Επιφάνεια Εργασίας, Βοήθεια!!!

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Κυρ, 01/13/2008 - 23:30 | 1' | 16

 Παιδιά βοήθεια! Είμαι νέος χρήστης ubuntu 7.10 και έχω πρόβλημα με την επιφάνεια εργασίας, διέγραψα κατα λάθος το φάκελο απο το home και τώρα η επιφάνεια εργασίας ειναι κάδος ανακύκλωσης!! τι να κάνω?

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

το διεγραψες και απο τον καδο?
αν τον ανοιξεις και κανεις επαναφορα?

Δε διαγράφεται απο τον κάδο, πως γίνεται επαναφορά?

Το έκανα αλλά δε διορθώνεται, επίσης οταν κάνω αδειασμα κάδου ο κάδος αδειάζει προς στιγμήν και μετά απο λιγα sec επανέρχεται ο φάκελος της επιφάνειας εργασίας.

συγνωμη.
εγραψα copy-paste και μαλλον αυτο εκανες.
οχι αντιγραφη. Αποκοπη καντον και επικοληση

 Δεν γίνεται να επιλέξω αποκοπή, είναι ανενεργή η επιλογή.

!!!!!!

σουρσιμο με το ποντικι? κατι?

μετα απο το λαθος, επανεκινηση εχεις κανει μηπως επαναφερθει?

κανε login σαν root ανοιξε τον καδο και το home του user και επανεφερε το

συστημα - διαχειρηση - παραθυρο εισοδου - ασφαλεια

και τσεκαρεις το "επιτρεπεται η εισοδος διαχειρηστη"

ενω απο το "χρηστες και ομαδες" δωσε κωδικο στον root (βαλε τον ιδιο με του user για να μην μπερδευτουν τα πραγματα)

και .... πως τον διεγραψες?
αφου δεν εχει επιλογη για μεταφορα στον καδο!

 Δεν ξέρω πως έγινε, βασικά αυτο ξεκίνησε αφού έκανα άδειασμα κάδου, στη συνέχεια εξαφανίστηκε το εικονίδιο του υπολογιστή μου απο την επιφάνεια... τα υπόλοιπα είναι γνωστά.
 Επίσης όταν μπαίνω σαν root δεν υπάρχει αυτο το πρόβλημα. Καταλαβαίνεις κάτι???

στην καρτελα "τοποθεσιες" (πανω) την εχεις την επιφανεια εργασιας?

στον root φυσικα υπαρχει. μονο στον user δημιουργηθηκε το προβλημα

αν δεν βοηθησει κανεις αλλος, γιατι δεν φτιαχνεις εναν καινουριο user και να χρησιμοποιεις εκεινον τον λογαριασμο?

Μμμ μπράβο πως τα κατάφερες.
Λοιπόν μπες σαν root. Πήγαινε στο home.
Πρόσεξε τώρα κάτι. Το desktop ( επιφάνεια εργασίας) στην ουσία είναι
ένας φάκελος μέσα στο home. Το trash ( κάδος ανακύκλωσης) είναι και
αυτός ένας φάκελος μέσα στο home σου αλλά ανήκει στα κρυμμένα αρχεία
για αυτό και έχει τελίτσα μπροστά. ( hidden files) ..
Όπως είσαι λοιπόν στο home πήγαινε στο view και πάτα το και πήγαινε εκεί που λέει show hidden files.
Θα σου βγάλει ένα σωρό αρχεία με τελίτσα μπροστά. Βρες τα σκουπίδια
μπές μέσα κάνε cut τον φάκελο  desktop και βγάλε τον έξω από εκεί.
Υπάρχει πιθανότητα να έχει και αυτός αποκτήσει μία τελίτσα μπροστά.
Αν έχει κάνε του rename και θα πάει να στον βάλει στη θέση του.
Τώρα πρόσεξε. Πήγαινε όπως είσαι σαν root στον φάκελο πάτα ιδιότητες ( έτσι δεν το έχει στα ελληνικά;; ) πήγαινε στα permissions
βάλε owner τον εαυτό σου group τον εαυτό σου και δώσε του δικαιώματα read και write.
Πήγαινε μετά κάτω κάτω στο ίδιο παράθυρο και πάτα apply permissions to enclosed files.

Βγές από root και μπες κανονικά σαν χρήστης. Λογικά η επιφάνεια εργασίας σου θα έχει επανέλθει στην θέση της.

Τώρα κάτι που σκέφτηκα. Για να στο στείλει τον φάκελο στα σκουπίδια σημαίνει ότι αυτό το έκανες σαν root διότι δεν μπορείς σαν χρήστης εσύ να σβήσεις αυτόν τον φάκελο γιατί δεν στο επιτρέπει το σύστημα.

Σαν χρήστης που θα είσαι άνοιξε μία κονσόλα και χτύπα τη εξής εντολή.

whoami

και πες μου εδώ τι γράφει.
Αν γράφει root έχεις πρόβλημα γιατί εσύ πρέπει να μπαίνεις σαν σκέτος χρήστης και όχι σαν root.

( alfisti λες να έχει παίξει κάτι τέτοιο;;;)

φοβαμαι πως ναι. αλλοιως δεν βγαινει νοημα. (και δεν μου εχει ξανατυχει, οπωτε κατι τρεχει λαθος)