Ubuntu 7.10 πολύ καλό αλλά... προβλήματα

harris79 | Κυρ, 01/13/2008 - 23:27 | 2' | 2

Μέσα σε μια εβδομάδα εγκατέστησα σε partition του φορητού 4 εκδόσεις linux μέχρι να βρω αυτή με τα περισσότερα συν. Κατέληξα στο ubuntu 7.10 αφού μου παρείχε αμέσως την αναγνώριση των ntfs partitions και την ενσύρματη κάρτα δικτύου. Όμως είχα πρόβλημα με τα εξής:


Α)την ασύρματη Intel(R) PRO/Wireless 3945ABG αν και έκανα το πρώτο βήμα με την εγκατάσταση του IEE80211.1.2.18 χωρίς σφάλμα στη συνέχεια δεν τα κατάφερα με το πακέτο ipw3945.1.2.2 συμφωνα με τις οδηγίες πέρνοντας σφάλμα για το 1ο πακέτο. Εχω κάνει download τα πακέτα:


IEE80211.1.2.18.gz


ipw3945-1.2.2.tar


ipw3945-ucode-1.14.2.gz


ipw3945d-1.7.22.gz


Χρειάζεται τίποτα άλλο; Ποια θα είναι η διαδικασία για την εγκατάσταση;Αν είναι εύκολο αναλυτικά.


β) No SAMBA. Δεν τον έβρισκε πουθενά οπότε δεν μπορούσα να δω τα PC με WINDOWS που διαθέτω. Δοκίμασα με add/remove αλλά απαιτούνταν internet. Μπορεί να γίνει διαφορετικά; ποια πακέτα να κάνω download από windows(που έχω internet) και στη συνέχεια τι εντολές θα δώσω όταν μπουτάρω απο ubuntu σε terminal;

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Από την πτυσσόμενη λίστα επάνω επέλεγε τα χθεσινα ή της τελευταίας εβδομάδας... Τουλάχιστον θα μπορείς να τα ελέγχείς περιοδικά.