hardy και virtualbox

dimbits | Παρ, 05/09/2008 - 17:33 | 1' | 8

γνωριζει κανεις πως μπορουμε να ενεργοποιησουμε τις usb η τις serial θυρες στο virtualbox στο hardy. Κατι κολπακια που καναμε στο gutsy φαινεται να μην πιανουν.

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Aφού εγκατέστησα Ubuntu 8.04 η Vmachine λειτουργεί καλά εκτός από τις θύρες usb. Ακολούθησα τις παρακάτω οδηγίες

Για να εμφανιστεί η
δυνατότητα στις ρυθμίσεις της εικονικής
μηχανής
sudo gedit
/etc/init.d/mountdevsubfs.sh
και απομάκρυνση
των # (uncomment) από τις γραμμές που
ακολουθούν:
#mkdir -p /dev/bus/usb/.usbfs
#domount
usbfs '' /dev/bus/usb/.usbfs
-obusmode=0700,devmode=0600,listmode=0644
#ln -s .usbfs/devices
/dev/bus/usb/devices
#mount --rbind /dev/bus/usb
/proc/bus/usb

Για να μπορούν οι εικονικές
μηχανές να
έχουν πρόσβαση σε USB
συσκευές
sudo gedit
/etc/udev/rules.d/40-permissions.rules
Και στον
τομέα 'USB devices (usbfs replacement)' αντικατάσταση
του MODE='0664' με '0666'.

Με την πρώτη εντολή ενεργοποίησα τις θύρες έτσι στο μενού Devices βλέπω επιλογή Usb Devices.

Η δεύτερη εντολή δεν εμφανίζει τομέα USB Devises αλλά USB Serial Converters. Ακόμη σ'αυτόν τον τομέα υπάρχει MODE='0660' kai όχι MODE='0664'. Αν και δοκίμασα την αλλαγή που αναφέρεται δεν έγινε τίποτα με αποτέλεσμα η Vmachine να βλέπει μόνο μια USB συσκευή.

Μήπως υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να γίνει στο hardy heron?

Εχεις εγκαταστήσει την Open Source έκδοση με το Synaptic;

Για δοκίμασε να ακολουθήσεις τον οδηγό και να εγκαταστήσεις την τελευταία binary έκδοση από το website...

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

Ακολούθησα τις οδηγίες σου και εγκατέστησα την τελευταία έκδοση 1.6.0 του VirtualBox αλλά έχω ακριβώς αυτά που περιέγραψα πιο πάνω. Ακόμη παρατηρώ ότι δεν έχω και ιντερνετ στο Vbox, όπως δεν είχα και στην προηγούμενη έκδοση 1.5.6. Με την 1.5.6. όμως είχα internet kai USB θύρες κανονικά στο Gutsy (σύμφωνα με τις οδηγίες που περιγράφω επάνω).

Απ' οτι καταλαβαίνω πρόκειται για bug, που συνεχίζεται και στην 1.6.0:
http://www.virtualbox.org/ticket/1028

Κάποιος προτείνει να ακολουθήσεις τις οδηγίες σε αυτό το link:
http://www.virtualbox.org/wiki/User_FAQ

"USB on Ubuntu/Gutsy"

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν για το Hardy.

Τώρα, εγώ στο Sidux έχω την έκδοση 1.5.6. Για να ενεργοποιήσω την θύρα USB, κάνω κλικ στο USB στο δεξί πλαίσιο της επιλεγμένης virtual machine και, στο νέο διάλογο, ενεργοποιώ τα εξής:
"Enable USB Controller"
και
"Enable USB EHCI Controller" (USB 2.0)

Κατόπιν, από κάτω υπάρχει ένα λευκό πλαίσιο "USB Device Filters" με 5 εικονίδια-κουμπάκια στα δεξιά του. Αν κάνω κλικ στο πρώτο που λέγεται "Add Empty" για να προσθέσω ένα άδειο φίλτρο, δεν βγάζω άκρη. Όπως γράφει η επεξήγηση ένα τέτοιο φίλτρο ταιριάζει με όλες τις συσκευές USB αυτόματα. Μετά πατάω ΟΚ, ξεκινάω την VM αλλά δεν δουλεύει σωστά. Δηλαδή έβαλα μια SD κάρτα και το guest λειτουργικό δεν την είδε.

Όταν όμως κάνω κλικ στο 2ο εικονίδιο, Add From, και προσθέσω την συγκεκριμένη USB συσκευή που με ενδιαφέρει, τότε το guest λειτουργικό την βλέπει μια χαρά.

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

Πιστεύω ότι δεν είναι bug γιατί η 1.5.6 έκδοση κάτω από Gutsy λειτούργησε τέλεια. Εδώ όμως (Hardy heron) δεν μπορούμε να κάνουμε το παρακάτω:

Για να μπορούν οι εικονικές μηχανές να έχουν πρόσβαση σε USB συσκευές
sudo gedit /etc/udev/rules.d/40-permissions.rules
Και στον
τομέα 'USB devices (usbfs replacement)' αντικατάσταση του MODE='0664' με '0666'.

Επαναλαμβάνω ότι η παραπάνω ενέργεια δεν εμφανίζει τομέα USB Devises αλλά USB Serial Converters. Ακόμη σ'αυτόν τον τομέα υπάρχει MODE='0660' kai όχι MODE='0664'. Αν και δοκίμασα την αλλαγή που αναφέρεται δεν έγινε τίποτα με αποτέλεσμα η Vmachine να βλέπει μόνο μια USB συσκευή

Άρα κάτι άλλο φταίει, γιατί στα settings του VBox έχω τρεις ενεργές θύρες USB αλλά όταν τρέξει η Vmachine τότε δεν μπορώ να έχω πρόσβαση σε USB συσκευές παρά μόνο σε μία.
Βέβαια υπάρχει και το άλλο πρόβλημα ότι στο Gutsy είχα σύνδεση στο διαδίκτυο(έμπαινα ιντερνετ με τον ΙΕ), ενώ τώρα με το hardy όχι.

Μόλις ανακάλυψα αυτό: http://www.ubuntu-unleashed.com/2008/04/howto-install-virtualbox-in-hardy-heron.html.  Όλα πήγαν καλά μετά από ένα reboot

Με την 1.5.6 που προτείνει κι αυτός ή με την νεότερη 1.6.0;

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus