Ubuntu Studio + Compiz + OpenOffice

Panayiotis | Κυρ, 01/13/2008 - 23:30 | 4' | 1

Καλησπέρα σε όλους.

Με κόπους βάσανα και εκνευρισμό κατάφερα να έχω στον υπολογιστή μου την 7.10 έκδοση των studio αφού η απλή έκδοση των ubuntu στάθηκε εξαιρετικά δύστροπη και αρνήθηκε κάθε προσπάθεια να εγατασταθεί στον δίσκο μου (είπε ότι ήταν προβληματικός ο σκληρός ή ότι ήταν προβληματικό το iso ή ότι είχε πυρετό το μηχάνημα και δεν θα μου έκανε την τιμή).

Προκειμένου να αποκτήσω τον πολυπόθητο κύβο εγκατέστησα απο την προσθαφαίρεση το 'Advanced Desktop Effects Settings (ccsm)', το οποίο όμως όταν άνοιξα από το μενού για να προχωρήσω στις ρυθμίσεις του ήταν κενό περιεχομένου.  Υπήρχε μεν το παράθυρο με τη σωστή μορφή του, αλλά μέχρι εκεί.

Υπέθεσα ότι κάτι πήγε λάθος με την εγκατάσταση και ξεκίνησα πάλι απο την αρχή δεδομένου του ότι τα studio υπήρξαν υποδειγματικά κατά την πρώτη εγκατάσταση τους οπότε μικρό το πρόβλημα.

Και στην δεύτερη εγκατάσταση ακολούθησα τα ίδια βήματα με δυστυχώς τα ίδια αποτελέσματα.  Με ελάχιστο googling από compiz fusion και ubuntu βρήκα και δοκίμασα το
sudo apt-get install compiz compizconfig-settings-manager
το οποίο επιτέλους έδωσε περιεχόμενο στο 'κενό' ρυθμίσεων παράθυρο του compiz. 

Επόμενο βήμα οι drivers της κάρτας μου (μια Ati Radeon X1600 pro).  Χωρίς την εγκατάσταση των οδηγών κλειστού κώδικα δεν είχα κύβο, αλλά το ίδιο και μετα την εγκατάσταση τους.  Μέ λίγο ψάξιμο στο forum μας είπα να δοκιμάσω το
sudo apt-get install xserver-xgl και επιτέλους κύβος, εφέ, ικανοποίηση.

Σειρά είχαν οι εγκαταστάσεις των αγαπημένων εφαρμογών.  Τα studio έρχονται με προεγκατεστημένο word proccesor αλλά όχι και spreadsheet με το οποίο εργάζομαι κατά κόρον. 

Η έκπληξη ήρθε όταν μετά την εγκατάσταση του spreadsheet πήγα να το χρησιμοποιήσω.  Το παράθυρο απλώνεται σε όλη την επιφάνεια της οθόνης καλύπτοντας τα πάντα, πάνω δεξιά δεν υπάρχουν οι ενδείξεις για μεγιστοποίηση, ελαχιστοποίηση ή κλείσιμο και αν του ζητήσω έξοδο από το μενού του αρχείου κάνει κάποια ενέργεια που αδυνατώ  να  κατανοήσω (αναβοσβήνει ολόκληρο το παράθυρο) αλλά δεν κλείνει.   Μοναδική  επιλογή για να φύγω από το συγκεκριμένο παράθυρο  Alt+Ctrl+Backspace ή να στέψω τον κύβο από το πληκτρολόγιο. 

Για την ιστορία ομοίως συμπεριφέρονται και οι υπόλοιπες εφαρμογές του OpenOffice.

Παρακαλώ όποιον έχει κάποια ιδέα για το τι μπορεί να έχει συμβεί ας βοηθήσει.  Ευχαριστώ και ζητώ συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα.

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Μια και τρέχεις compiz-fusion εγκατέστησε και το emerald για τα περιγράμματα των παραθύρων.Για δες εδώ

Vista Killer