Πρόβλημα με Ubuntu Ultimate

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Κυρ, 01/13/2008 - 23:27 | 1' | 19

Κατέβασα το Ubuntu Ultimate 1.5 (περίπου 2,2GB), το 'έκαψα' σε DVD, αλλά δεν ξεκινάει, ούτε στο laptop, ούτε στο PC.

Λοιπόν, είμαι αρχάριος με Linux, ελπίζω η ερώτησή μου να μη θεωρηθεί χαζή. Μου βγάζει:

Missing parameter in config file.
Missing parameter in config file.
                                                                   boot:

Ό,τι και να πατήσω (ακόμη και απλό enter), βγάζει το εξής μήνυμα:

Could not find kernel image: <ό,τι πληκτρολόγησα, αν τίποτα, τότε 'linux'>


Τι μπορώ να κάνω γι' αυτό;

Ευχαριστώ.


NikhtaSt2007-11-24 22:39:36

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Αν ήταν Live cd δε θα έτρεχε, όπως όλες οι άλλες διανομές που έχω κατεβάσει;
NikhtaSt2007-11-24 23:24:25

Μακάρι να ξέρει κάποιος και να βοηθήσει, αλλά γιατί ταλαιπωρείσαι με τέτοιες εκδόσεις και δεν βάζεις την κοινή από το liveCD του Ubuntu;    

Προφανώς το αρχείο που κατέβασες είναι ελλειπές.  Με torrent το κατέβασες ή από server?  Αν έκανες το δεύτερο, υπάρχει περίπτωση να μην ολοκληρώθηκε πραγματικά η διαδικασία download.  Εμένα μου έτρεξαν από την αρχή μια χαρά χωρίς προβλήματα.  Θα έλεγα να το κατεβάσεις με torrent.

friedlich]Μακάρι να ξέρει κάποιος και να βοηθήσει, αλλά γιατί ταλαιπωρείσαι με τέτοιες εκδόσεις και δεν βάζεις την κοινή από το liveCD του Ubuntu;    

Έβαλα την απλή (7.10) Ubuntu, αλλά χωρίς, πάλι, αποτελέσματα. Εκεί νομίζω θέλει σύνδεση στο Internet για να κατεβάσεις το αρχείο για τα 3d και σύνδεση στο νετ δε μπορώ να κάνω με ό,τι λέτε στους οδηγούς.

ippokratis]Προφανώς το αρχείο που κατέβασες είναι ελλειπές.  Με torrent το κατέβασες ή από server?  Αν έκανες το δεύτερο, υπάρχει περίπτωση να μην ολοκληρώθηκε πραγματικά η διαδικασία download.  Εμένα μου έτρεξαν από την αρχή μια χαρά χωρίς προβλήματα.  Θα έλεγα να το κατεβάσεις με torrent.

Το κατέβασα από "Europe Mirror". ¶ρα από server. Θα το κατεβάσω και από Torrent (θα αργήσει ) και θα σας πω.

Ευχαριστώ.

Επίσης, για τα 3d effects άκουσα ότι η 128MB on-board που έχω δεν αρκεί ()

Τι θα προτείνατε;
NikhtaSt2007-11-25 15:11:53

εχεις εγκαταστησει δηλαδη το 7.10?
παντως και γω την ιδια καρτα με σενα εχω και δυστυχως δεν δουλευουν σωστα τα 3d effects.

paschalis_m]εχεις εγκαταστησει δηλαδη το 7.10?
παντως και γω την ιδια καρτα με σενα εχω και δυστυχως δεν δουλευουν σωστα τα 3d effects.

Ναι, είχα κατεβάσει και το Ubuntu 7.10, το έβαλα. Από αυτό είχα εντυπωσιαστεί με τα Linux (βασικά αρχικά από το Ubuntu 7.04 και μετά από το 7.10). Αλλά ούτε ιντερνετ, ούτε 3d effects (που ξαναλέω, δεν είναι μόνο εφφέ, προσφέρουν ευκολία χειρισμού και μια άλλη (καλύτερη, πολλές φορές από τα windows) κατανόηση του περιβάλλοντος εργασίας)

αυτη τη στιγμη δηλαδη γραφεις απο 7.10? εχεις εγκαταστησει το compiz config?
τωρα για το ιντερνετ.........εχεις usb modem ή router?

paschalis_m]αυτη τη στιγμη δηλαδη γραφεις απο 7.10? εχεις εγκαταστησει το compiz config?
τωρα για το ιντερνετ.........εχεις usb modem ή router?

Τώρα γράφω από Windows

Τις δοκιμές τις κάνω σε laptop.

Αν έγραφα από Ubuntu δε θα έγραφα για internet. Πήγαινε εδώ και δες την απορία μου για Mandriva (όπως και για PCLinuxOS): ΕΔΩ


NikhtaSt2007-11-25 16:17:4

paschalis_m]αν εχεις το sagem 800 δες εδω

Το έχω δει αυτό το ρημάδι!! Δε γίνεται τίποτα, βγάζει error messages. Κια να πεις ότι είμαι παντελώς άσχετος με προγραμματισμό. Έχω ασχοληθεί ερασιτεχνικά τουλάχιστον και κάτι πιάνω. Τεσπα.

Συν τοις άλλοις, είμαι σε Mandriva τώρα. Που υποτίθεται είναι αυτοματοποιημένα όλα αυτά με το sagem.

βασικα γινεται της κακομοιρας με τα usb modems.και γω τα ιδια προβλημματα ειχα.αγορασα λοιπον ενα routerακι και αντε γεια. εσπασαν τα νευρα μου με crypto που ειχα.

λυπαμαι αλλα δεν μπορω να σε βοηθησω με το ιντερνετ (παντως με κανα 40αρι ευρω θα βρεις router).

paschalis_m]βασικα γινεται της κακομοιρας με τα usb modems.και γω τα ιδια προβλημματα ειχα.αγορασα λοιπον ενα routerακι και αντε γεια. εσπασαν τα νευρα μου με crypto που ειχα.

λυπαμαι αλλα δεν μπορω να σε βοηθησω με το ιντερνετ (παντως με κανα 40αρι ευρω θα βρεις router).

Πού όμως, ρε παιδιά.... Βασικά αυτό που ξέρω σα router είναι αυτό που δίνει τελευταία η conn-x. Σκέτο router από που μπορώ να προμηθευτώ;

(όντως σκατά η κατάσταση με τα modem)
NikhtaSt2007-11-25 17:58:1

NikhtaSt]

paschalis_m]αν εχεις το sagem 800 δες εδω

Το έχω δει αυτό το ρημάδι!! Δε γίνεται τίποτα, βγάζει error messages. Κια να πεις ότι είμαι παντελώς άσχετος με προγραμματισμό. Έχω ασχοληθεί ερασιτεχνικά τουλάχιστον και κάτι πιάνω. Τεσπα.

Συν τοις άλλοις, είμαι σε Mandriva τώρα. Που υποτίθεται είναι αυτοματοποιημένα όλα αυτά με το sagem.

Εμένα με ταλαιπώρησε, αλλά κατάφερα να το κάνω να "διαβάσει" το μόντεμ και μπαίνω άνετα.  Αντίθετα σε Upgrade που έκανα, δεν μου μπαίνει από τον νεώτερο πυρήνα!!!

ippokratis]
Εμένα με ταλαιπώρησε, αλλά κατάφερα να το κάνω να "διαβάσει" το μόντεμ και μπαίνω άνετα.  Αντίθετα σε Upgrade που έκανα, δεν μου μπαίνει από τον νεώτερο πυρήνα!!!

 
Δοκίμασε να μεταφέρεις το firmware στον φάκελο των firmwares του νεότερου πηρύνα. Αυτό ίσως δουλέψει.
Ρίξε μια ματιά πάλι στις οδηγίες και βρες πού αναφέρει για τον πηρύνα.

captaink]

ippokratis]
Εμένα με ταλαιπώρησε, αλλά κατάφερα να το κάνω να "διαβάσει" το μόντεμ και μπαίνω άνετα.  Αντίθετα σε Upgrade που έκανα, δεν μου μπαίνει από τον νεώτερο πυρήνα!!!

 
Δοκίμασε να μεταφέρεις το firmware στον φάκελο των firmwares του νεότερου πηρύνα. Αυτό ίσως δουλέψει.
Ρίξε μια ματιά πάλι στις οδηγίες και βρες πού αναφέρει για τον πηρύνα.

Δηλαδή πάω "Computer" ---> "Filesystem" ----> "sys" ----> "Firmware" από το νέο πυρήνα, το κάνω Copy και το επικολλώ στο αντίστοιχο file του νέου πυρήνα;  Αν ναι, τί ονομασία έχει το firmware, γιατί σε ένα πρώτο τσεκ δεν είδα κάτι σε Ueagle ή Sagem, κλπ.
ippokratis2007-11-27 19:25:39