Ubuntu ultimate 1.8

ulver | Σάβ, 06/14/2008 - 02:15 | 1' | 8

Καλημερα,η ερωτηση μου...εχω εγκατεστημενα τα ultimate 1.8 και η καρτα γραφικων μου ειναι ATI.αμα επιλεξω στα εφε την extra επιλογη οτι παραθυρο μου ανοιγει μου το βγαζει τοσο ψηλα στην οθονη οπου δεν ειναι δυνατο να το κλεισω η ακομα και να το μετακινησω...αμα το γυρισω στην normal επιλογη ολα καλα...δεν ξερω αν εχει σχεση η καρτα γραφικων(τους drivers τους εβαλα με το envy,oπως και το ιδιο ειχα κανει και με τα ubuntu 8.04 αλλα δεν υπηρχε τετοιο προβλημα)...ειναι bug η ιστορια?η φταιει κατι αλλο?

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Έχω το 1.8 με κάρτα nVidia. Δεν έχω κανένα τέτοιο πρόβλημα. Όμως δεν πρέπει να είναι κάτι σοβαρό,αφού θυμάμαι ότι το είχα συναντήσει στην 1.5 και δεν ήταν κάτι μόνιμο. Προσπάθησε σε πρώτη φάση να μη σου πιάνουν όλη την οθόνη τα παράθυρα.

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

το εχω δοκιμασει αλλα τιποτα...βεβαια μικρο το κακο,ζω και χωρις εχτρα εφε!ισως φταει και η ATI

καλησπέρα ....
εγκατέστησα το ultimate edition 1.8
αλλά έχω κάποιες απορίες αν ξέρετε να μου πείτε...τις γράφω εδώ για να μην ανοίγω άλλο θέμα...
1) έχει τελειώσει κανονικά η εγκατάσταση και έχουν γίνει οι αναβαθμίσεις αλλά έχει εμφανιστεί ένα εικονίδιο
UPGRADE στην επιφάνεια εργασίας , μήπως ξέρετε τι είναι αυτό...?
2) πως ενεργοποιούνται τα εφέ (compiz config)...? για την έκδοση 8.04 υπάρχει ένας οδηγός αν θυμάμαι καλά
vistakiller.blogspot.com , εδώ υπάρχει κάτι παρόμοιο...?

3) πως και γλύτωσε από τον alfisti αυτή η διανομή...?

εκτός και αν την έχει συμπεριλάβει στις καταπληκτικες αναλύσεις του και εγώ ο άσχετος δεν το είδα...

θα επανέρθω με πιο πολλές απορίες , να είστε σίγουροι για αυτό.....

1. αν δεν απαντήσει άλλος μέχρι τότε, θα σού απαντήσω σίγουρα, αύριο (δυστυχώς, αυτήν την στιγμή, δεν μπορώ να κάνω επανεκίνηση γιά να μπώ σε ultimate).

Νομίζω όμως -αν θυμάμαι καλά- ότι είναι εικονίδιο το οποίο σε πηγαίνει στην σελίδα του ultimate γιά να δείς αν υπάρχει νέα έκδοση. -ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων.

2. δεν χρειάζεσαι κάτι "παρόμοιο", αλλά ακριβώς αυτό. Σε ubuntu είσαι -έστω καί ανεπίσημο- μην το ξεχνάς.

http://vistakiller.blogspot.com/

3. δεν ξέφυγε -βέβαια. Τρέχει σε usb σαν... live usb μιά καί περιλαμβάνει αρκετά προγράμματα.
Σε παλιότερο λοιπόν post είχα γράψει ότι είναι μία ενδιαφέρουσα διανομή, όμως... εγώ προσωπικά διαφωνώ με οοοοόλα αυτά τα προγράμματα προεγκατεστημένα. Πόσα από αυτά θα χρειαστείς τελικά? Καί αν όντως τα χρειάζεσαι, γιατί να μην τα βάλεις μόνος σου σε ένα ubuntu? Αυτό δεν ακυρώνει την χρησιμότητα τού ultimate, όταν ας πούμε δεν υπάρχει internet ή... σαν live usb ή ακόμα καί live cd.

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

καλημερα,το upgrade ειναι ουσιαστικα μια ''αναβαθμιση'' σε gamers edition,αμα μπεις στην ιστοσελιδα του ultimate μπορεις να δεις τι περιλαμβανει.(θεματα,παιχνιδια extra εφαρμογες).
τωρα για εφε νομιζω(δεν θυμαμαι καλα!)αμα ενεργοποιησεις τα normal η extra εφε εισαι οκ...δεν ειναι κατι παντως που θελει και πολυ ψαξιμο αμα κανεις την εγκατασταση...up the irons!

g.b]

καλησπέρα ....
εγκατέστησα το ultimate edition 1.8
αλλά έχω κάποιες απορίες αν ξέρετε να μου πείτε...τις γράφω εδώ για να μην ανοίγω άλλο θέμα...
1) έχει τελειώσει κανονικά η εγκατάσταση και έχουν γίνει οι αναβαθμίσεις αλλά έχει εμφανιστεί ένα εικονίδιο
UPGRADE στην επιφάνεια εργασίας , μήπως ξέρετε τι είναι αυτό...?
2) πως ενεργοποιούνται τα εφέ (compiz config)...? για την έκδοση 8.04 υπάρχει ένας οδηγός αν θυμάμαι καλά
vistakiller.blogspot.com , εδώ υπάρχει κάτι παρόμοιο...?
3) πως και γλύτωσε από τον alfisti αυτή η διανομή...?
εκτός και αν την έχει συμπεριλάβει στις καταπληκτικες αναλύσεις του και εγώ ο άσχετος δεν το είδα...
θα επανέρθω με πιο πολλές απορίες , να είστε σίγουροι για αυτό.....

1. Όταν έκανα το λάθος να πατήσω αυτό το κουμπί στην 1.5 βρέθηκα σε αναβάθμιση του Ubuntu 7.10 και με δύο...πυρήνες στην boot screen μου!  Το Ultimate στο φόρουμ του, παρέχει κάποιο script που το τρέχεις όταν θέλεις να κάνεις αναβάθμιση από τη μία έκδοση στην άλλη.  Επειδή όπως είπε και ο alfisti, είναι Ubuntu, καλό είναι να αποφεύγεις τα προκάτ upgrade (δεν υπάρχει άλλωστε και λόγος αφού το 1.8 πατάει στο 8.04 Hardy Heron).

2. Πας Σύστημα --> Προτιμήσεις --> Διαχειριστής ρυθμίσεων CompizFusion.  Εκεί παίζεις με τα εφφέ!

3. Την πέρασε σαν τρελός και ψάχνεται με τα προγράμματα αλλά ντρέπεται να το πει επειδή το παίζει μινιμαλιστής! Χα,χα,χα!!

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

πάντως το πρόβλημα που περιγράφει ο ulver το αντιμετώπισα και εγώ...
μόλις ενεργοποιήσεις την επιλογή extra στα εφέ χαλάει το γλυκό , μάλλον είναι η κάρτα , αν και την εντόπισε στην αρχή
(nvidia)...εν πειράζει ζούμε και χωρίς αυτό , αλλά χωρίς να ακούσουμε μια μέρα το < the wicker man > των iron maiden δεν γίνεται....

Δεν ντρέπομαι γιά τίποτα.
Ούτε όταν λέω ότι μού αρέσει να παιδεύομαι με το sidux.
Ούτε όταν λέω ότι την βρίσκω να βάζω mint καί να παίζουν τα πάντα, χωρίς εγώ να κάνω τίποτα.
Ούτε να λέω πως γιά πολλούς λόγους -όπως το βλέπω εγώ, έτσι? καί γιά συγκεκριμένους λόγους- θεωρώ καλύτερη διανομή το ubuntu (Ωχ!! ή μήπως το suse 11?). -μην ανοίξουμε συζήτηση σε αυτό όμως, εδώ, please.

Απλά, θέλω ακριβώς τα προγράμματα πού χρειάζομαι ή μπορεί να χρειαστώ καί τίποτα παραπάνω.

:) :)

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/