Σύνδεση βιντεοκαμερας?

bros650 | Κυρ, 01/13/2008 - 23:30 | 1' | 8

ξέρει κανείς τι χρειάζεται για να συνδέσω μία mini dv βιντεοκαμερα (sony HC22E) και να κάνω capture την εικόνα σε αρχείο?

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: 4 (ψήφοι: 1)

Σχόλια

Αν την συνδέσεις κατευθείαν πάνω στο pc την αναγνωρίζει?Και εγκατέστησε το πρόγραμμα digikam η το cammera.app

την έχω συνδέσει (usb) αλλά τπτ.
έκανα εγκατάσταση το digikam είναι όμως περισότερο για φωτογραφικές.
το cammera.app το έκανα εγκατάσταση με τον synaptic, δεν βρίσκω το πρόγραμμα( την θέση που έχει πάει).  

Σύνδεσε την κάμερα άνοιξε κονσόλα και δώσε
Camera
και θα ανοίξει το πρόγραμμα και αν είσαι τυχερός θα αναγνωρίσει και την κάμερα.

chek2fire: ευχαριστώ για το tip.το δοκίμασα το πρόγραμμα και δεν αναγνωρίζει την βιντεοκάμερα.

έκανα εγκατάσταση το kino και είδα ότι έχει capture  για βιντεοκάμερα (μάλλον).
όταν δίνω capture μου βγάζει το μήνυμα :
WARNING: raw1394 kernel module not loaded or failure to read/write dev/raw1394!
Ξέρει κανείς τι θα πεί αυτό?
 

το κινο "ειδε" την καμερα ;
αν ναι, τοτε μαλλον πρεπει να εγκαταστησεις κατι σαν libraw1394

αν οχι, μαλλον πρεπει να συνδεσεις την καμερα στην υποδοχη firewire (1394) της μητρικης σου

Πρέπει να ανοίξεις την κάμερα σου και να πατήσεις play νομίζω, αφού κάνεις όλα τα παραπάνω. (Για kino)

Εγκατάστησα το Kino στο 6.06 και προσπάθησα να φορτώσω υλικό από το Video με firewire και μου έβγαλε αυτό το μήνυμα. Το έχει μήπως κάποιος αντιμετωπίσει? Ωστόσο πρέπει να αναφέρω ότι όποια διανομή Ubuntu και να βάλω εξακολουθώ να το έχω (7.04, UbuntuStudio 7.04, 7.10 και ubuntuStudio 7.10). Στο PCLinuxOs δεν αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα δυστυχώς όμως θ8έλω το Ubuntu 6.06 για ένα σεμινάριο που κάνω. Ευχαριστώ.