Πρόβλημα φόρτωσης του Kde 4 στο Kubuntu 8.04

tavernaros | Πέμ, 06/04/2009 - 15:23 | 1' | 13

Καλό μεσημέρι σε όλους! Από χθες, ξαφνικά, αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: Ο υπολογιστής μου δεν φορτώνει το γραφικό περιβάλλον kde4.Αντίθετα, μου βγάζει το εξής μήνυμα: $home directory (/home/tavernaros) is out of disc space. Could not start ksmserver.Πώς μπορώ να το επιδιορθώσω αυτό;
Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Φόρουμ
Tags
Δώσε αστέρια!

MO: 4 (ψήφοι: 1)

Σχόλια

Απο οτι κατάλαβα, δεν έχεις καθόλου χώρο στο home σου. Άδειασε λίγο και δες τι θα γίνει.

Τι γίνεται βρε παιδιά? Σε όλους τελειώνει ο χώρος στους HD?? Σταματήστε να κατεβάζεται τα LOST επιτέλους...

--------------------------------------------------------------------

LawyersVoice.grLawyersVoice.gr - To forum των νέων δικηγόρων

ή τουλάχιστον, ας τα δείτε  :)

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/

Τι είναι αυτά τα lost;Αν τα κατεβάζω, το κάνω εν αγνοία μου!Πώς γίνεται να μην τα κατεβάζω;

tavernaros]

Τι είναι αυτά τα lost;Αν τα κατεβάζω, το κάνω εν αγνοία μου!Πώς γίνεται να μην τα κατεβάζω;

 

Θεϊκή ατάκα.    Καλά βρε από λίνουξ δεν ξέρεις,    τηλεόραση δεν βλέπεις?   Μα να μην ξέρεις το LOST, μόνο μπάλα βλέπεις?

~~~~~~~

τι β
για κάντε κλικ στην

υπογραφή

δυστυχώς είμαι αρχάριος στο λίνουξΚάνω όμως φιλότιμες προσπάθειες να μάθω,γι'αυτό και ρωτάω...Θα μου πεις λοιπόν τι είναι αυτά τα lost και πώς γίνεται να μην τα κατεβάζω;

Βρε συ, αλήθεια το λες τώρα; Το Lost είναι μια σειρά που προβάλεται στην TV, κ είναι πολύ δημοφιλής οπότε πολύς κόσμος κατεβάζει τα επεισόδια, παλιά κ καινούργια, από το διαδίκτυο για να τα δει.

Οπότε η ατάκα ήταν ότι, χαριτολογώντας, ο κόσμος ξεμένει από χώρο γιατί κατεβάζει συνέχεια τα νέα επεισόδια του Lost κ γεμίζει το δίσκο του με αρχεία video.

Φυσικά, εσύ που δεν ξέρεις καν τη σειρά, σίγουρα δεν κατεβάζεις επεισόδια του Lost, οπότε δεν έχεις κ να ανυσηχείς ότι θα ξεμείνεις γι'αυτό το λόγο.

 

 

Βρε tavernaros, συγγνώμη που σε έμπλεξα πραγματικά!! Δεν περίμενα ότι δεν θα ξέρεις την σειρά LOST - θεωρείται αυτή την στιγμή η πιο πετυχημένη τηλεοπτική σειρά με φανατικούς θεατές σε όλο τον κοσμό. Πραγματικά δεν ξέρω κάποιον φίλο/γνωστό μου που να βλάπει TV και να μην κατεβάζει από το internet τα επεισόδια (κυρίως νεώτερων κύκλων από αυτόν που προβάλλεται στην Ελλάδα). Γι' αυτό είπα για αστείο ότι κατεβάζετε τα επεισόδια, δεν τα διαγράφετε όταν τα δείτε ή δεν τα περνάτε σε DVDs με αποτέλεσμα να τελειώνει ο χώρος στον δίσκο...

Τέλος πάντων... Το πρόβλημα με τον δίσκξο σου λύθηκε ή όχι ακόμη? Ο φάκελος home είναι αφενός το σημείο που αποθηκεύονται τα έγγραφά σου (Προσωπικός Φάκελος) και εφετέρου το σημείο που όλες οι εφαρμογές αποθηκεύουν τις ρυθμισεις τους ή δημιουργούν προσωρινά αρχεία όσο τρέχουν, με αποτέλεσμα αν γεμίσει να μην μπορόυν καν αρχικοποιήσουν, όπως συμβαίνει σε εσένα τώρα... Εντωμεταξύ ο ksmserver είναι το πρόγραμμα που αναλαμβάνει την εκκίνηση του KDE, οπότε θα πρέπει να διαγράψεις μερικά αρχεία από τον home φάκελο ώστε να μπορείς να τρέξεις το KDE...

--------------------------------------------------------------------

LawyersVoice.grLawyersVoice.gr - To forum των νέων δικηγόρων

Όπως θα κατάλαβες, εδώ και καιρό έχω "μαλώσει" με την τηλεόραση!!Σειρές δεν παρακολουθώ καθόλου, μονάχα ειδήσεις βλέπω, άντε και καμιά ταινία πού και πού...(μη φανταστείς ότι είμαι κανένας γέρος...). Όσον αφορά τη διαγραφή αρχείων από το φάκελο HOME, ο μόνος φόβος που έχω είναι μήπως διαγράψω λάθος αρχεία και δημιουργήσω πρόβλημα στο λίνουξ (υπάρχει κάποιος τρόπος  για να αδειάζω τα προσωρινά αρχεία, αρχεία ίντερνετ κ.α  που υπάρχουν στον υπολογιστή μου, κατ' αντιστοιχία με την επιλογή των windows "εκκαθάριση δίσκου;").Μια ακόμα ερώτηση που έχω να κάνω είναι αν αξίζει τον κόπο να αναβαθμίσω το ubuntu στην έκδοση 9.04 (έχω την έκδοση 8.04).

Δεν υπάρχει εφαρμογή, όπως στα Windows που να κάνει αυτόματα εκκαθάριση προσωρινών ή cachaρισμένων αρχείων. Θα πρέπει να το κανεις για κάθε πρόγραμμα χωριστά, δηλαδή κυρίως για τον firefox, και άδειασμα του κάδου ανακύκλωσης...

Μπορείς να διαγράψεις άφοβα (εφόσον φυσικά δεν τα χρειάζεσαι) όσα αρχεία εμπεριέχονται στον home folder. Ο μόνος περιορισμός τίθεται για τα αρχεία που αρχιζουν με τελεία (.). Τα αρχεία αυτα είναι κρυφά (δεν τα βλέπεις αν δεν έχεις ενεργοποιημένη την σχετική επιλογή του περιηγητή σου) και συνήθως αυτα είναι τα αρχεία που αποθηκεύονται οι κρίσιμες ρυθμίσεις για τα προγράμματα...

9.04 δαγκωτό θα σου έλεγα - ειναι μακράν η καλλίτερη εκδοση της Ubuntu μέχρι σήμερα. Η 8.10 δεν μου άρεσε και είχα μείνει μέχρι και πρόσφατα στην 8.04 (που και αυτή είναι εξίσου καλή, αλλά πλεόν γερασμένη). Αλλά για να δεις πραγματικά διαφορά θα πρέπεις να επαναδιαμορφώσεις το σύστημα αρχειων στο νέο ext4 - είναι τόσο ταχύ που δεν θα πιστεύεις πόσο γρήγορα φορτώνει...

Αλλά μια ερώτηση: τι κατατμήσεις και δίσκο έχεις που γέμισε, αφού από ότι κατάλαβα δεν έχεις αρχεία video..?? Τόσο μεγάλη μουσική συλλογή έχεις??

--------------------------------------------------------------------

LawyersVoice.grLawyersVoice.gr - To forum των νέων δικηγόρων

apkoutsou]

Δεν υπάρχει εφαρμογή, όπως στα Windows που να κάνει αυτόματα εκκαθάριση προσωρινών ή cachaρισμένων αρχείων. Θα πρέπει να το κανεις για κάθε πρόγραμμα χωριστά, δηλαδή κυρίως για τον firefox, και άδειασμα του κάδου ανακύκλωσης...

Υπάρχει το BleachBit που κάνει ακριβώς αυτη τη δουλεια και περιλαμβάνεται στο Ubuntu 9.04.

 

 

Όσον αφορά την ερώτηση που έκανε ο φίλος kilotux ,έχω να επισημάνω τα εξής:

Ο δίσκος μου είναι χωρισμένος στα εξής partitions:
/dev/sda1 ntfs μεγέθους 132 Gb (σε χρήση 84,16 Gb αχρησιμοποίητο 47,90 Gb). Αυτό το διαμέρισμα το έχω για τα windows vista.
/dev/sda2 ext3 μεγέθους 9 Gb (σε χρήση 8,78 Gb αχρησιμοποίητο 228,71 Mb). Αυτό το διαμέρισμα το έχω για το linux και σε αυτό θέλω να προσθέσω άλλα 5 Gb (είναι αρκετά για τη νέα έκδοση Ubuntu 9.04 'Jaunty Jackalope';)
/dev/sda3/extended 1023 Mb
/dev/sda5 linux-swap 1023 Mb
/dev/sda4 ntfs μεγέθους 6,99 Gb (σε χρήση 4,48 Gb αχρησιμοποίητο 2,51 Gb). Το διαμέρισμα αυτό το εxει φτιάξει ο υπολογιστής μου (hp pavilion dv 6000) για επαναφορά των windows.

Κάτι σημαντικό που θέλω να ρωτήσω και παρακαλώ να μου απαντήσει κάποιος άμεσα: Επειδή σκοπεύω να εγκαταστήσω το ubuntu 9.04, Πώς θα πρέπει να διαμορφώσω-οργανώσω τα partitions που θα αφιερώσω για το linux; Δηλαδή τι χώρο θα πρέπει να αφιερώσω για τους φακέλους που είναι απαραίτητοι(π.χ φαάκελο home), για το swap κ.α;

linuxas]Υπάρχει το
BleachBit

που κάνει ακριβώς αυτη τη δουλεια και περιλαμβάνεται στο Ubuntu 9.04.

Τέλειο... Δεν το είχα καθόλου υπόψη μου! Θα το δοκιμάσω άμεσα!!! thnx linuxas!!!

--------------------------------------------------------------------

LawyersVoice.grLawyersVoice.gr - To forum των