Πρόβλημα με τ' αποθετήρια και την εγκατάσταση πακέτων στο 2008 Gnome

gerstavros | Πέμ, 06/26/2008 - 16:57 | 2' | 13

Αρχικά (δλδ μετά την εγκατάσταση), το synaptic είχε όλα τα αποθετήρια απενεργοποιημένα. Οπότε εγώ τα ενεργοποίησα όλα:

Αλλά τις πρώτες φορές που προσπάθησα, κανένα αποθετήριο δεν φόρτωνε. Έτσι το synaptic μου δειχνε μόνο τα εγκατεστημένα πακέτα.

Την επόμενη μέρα (δλδ σήμερα) κάποια αποθετήρια φόρτωσαν, αλλά υπήρχε ένα κατεστραμένο πακέτο, το οποίο για να διορθωθεί ήθελε να αφαιρέσει τέσσερα απαραίτητα του συστήματος πακέτα! φυσικά δεν το κανα. Ξανάκανα μια ανανέωση και... κόλλησε. Το ξανάνοιξα. Φόρτωσε πάλι τα ίδια αποθετήρια και τα υπόλοιπα απέτυχαν. Είχα σύνολο 8117 πακέτα, με το "perl-SVG-Parser" κατεστραμένο. Το απεγκατέστησα.

Τέλος ν' αναφέρω ότι κατά την ανανέωση στο παράθυρο "λήψη πληροφοριών πακέτου" στα περισσότερα αποθετήρια στην κατάσταση λέει "Επίσκεψη".

Για οτιδήποτε νεότερο επανέρχομαι. Ελπίζω να μην αναγκαστώ να ξαναπετάξω άλλη μια διανομή βασισμένη στο rpm. (Μέχρι τώρα έχω άσχημες εμπηρείες με το rpm...:(

Φόρουμ
Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Έχω περίπου ένα χρόνο που ξέφυγα από τον εφιάλτη των rpm και είμαι ευτυχισμένος. Τα πακέτα .deb δεν συγκρίνονται σε ευκολία..
Θυμάμαι κάτι νύχτες με τον φραπέ (σε ανθοδοχείο παρακαλώ!), να αγωνίζομαι να επιλύσω εξαρτήσεις....
Βέβαια είχε και τη γοητεία του το παίδεμα... αλλά όταν ξέφυγα, ανακάλυψα ότι έχω πιο ενδιαφέροντα πράγματα να κάνω τις ώρες που γλυτώνω μην έχοντας το βάσανο των rpm...( βλέπεις το linux δεν έχει όρια...)

Νικόλαος

καλά το πρόβλημα με τις εξαρτήσεις. Πάντως κι εγώ μέχρι τώρα δεν ασχολιόμουν με τα rpms.
αλλά τώρα αποφάσισα να λύσω κάποιες απορίες. βασικά προτίμησα το pclinuxos επειδή χρεισιμοποιεί το synaptic.

Αλλά μήπως μπορεί κάποιος να μου πει τι θα κάνω με τα αποθετήρια;;
Επίσης μήπως υπάρχουν αποθετήρια στην Ελλάδα ή σε κάποια κοντινή χώρα, επειδή απ' αυτά κατεβάζω με την εξωφρενική ταχύτητα του περίπου 1 Kb/s!

Κι άλλο κουφό:

W: There are multiple versions of "zlib1" in your system.

This package won't be cleanly updated, unless you leave
only one version. To leave multiple versions installed,
you may remove that warning by setting the following
option in your configuration file:

RPM::Allow-Duplicated { "^zlib1$"; };

To disable these warnings completely set:

RPM::Allow-Duplicated-Warning "false";

W: There are multiple versions of "perl-base" in your system.

This package won't be cleanly updated, unless you leave
only one version. To leave multiple versions installed,
you may remove that warning by setting the following
option in your configuration file:

RPM::Allow-Duplicated { "^perl-base$"; };

To disable these warnings completely set:

RPM::Allow-Duplicated-Warning "false";

και μόλις συνειδητοποίησα ότι η αναβάθμιση που το βαλα να κάνει πριν ώρα, ενώ κατέβαζε μια ώρα, δεν έκανε τίποτα!

πάει και το pclinuxos. Απορώ πώς χρησιμοποιούν το Suse και to RedHat σε servers

Xρησιμοποιούσα το PClinuxOS για περίπου 8 μήνες και δεν είχα κανένα πρόβλημα με το synaptic. Ήταν αρκετά γρήγορο και μάλιστα επειδή ήταν το πρώτο λειτουργικό μου με synaptic... η διαφορά από το yast πχ που είχα παλαιότερα ήταν συγκλονιστική...
Η σύνδεσή σου είναι γρήγορη; Εγώ τώρα χρησιμοποιώ LinuxMint και το βρίσκω τέλειο. Έφυγα από το PClinuxOS γιατί είχα προβλήματα όταν έκλεινε ο υπολογιστής με άσχημο τρόπο (συμβαίνει καμιά φορά)... δεν ήταν αποτελεσματικό στην εξέταση δίσκων..
Αντίθετα το LinuxMint συμπεριφέρεται σταθερά και αξιόπιστα (ως τώρα- το δουλεύω 5 μήνες)

Νικόλαος

Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω κρατήσει λειτουργικό σύστημα για πάνω από 5 μήνες. Μόνο τα window$, επειδή τα χρεισιμοποιώ μια φορά το μήνα. Αλλά δεν καταλαβαίνω τι συμβαίνει. Πήγα να εγκαταστήσω το LinuxMint 4 KDE και στην εκκίνηση πάθαινε kernel panic! όταν τα κατάφερα με την εγκατάσταση, δεν μου βαλε σωστά τον grub! Έλεος. Το ubuntu δες εδώ. το μόνο ΛΣ που δουλεύει κανονικά στον υπολογιστή μου είναι το puppy. Αλλά για περίεργο λόγο η κατάτμηση του δημειουργεί πρόβλημα στην εκκίνηση των άλλων και αναγκάστηκα να την βγάλω απ' τα fstabs.

Τέσπα. Έχω κι άλλα προβλήματα τώρα και με το PCLinuxOS αλλά βαριέμαι να φτιάχνω συνέχεια νέα posts για κάθένα απ' τα 1000 προβλήματά μου.

Sorry που δεν μπορώ να βοηθήσω αλλά γιατί δεν κάνεις ένα θέμα με όλες τις σχετικές απορίες/προβλήματα που έχεις με το PCLOS για να σε βοηθήσουμε ???

:)

Όποιος μπορεί ας βοηθήσει σ' αυτό το πρόβλημα. Τα άλλα προβλήματα δεν με νοιάζουν προς το παρόν. Τα βρίσκω μόνος μου, εκτός από ένα πρόβλημα με τον xserver.

Κάνε ένα test drive και στο LinuxMint... ubuntu είναι κατά βάση αλλά καλοστημένο..... με υπεροχες προσθήκες...

Νικόλαος

Στο PCLOS ολα τα αποθετηρια ειναι mirrors του http.distro.ibiblio.org. Ενα και μονο αρκει να ειναι ενεργοποιημενο.
Ισως καλυτερη ταχυτητα παρεχει το http.pclosusers

---

always look on the Tux side of life

nicholasp]Κάνε ένα test drive και στο LinuxMint... ubuntu είναι κατά βάση αλλά καλοστημένο..... με υπεροχες προσθήκες...

Νικόλαος

Θα το ψάξω στη νέα έκδοση, την 5

lynx]
Στο PCLOS ολα τα αποθετηρια ειναι mirrors του http.distro.ibiblio.org. Ενα και μονο αρκει να ειναι ενεργοποιημενο.
Ισως καλυτερη ταχυτητα παρεχει το http.pclosusers

οκ

Κι εγώ πάντως χρησιμοποιώ PCLinux Gnome 2008 εδώ και κάτι μήνες και δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα με το Synaptic. Φυσικά πρέπει να έχεις μόνο ένα αποθετήριο ενεργοποιημένο, όπως ανέφερε και ο lynx. Κατα τ'άλλα κάνε συχνά reload για να είσαι σίγουρος ότι όλα τα πακέτα είναι up-to-date και ποτε ποτε dist-upgrade. Οι ταχύτητες που κατεβάζω τα πακέτα (με σύνδεση 24 Mbit) κυμαίνονται από 40Kbps σπανίως μέχρι και 600Kbps, με ένα μέσο όρο θα έλεγα κοντά στα 300kbps. Αν έχεις άλλες απορίες πες και θα χαιρόμουν να βοηθήσω (όσο ξέρω και μπορώ...)