ClamAV - Πώς τρέχει;

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Κυρ, 01/13/2008 - 23:26 | 1' | 2

Εγκατέστησα το clamav από το synaptic και δεν ξέρω να το δουλεύω από την κονσόλα! Δεν το βρίσκω πουθενά. Π.χ. πως θα τσεκάρω την RAM και ολόκληρο τον σκληρό δίσκο για ιούς? Ευχαριστώ.

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Η εντολή που θες λέγεται:

clamscan

Αλλά πρώτα πρέπει να έχεις κατεβάσει τα latest virus sig. updates, δίνοντας:

sudo freshclam --verbose

Μετά κάνεις το scan κάπως έτσι (κάθεσαι;):

sudo clamscan --quiet -r -i --no-mail --no-ole2 --no-pe --no-html --max-recursion=10 --log=/var/log/clamav/clamav.log --exclude-dir=/proc|/sys|/dev|/mnt|/media /

Αυτή θα ελέγξει όλο το σύστημα αρχείων εκτός των mnt,media, κλπ, χωρίς πολλά μηνύματα, μέχρι 10 υποφακέλους.

Είσαι ακόμα εδώ; Αν ναι, τότε δοκίμασε κάτι πιο απλό:

clamscan -r --bell -l ~/scan.txt /home/your-name

αυτό θα ψάξει ότι έχεις στο home σου και θα σώσει το log στο αρχείο scan.txt. Θα βαρέσει κουδούνι (bell) αμα βρει κάτι και το -r σημαίνει recursive για να ψάξει όλους τους φακέλους αλλά και τους υποφακέλους αυτών...

Σημείωσε ότι κάθε σκανάρισμα απαιτεί να γίνεται με sudo, δηλαδή να έχεις πρόσβαση με δικαιώματα root.

Η πλήρης τεκμηρίωση του clamav είναι εδώ (σε PDF):
http://www.clamav.net/doc/latest/clamdoc.pdf

Πάντως σου προτείνω να εγκαταστήσεις ένα GUI, όπως το Klamav ή το clamtk...

linuxformat2007-10-31 15:18:5

Να ρωτήσω κάτι. Το clamav δεν υποτίθεται ότι τρέχει παρασκηνιακά; Eίναι υποχρεωτικό να σκανάρουμε η το σκανάρισμα και οι αναβαθμίσεις γίνονται μόνες τους; To λέω αυτό γιατί εγώ το μόνο που έχω κάνει είναι να το εγκαταστήσω από εκεί και πέρα δεν ασχολούμαι μαζί του. Εαν υποτίθεται ότι εντοπίσει έναν ιό θα με ενημερώσει; Eυχαριστώ.