Ubuntu 7.10 + Virtualbox + USB

Panayiotis | Κυρ, 01/13/2008 - 23:30 | 2' | 4

Καλημέρα σε όλους,

Εγκατέστησα το Innotek Virtualbox (version 1.5.0_OSE) απο την προσθαφαίρεση προγραμμάτων της διανομής μου και έχω πρόβλημα με την αναγνώριση των USB συσκευών.

Με λίγο googling βρήκα και εφάρμοσα τα παρακάτω :

Για να εμφανιστεί η δυνατότητα στις ρυθμίσεις της εικονικής μηχανής
sudo gedit /etc/init.d/mountdevsubfs.sh
και απομάκρυνση των # (uncomment) από τις γραμμές που ακολουθούν:
#mkdir -p /dev/bus/usb/.usbfs
#domount usbfs '' /dev/bus/usb/.usbfs -obusmode=0700,devmode=0600,listmode=0644
#ln -s .usbfs/devices /dev/bus/usb/devices
#mount --rbind /dev/bus/usb /proc/bus/usb

Για να μπορούν οι εικονικές μηχανές να
έχουν πρόσβαση σε USB συσκευές 
sudo gedit /etc/udev/rules.d/40-permissions.rules
Και στον τομέα 'USB devices (usbfs replacement)' αντικατάσταση του MODE='0664' με '0666'.


Οι
παραπάνω αλλαγές θα εφαρμόζονταν με την επανεκκίνηση του υπολογιστή.

Εγώ όμως εξακολουθώ να μήν έχω την δυνατότητα να βλέπω USB κατηγορία στις ρυθμίσεις των εικονικών μηχανών.  Τι έχω κάνει λάθος;

Παρακαλώ για την βοήθεια σας.

Υ.Γ.
Να σημειώσω οτι έχω εγαταστήσει XP τα οποία μετά από την εγκατάσταση των επεκτάσεων λειτουργούν υποδειγματικά.

Και μιά επιπλέον 'χαζή' ερώτηση.  Στην εγκατάσταση linux μηχανών στους εικονικούς δίσκους δημιουργούμε και swap partition ?

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Δοκίμασε να εγκαταστήσεις την νεώτερη έκδοση του virtual box μέσα από το official site τους.Εχει οδηγίες για πως θα κάνεις την εγκατάσταση.

chek2fire σε ευχαριστώ.

Ακολουθώντας την συμβουλή σου απεγκατέστησα την έκδοση που είχα βάλει από την προσθαφαίρεση της διανομής μου, έσβησα και όποιους φακέλλους είχαν δημιουργηθεί από αυτήν και κατέβασα από το site της Innotek το virtualbox_1.5.2-25433_Ubuntu_gutsy_i386.deb το οποίο με την εγκατάσταση του μου έδωσε την έκδοση 1.5.2 του Virtualbox στις ρυθμίσεις του οποίου υπάρχει και η USB επιλογή.

Απομένει ακόμα μια απάντηση για το κατά πόσο είναι απαραίτητη ή όχι η δημιουργία swap partition στους εικονικούς δίσκους των linux μηχανών.

Απαραίτητο δεν είναι εκτός κι αν σκοπεύεις να κάνεις σοβαρή δουλειά εκεί ή αν έχεις δώσει λίγη μνήμη στη VM.

Το αρχικό bug report για το πρόβλημα που αναφέρει ο φίλος βρίσκεται εδώ: https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/virtualbox/+bug/151585

εδώ θα βρείτε και όλες τις απαντήσεις - συμπεριλαμβανομένων αυτών του αρχικού post. :)

Εδώ είναι το αρχικό report στην Innotek:
http://www.virtualbox.org/ticket/747