλον πιο ενδιαφερον & ειναι μονο ενα!!

Παμε παρακατω...

Οι εχοντες τις γνωσεις καντε & καποια wallpapers, εγω ειμαι ασχετος με το... σπορ (ξερει ο Θανος) :P

Το μονο που καταφερα ειναι αυτα:

 

 

 

 

-Επισης καποια αλλα wallpapers, που εχω βρει & ειναι ελευθερα για διακινηση, ειναι & τα παρακατω, ισως μπορουσε καπου-καπως να μπει καποιο logo της διανομης:

 

 

 

 

 

Για εικονιδια (icons), να ειναι επιλογη αυτα που προτεινε ο Δημητρης (post#1)

& να βγουν ολα οσα εχει το Ubuntu & στις επιλογες να μπουν αυτα τα δυο:

 

 

 

 

 

Τα βρισκουμε στο Gnoome look.org

εδω το πρωτο

εδω το δευτερο.

Π.Σ.Π.Α

 

 

Έτοιμο και το wubi support για το Sxolinux. Δημήτρη αρκει να τοποθετήσεις τα αρχεία που περιέχονται εδώ στο cd tree. Μόλις βάζει κάποιος το dvd θα κάνει autorun (εμφανίζεται με εικονίδιο Sxolinux !!!) και κατόπιν επιλέγεις τις λεπτομέρεις της εγκατάστασης όπως στο αυθεντικό Ubuntu Wubi Install. Δουλεύει κανονικά και με Windows7 , το δοκίμασα. Απαραίτητη προυπόθεση να μην ξεπερνά το μέγεθος του ISO τα 2GB γιατί υπάρχει πρόβλημα στο install το οποίο οφείλεται στην μ@λ@κοσυμπεριφορά των windows με οποιοδήποτε αρχείο έχει μέγεθος πάνω από 2GB.

κατα βασιν δεν διαφωνω   constantinos   απλως ειπα να τα θυμισω και οπως ειναι καλυτερα

vriareos]

κατα βασιν δεν διαφωνω   constantinos   απλως ειπα να τα θυμισω και οπως ειναι καλυτερα

& πολυ καλα εκανες & δεκτες ολες οι ιδεες & προτασεις.

ΑΠλα τεκμηριωσε το γιατι το λες. Επι της ουσιας δε διαφωνω, απλα υποθετω πως:

α) Θα τους μπερδεψει

β) Θα φορτωσουμε πολλα addons τον ff.

Τεκμηριωσε το γιατι ομως, ολα παιζουν, ΟΛΟΙ αποφασιζουμε, ΟΛΟΙ προτεινουμε.

 

-empcn, εισαι απαιχτος βρε φιλε!! Δε σε προλαβαινω!!! Μπραβο σου...

Π.Σ.Π.Α

 

 

Το adblock-plus το θεωρω χρησιμο γιατι κοβει κυριως διαφημισεις....τα mozilla-no script και flashblock ενω ειναι εξαιρετικα χρησιμα οταν δεν θες flash απο την αλλη οντως αποτελουν πραγματικο μπελα οταν θες you tube κ.λ.π. οποτε μαλλον θα συμφωνησω για την μη εγκατασταση...που να πεις σε παιδια να μην εχουν youtube....αλλωστε οποιος θελει τα εγκαθιστα και μονος του...το prefbar δεν το ηξερα-το εγκατεστησα ηδη ...πολυ καλο ...

Λοιπόν σας βάζω εδώ τις δύο παρακάτω εικόνες, transparent (σε υψηλή ανάλυση) για να μπορεί όποιος θέλει να φτιάξει πρωτότυπα sxolinux wallpapers πολύ εύκολα !!! Ή μπορεί να τις χρησιμοποιήσει ο Θάνος για να κάνει όποιες αλλαγές θέλει ... (προς το καλύτερο πάντα !!! )

link ΕΔΩ

link ΕΔΩ

 Και ένα άλλο σημαντικό για να μην το ξεχάσω , αν θέλουμε κατα την διαρκεια της εγκατάστασης (στο ubiquity) να φαίνεται ένα wall paper sxolinux και όχι το διάσημο "σκατουλί" φόντο του Jaunty όσο περιμένουμε πρέπει στο directory usr/share/backgrounds να βάλουμε την εικόνα της επιλογής μας (.png αρχείο χωρίς κανένα περιορισμό σε αριθμό χρωμάτων και ανάλυσης ) με το όνομα " warty-final-ubuntu.png " και να αντικαταστήσουμε την ήδη υπάρχουσα εικόνα με το ίδιο όνομα/filename ....

Δημήτρη μην το ξεχάσεις και ξενερώσουμε !!! 

 

Ισως θα ηταν καλυτερα να βαλετε στο φοντο μια εικονα του tux που εχει σχεση με εκπαιδευση καθως
προκειται για εκπαιδευτικο λειτουργικο π.χ

.

           

 

 

Ορίστε και οι δύο εκδοχές που πρότεινε ο stathisdim μαζί με τα links τους σε καλή ανάλυση για περαιτέρω επεξεργασία από όποιον έχει διάθεση.

Έλα ρε Στάθη που είσαι ??? Δεν το κατέχω καλά το άθλημα !!!

link

link

Ισως θα ηταν καλυτερα αν στο δευτερο αλλαζες το χρωμα του εσωτερικου του κυκλου αλλα γενικα ειναι πολυ καλο.

 Ωριστε και μια αλλη προσπαθεια μου

Το aMSN μου φαίνεται κακάσχημο και πολύ μπερδευτικό.

Aντίθετα το emesene έχει πολύ «καθαρές» γραμμές, είναι πανεύκολο (μοιάζει και πιο πολύ στο κανονικό, πραγμα που θα αρέσει στα πιτσιρίκια) και πλέον βγήκε νέα έκδοση που έχει υποστήριξη για videocalls

Γούστα είναι αυτά βέβαια οπότε απλά λέω την γνώμη μου.

Βασικες οι αποψεις & η συμμετοχη.

Ξαναδιαβαζοντας καποια ποστ, που... ξεφυγανε λογω ταχυτητας:

-Jvarka, επι της ουσιας δεν εχεις αδικο. Απο την αλλη ειναι αδιανοητο ενα oss, που παει σε παιδια να μην εχει παιχνιδια!! Ασε που μπορει ν' ανακαλυψουν νεα που δε τα ξερανε!!

-Spraus, δε θα πω ψεματα, δε χρησιμοποιω τακτικα αυτους τους mess & δεν εχω πληρη αποψη. Θελει ενα αλλο skin το amsn, μα δεκτη η αποψη για το Emesene.

Σου ειναι ευκολο, καποια ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ screens &με MIKΡΟ επεξηγηματικο text??

-Stathisdm, κανε εργο δικες σου προτασεις για wallpapers. Αδυνατο φυσικα να μπουν ολα στο iso, μα θα τα βαλουμε καπου να μπορουν να τα κατεβαζουν αν θελουν.

 & το βιντεο που λεμε θα ειναι μεσα στο iso & ετσι θα μπορουν να το δουν!!

 

Π.Σ.Π.Α

 

 

Και τα δικά μου,μέχρι τώρα:

Κάθε σχόλιο ευπρόσδεκτο :) (οι γραμματοσειρές μπορούν ν'αλλάξουν) !

 

--------------------
happy_linux_downloads

Κωνσταντίνε εννοείς κάτι σαν κι αυτό για εδώ; http://www.emesene.org/screenshots.html

Πως σου φαίνεται;

Μερικά σκινς για το aMSN είναι όντως καλά.

http://www.amsn-project.net/skins.php

Ρε συ thanos τον tux με τα μπουκαλάκια / μολυβοθήκες και τις σαίτες βάλε τα transparent να κάνω και άλλες δοκιμές 

thano, πολύ καλό artwork - ειδικά το πρώτο με τις σαϊτες.

Νομίζω όμως ότι ο emcpn έχει επιλέξει  καλύτερη γραμματοσειρά για το sxolinux. Μπορείς να κάνεις ένα blend: το δικό σου artwork με την γραμματοσειρά του emcpn;

stathisdim, χωρίς παρεξήγηση, η επιλογή χρωμάτων δεν είναι καλή. Γενικά, η μείξη μιας εικόνας με ένα άλλο χρωματικό φόντο και η ύπαρξη πολλών χρωμάτων στην ίδια εικόνα, την χαλάει.

Σε πρώτη φάση, προτείνω να μείνουμε με το text logo του emcpn. Και το γραφικό του είναι μια χαρά, ίσως ο thanos μπορέσει να κάνει μια μείξη με τα δικά του.

emcpn, κάτι έπαιζε με το .so σου - αναγκαστικά έφτιαξα ένα από την αρχή, με βάση το αρχικό λογκο που ανέβασες.

Τσεκάρετε πως βγαίνει (η διαδικασία θα αντικαταστήσει το Ubuntu splash που έχετε τώρα στην εκκίνηση με εκείνο του sxolinux!):

wget http://nicomedia.math.upatras.gr/~oxy/sxolinux/usplash-theme-ubuntu.so
sudo cp -f usplash-theme-ubuntu.so /usr/lib/usplash/
sudo  update-alternatives --install /usr/lib/usplash/usplash-artwork.so usplash-artwork.so /usr/lib/usplash/usplash-theme-ubuntu.so 10
sudo  update-alternatives --config usplash-artwork.so

και τέλος για να το δείτε:

sudo usplash -c
 

Τώρα, για το Wubi, είναι πολύ καλή φάση, αλλά δεν το βλέπω να γίνεται. Αν όντως το Wubi για να δουλέψει θέτει όριο ISO στα 2GB, όπως έγραψε ο emcpn, εμείς θα έχουμε πρόβλημα, καθότι πολύ δύσκολα θα μπορούμε να χωρέσουμε εκπ. λογισμικό, PDF και έξτρα εφαρμογές (VLC, κλπ) σε λιγότερο από 2GB. Σας φαίνεται απίστευτο, αλλά τα εκπαιδευτικά πακέτα του Π.Ι. είναι σχεδόν όλα Flash, και μόνο τα .deb των Αγγλικών, Ιστορίας, Πληροφορικής, Ομήρου και Ηροδότου είναι 872ΜΒ στο κατέβασμα, δηλαδή βάλτε 1GB on disk....

Τέσπα, ρίξτε ιδέες,  απλά ρίξτε και καμιά ιδέα για το πως και τι θα αφαιρέσουμε...

Κατά τα λοιπά, κατεβάζετε συχνά το .sh και τρέξτε το (με το ubuntu ISO στο ίδιο φάκελο) για να βλέπετε πως παμε..

 

 

 

dimitris]

Τσεκάρετε πως βγαίνει (η διαδικασία θα αντικαταστήσει το Ubuntu splash που έχετε τώρα στην εκκίνηση με εκείνο του sxolinux!):

wget http://nicomedia.math.upatras.gr/~oxy/sxolinux/usplash-theme-ubuntu.so
sudo cp -f usplash-theme-ubuntu.so /usr/lib/usplash/
sudo  update-alternatives --install /usr/lib/usplash/usplash-artwork.so usplash-artwork.so /usr/lib/usplash/usplash-theme-ubuntu.so 10
sudo  update-alternatives --config usplash-artwork.so

Eδώ θέλει και ένα sudo update-initramfs -u

και τέλος για να το δείτε:

sudo usplash -c
 

 

 

 

 

Εχεις δίκιο - το' ξέχασα!

EDIT: Αλλά, όχι τώρα που σκέφτομαι, άλλο σκεφτούμουν και δεν το έβαλα:  για να μην διαγράφουν τα δικά τους usplash. Ετσι θα δουν το splash, ακριβώς μία φορά με την τελευταία εντολή.

 

 

Δημήτρη ναι μπορεί να γίνει,θα πάρω τη γραμματοσειρά από τον emcpn και το θα προσθέσω...

emcpn θα σου δώσω το .xcf,οπότε μπορείς να κάνεις ότι θέλεις.Μέσα το αρχείο έχει και τις source εικόνες,επίσης όποιος άλλος θέλει το αρχείο να μου το πει να το δώσω :) !

--------------------
happy_linux_downloads

μηπως θα ηταν καλυτερα να εχουμε οδηγια  πως να κατεβοζουν το εκπαιδευτικο λογισμικο μονοι τους μετα την βασικη εγκατασταση του λειτουργικου  η και να προσφερεται σαν αυτονομο αρχειο-α προσ εγκατασταση σε dvd?? αυτο θα μας εδινε την πολυτελεια να εχουμε προεγκατεστημενα παρα πολλα προγραμματα σε ολες τις κατηγοριες λογισμικου...Καλα μη βαρατε μια σκεψη εκανα

Κύριοι τα συγχαρητήριά μου σε όσους ασχολήθηκαν και έχουν φτιάξει το distro.

 Το έτρεξα χθές σαν live cd και πήρα μία πρώτη εντύπωση. Και πάλι μπράβο.

Ομως κατά τη γνώμη μου αν δεν εξελληνίσουμε ορισμένες εφαρμογές που είναι μόνο στα Αγγλικά τότε ο βαθύτερος σκοπός της διανομής θα έχει αποτύχει.

Καλά τα addons και τα logos και τα οποιαδήποτε εικαστικά κ.λ.π. κ.λ.π. όμως αν κρίνω απο μένα και την αντίδραση της κόρης μου τα παιδάκια μάλλον θα μείνουν στο youtube και στο amsn και στο wine και δεν ξέρω πού αλλού.

 

Οι εκπαιδευτικές εφαρμογές θα πάνε άπατες. Σύμφωνοι να "τραβήξουμε" κόσμο στο LInux, αλλά εκτός από το Linux και τα Windows και τα Mac υπάρχουν κι άλλα πράγματα που πρέπει να μάθουν τα παιδιά μας.

Προτείνω λοιπόν να κάτσουμε και να μεταφράσουμε όποιες εφαρμογές μπορούμε. Εγώ ξέρω αρκετά καλά Αγγλικά και μία μεταφρασούλα θα την καταφέρω, οπότε προσφέρομαι.

Οποιος έχει εμπειρία από κάτι αντίστοιχο και μπορεί να συντονίσει την όλη προσπάθεια ας αναλάβει.

Αποστόλη, έχεις δίκιο για το "υπάρχουν κι άλλα πράγματα που πρέπει να μάθουν", γι' αυτό και προσπαθούμε να μείνει Linux και όχι Windows-like.

Για την μετάφραση των εφαρμογών, η καλύτερη λύση είναι να διαλέξεις μια εφαρμογή που δεν έχει μεταφραστεί και να προσπαθήσεις να έρθεις σε επικοινωνία με τους developers (να στείλεις upstream όπως λέμε την δουλειά σου). Για τις βασικές εφαρμογές που προέρχονται από το Ubuntu/Gnome, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το online σύστημα που υπάρχει εδώ:

https://translations.launchpad.net/ubuntu/karmic/+lang/el

 

Thanos, do the thing man :)

Vriareos, έχεις δίκιο. Λόγω του τεράστιου μεγέθους ίσως τελικά αναγκαστούμε να προβούμε σε μια επιλογή Εκπ. λογισμικού και για τα υπόλοιπα να δώσουμε οδηγίες από την επιφάνεια εργασίας... Ή και ένα σκριπτάκι που με ένα κλικ να τους κάνει αυτόματη εγκατάσταση. Αλλά τότε, τι θα γίνει με όσους δεν έχουν γρήγορο Internet?

BTW, αυτή τη στιγμή, έχω «ρίξει» το μέγεθος στα 1.9GB.  Τσεκάρετε με το σκριπτάκι για τυχόν διορθώσεις (οδηγίες στο 1ο post).

 

dimitris δεν ξερω ,ισως παιζει η πιθανοτητα στο usb που θα παρουν με την αγορα να υπαρχει το λογισμικο οχι μονο σε .exe αλλα και σε .deb.μονο που αυτο πρεπει να περιμενουμε για να το δουμε στην πραξη

Δυο παρατηρησεις που μου ηλθαν σκαζοντας το μυαλο μου για το προβλημα της χωρητικοτητας του dvd....Απ οτι ειδα το υπουργειο προτεινει σε πρωτη φαση να διδασκονται  με υπολογιστη τουλαχιστον 2/4 παρακατω μαθηματα

  1. Γεωγραφία
  2. Ιστορία
  3. Βιολογία / Φυσικές Επιστήμες
  4. Μαθηματικά

αν βαλουμε μονο αυτα -που θα διδασκονται-  ποσα MB ειναι?  και δευτερον ενω αναφερονται μαθηματικα δεν ειδα τετοιο πακετο στα repos..μηπως δεν το εχουν κανει σε .deb  η δεν υπαρχει καθολου η υπαρχει μονο σε exe η κανω λαθος εγω...

Επισης οταν πηγα να εγκαταστησω τα πακετα του γυμνασιου καποιο πακετο μου ζητα σαν εξαρτηση και εγκαθιστα το wine....σε mint 7...ειναι το gym-viologia-a-c

Ενημέρωση:

το sxolinux έχει αρχίσει να φτάνει σε μια καλή μορφή. Αυτή τη στιγμή, το σκριπτάκι sxolinux-creator.sh κάνει τα εξής:

- Αλλάζει boot splash εικόνα με τη δική μας εικόνα.

- Προεπιλέγει ελληνικά στο LiveCD

- Ορίζει και χρησιμοποιεί το σετ εικονιδιών Gartoon Redux

- Δημιουργεί τρια όμορφα εικονίδια στην επιφάνεια εργασίας που παραπέμπουν σε αντίστοιχους φακέλους: ένα για Βιβλία, ένα για Εργαλεία και ένα για Βοήθεια. Οι φάκελοι προς το παρόν, είναι άδειοι. Ο φάκελος Βοήθειας περιέχει ένα sxolinux.html με ένα απλό κείμενο για το τι είναι το sxolinux (ίδιο με αυτό που έχουμε στο www.sxolinux.gr)

- Αλλάζει το usplash image.

- Προσθέτει αποθετήρια universe, non-free κλπ.

- Εγκαθιστά τα πακέτα και τις εφαρμογές που περιγράφονται στο 

sxolinux: οι βασικές εφαρμογές

- Αφαιρεί όλες τις περιττές γλώσσες. Εγκαθιστά όλα τα πακέτα της Ελληνικής γλώσσας (ορθογραφία, κλπ).

 

Κοντολογίς, αν τρέξετε το σκριπτάκι μπορείτε να φτιάξετε μια αρκετή χρηστική έκδοση του sxolinux.

 

Τι μένει - Τι λείπει;

- PDFs των βιβλίων (θα το κοιτάξω αύριο, αλλά το ερώτημα είναι ποια και πως λόγω μεγέθους)

- Τα Addons που προτάθηκαν για τον Firefox. Δεν ξέρω ποια βέβαια.

- Τα Εργαλεία που έχουμε πει (Geogebra, Numpty Physics κλπ) - θα τα βαλω και αυτά αύριο (ελπίζω).

- Κάποια από τα Παιχνίδια που πρότεινε ο Kώστας. Δεν ξέρω ποια βέβαια!

- Wubi install. O emcpn το στειλε, αλλά δεν το έχω βάλει ακόμα.

- Ενα καλό background και ίσως μια καλύτερη επιλογή θέματος εικονιδίων. Εγώ έβαλα αυτό το Gartoon Redux, επειδή μου φάνηκε πιο παιδικό, αλλά αλλάζει εύκολα με αυτά που πρότεινε ο Κώστας.

- Ένα καλό κείμενο βοήθειας.

- Πολλά βιντεάκια για το τι είναι και πως δουλεύει το κάθε πρόγραμμα.

Είδα μια σελιδούλα με οδηγίες για ένα λίγο πιο "χαρούμενο" τερματικό. Στην συγκεκριμένη διανομή θα κολλήσει νομίζω (το λέω και για σένα emcpn)

http://maketecheasier.com/8-useful-and-interesting-bash-prompts/2009/09/04 

θεμα και εικονιδια αναλαμβανω εγω αν θελετε.

Απλα πρεπει να δω πρωτα το background για να ταιριαζει.

Θεμα εχω φτιαξει ενα ειδικα για netbook (συμμαζεμενο δλδ).

 

Dimitris, μην σε απασχολουν τα εικονιδια και αυτα. ειναι ευκολο να αλλαξουν.

Ορίστε και ένα screenshot:

 

και ένα ακόμα με τις εφαρμογές:

 

paschalis_m, το/τα background δεν έχουν οριστικοποιηθεί. Δεν έχουμε καν καταλήξει στα χρώματα. Απλά ο emcpn ήταν γρήγορος και έφτιαξε ένα καλό λογότυπο, που εμένα προσωπικά μου άρεσε και το κράτησα μέχρι να δούμε τι θα κάνει ο thanos. Ήδη, ο thanos έστειλε ένα βελτιωμένο logo, αλλά με ψιλοάσχημη γραμματοσειρά. Αναμένουμε να δημοσιεύσει ένα ακόμα με την γραμματοσειρά του emcpn.

Για τα εικονίδια: στα screenshots φαίνεται ένα blend δύο θεμάτων: του Human του Ubuntu στην μπάρα εφαρμογών, και του Gartoon Redux στην επιφάνεια εργασίας. Προσωπικά, προτιμώ και συνιστώ να βάλουμε τελικά την πιο παιχνιδιάρικη Gartoon.

Για το θέμα: προτείνω να μείνουμε σε αποχρώσεις του πορτοκαλί. Τι λετε;

 

Αυτοσχεδιασε στα παιχνιδακια Δημητρη, τουλαχιστον τα πιο πανω 1-2 να μπουν μια χαρα ειναι. Ενα emulator δε θα χαλαγε παντως.

Ε μωρε, δε ξερεις ποια addons?? Ειπαμε καποια, ξερεις & συ τ' αναγκαια... Απλα δες & τη περιπτωση: Prefbar & WOT.

-Πασχαλη για δωσε μας ενα link να το δουμε το θεματακι. Ασχετα της διανομης, μας ενδιαφερει γενικοτερα.

 

Υ.Γ: Επειδη ετσι δεν εβγαζα ακρη ευκολα εκανα το εξης:

1. Εγκατεστησα το mini ubuntu.

2. Περασα flash-codecs-vlc

3. Εγκατεστησα το OO

4. Eβαλα sampa

5. Εβαλα το logo & bootscreen που φτιαξαμε

6. Κατεβασα στη διανομη τα συγγραμματα του υπουργειου (παρα κατι 1G)

7. Eβαλα 3 παιχνιδια. Το ενα μ' εξομοιωτη

8. Εβαλα 2 μπαρες. Μια κατω μ' εφαρμογες, μια πανω με το μενου (το κλασσικο μενου)

9. Σημερα θα μπει & το Redux & το wubi

10. Exω ακομα σαν επιλογες, αλλα 4 wallpapers & 2 εναλλακτικα θεματα

11. Εχει amsn

12. Eβαλα τον FF 3.5 , με 7 addons, αναμεσα τους & το web notifier & με τη Smart Toolbar με ετοιμα links (φορουμ εδω, rpg κλπ, που λεμε & πιο πανω)

Καποιες σελιδες (Google, wikipedia, κλπ ειναι αλλαγμενες στο look, με το stylish. Επισης εχει αλλαξει & η Homepage του ff, με κατι πιο ομορφο)

13. Βοηθηματα αφησα: κομπουτερακι, Σημειωματαριο, Ληψη στιγμιοτυπου (σκεφτομαι να βαλω & το Instabul).

14.Eβαλα το Control Center

15. Eβαλα το: "Χαμογελαστε"

16. Εφτιαξα txt, που τους εξηγει πως εγκαθιστουν εφαρμογες μεσω Προσθαφαιρεσης & μεσω Synaptik

17. wine με winedoors

18. σκριπτακι για εγκατασταση του skype (σ' αντιστοιχο δημιουργημενο φακελλο)

Σ' ολες τις εφαρμογες αλλαξα ονομα ωστε να ειναι σαφεστατες.

Στο τερματικο αλλαξε το μαυρο με κατι πιο χρωματιστο & τα γραμματα ειναι πολυχρωμα!

-Λειπουν: κατι να "καινε" & να "ριπαρουν" γενικοτερα.

  Moλις βαλω & αυτα που λειπουν θα σας πω μεγεθος, παντως τα 2G τα πλησιαζει στο χαλαρο & ο λογος ειναι τα συγγραμματα, τα οποια & θεωρω βασικο να υπαρχουν μεσα & οχι να τα κατεβαζουν μετα!

Παραλληλα φυσικα, ανανεωνω με οτι νεο, με το σκριπτακι που εκανε ο Δημητρης.

Ιδομεν... Καλως εχοντων αυτη τη βδομαδα θα εχουμε ενα κανονικο (δοκιμαστικο εστω) live dvd.

 

 

Π.Σ.Π.Α

 

 

thriskeftika-a-c base 687 mb
gallika-a-c-base 424 mb
chimeia-b-c-base 422 mb
fysiki-b-c-base 348 mb
istoria-a-c base 284 mb
filosofika-keimena-c base 176 mb
geografia-a-b base 155 mb
irodotou-a-b base 140 mb
omirika-epi-a-b base 132 mb
viologia-a-c base 130 mb
topiki-istoria-c base 90 mb
fysiki-agogi-a-c base79.9
anglika-a-c base 68 mb
anglika-archarioi-a-c 68.3 mb
pliroforiki-a-c base 53.7 mb
germanika-a-c base 27.9 mb

Αφου λεμε για πορτοκαλι τοτε δειτε αυτο το θεμα: http://rapidshare.com/files/279868434/Shiki-Clearlooks-Compact-Human.tar.gz

http://martin.ankerl.com/2007/11/04/...t-gnome-theme/

http://www.gnome-look.org/content/show.php/Shiki-Colors?content=86717

εικονιδια αυτα: http://www.gnome-look.org/content/show.php/GNOME-colors?content=82562