Προβλήματα με εγκατασταση Linux

xaxolis | Κυρ, 01/13/2008 - 23:19 | 2' | 71

ΕΙΜΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΧΡΗΣΤΗΣ ΤΩΝ WINDOWS ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΤΟΝ 3.11 ΚΑΙ ΜΕ ΕΠΙΦΥΛΑΚΤΙΚΟΤΗΤΑ (ΚΑΤΟΠΙΝ ΠΡΟΤΡΟΠΗΣ ΕΝΟΣ ΦΙΛΟΥ) ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΚΑΙ ΕΓΚΑΤΕΣΤΗΣΑ ΤΟ MADRIVA ONE 2007 ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ CD ΤΟΥ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ ΣΑΣ.ΕΜΕΙΝΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΕΝΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΠΑΡΑΠΑΝΩ. ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ ΔΥΟ:
1-ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΩ ΤΟΝ ΕΚΤΥΠΩΤΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΕΝΑ ΜΗΝΥΜΑ ΟΤΙ ΤΟ DUGS ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Ή ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΕΣΤΡΑΜΕΝΟ. ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.
2-ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΩ ΤΟ MADRIVA, TO KUBUNTU KAI TO AUSTRUMI ΣΤΟΝ ΠΑΛΙΟ ΜΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΣΥΝΘΕΣΗ ΚΑΙ ΑΠΕΤΥΧΑ ΠΑΤΑΓΩΔΩΣ.
ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ AMD K6-2/400
RAM : 192MB
ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ :S3 TRIO 32/64
HD : 10 GB
ΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΩ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ LINUX.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Δώσε αστέρια!

MO: 2 (ψήφοι: 2)

Σχόλια

To sudo -i nano /etc/sudoers δουλεύει. Έχω Ubuntu7.04 και ο πυρήνας είναι ο 2.6.16 (ή κάπως έτσι...). Παντώς φτιάχτηκε!!! Ευχαριστώ!

Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Στα windows χρησιμοποιούσα πολύ το MAME, ξέρεις, με τα παιχνίδια από τα φλιπεράκια. Βρήκα κάτι αντίστοιχο για Linux, το XMAME και το κατέβασα σαν tar.bz2. Το αποσυμπίεσα και μου εμφάνισε έναν φάκελο. Όμως, install, πώς γίνεται??????
Γενικά, νομίζω ότι αντιμετωπίζω αυτό το πρόβλημα... Πώς κάνουμε install προγράμματα στα Linux??????

Αμα έχεις  ubuntu υπάρχει στα repos.Aπλά δώσε σε κονσόλα sudo apt-get xmame
η
sudo apt-get kxmame
για την kde έκδοση του προγράμματος.

Και, αν θέλω να εγκαταστήσω κάποιο άλλο πρόγραμμα??? Δηλαδή, γενικά, ποιά είναι η διαδικασία εγκατάστασης προγραμμάτων??? Στα Windows τρέχουμε κάποιο αρχείο setup  ή install και με κάποιον wizard γίνεται η εγκατάσταση... Στα Linux, πώς γίνεται η εγκατάσταση κάποιου προγράμματος που δεν υπάρχει σε κάποιο repository???

Να ρωτήσω και κάτι που μου έχει σπάσει τα νεύρα... Πώς μπορώ να πειράξω τον φάκελο "Σύστημα Αρχείων", τον φάκελο δηλαδή που περιέχει τα usr, sbin, bin, κλπ??? Θέλω να κάνω copy-paste και μου λέει ότι δεν έχω το δικαίωμα... πώς μπορώ να γίνω root και να κάνω copy-paste???

Ναι, έχεις δίκιο.... Ρωτάω γενικά πράγματα που δεν έχουν άμεση σχέση με προβλήματα εγκατάστασης... Παντώς με βοήθησε πολύ το forum που με έστειλες. Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Λές να μεταφερθώ σε άλλο topic??? Αλλά, και πάλι, δεν υπάρχει topic γενικού τύπου, όλα αφορούν συγκεκριμμένα προβλήματα. Μέχρι τώρα έχω λύσει με την βοήθεια μελών του forum πάνω από 5 προβλήματα στα ubuntu... Αν για κάθε μικροπρόβλημα έφτιαχνα και άλλο topic μάλλον θα υπήρχε πρόβλημα.

GalloNero2007-9-10 17:23:45

Ήρθε η ώρα, μετά από αλλεπάλληλα posts, άσχετα με το υφιστάμενο topic, να ρωτήσω και κάτι σχετικό...

εδώ και κάποιες μέρες δεν μου εμφανίζει το frame που υπάρχει γύρω από τα παράθυρα και το οποίο έχει τα κουμπία για ελαχιστοποίηση, μεγιστοποίηση και κλείσιμο του παραθύρου. Έχω δοκιμάσει τα πάντα... Κάθε βοήθεια είναι αποδεκτή, ευχαριστώ!!!

Μαλλον χρησιμοποιεις το beryl. Κανε δεξι κλικ στο εικονιδιο του και απο το "window settings manager" επελεξε το "beryl". Μαλλον ειναι επιλεγμενο το metacity

Ναι, ευχαριστώ!! Με είχε παιδέψει γιατί δεν ήξερα τί είχε πάει στραβά... υπέθεσα ότι μπορεί να είναι κάποιο bug του gnome... Ευχαριστώ και πάλι.

Να προσθεσω επισης οτι μπορει να συμβαινει καποιες φορες. (Να ξεκιναει με metacity και να πρεπει να το γυριζεις)
alfisti2007-9-10 22:56:30

Καλησπέρα! ΘΑ ήθελα την βοήθειά σας σε κάτι... Έχω έναν εξωτερικό σκληρό Maxtor400Gb και τον έχω κάνει partition σε 200 και 200 Gb. Κάποιες φορές, δεν ξέρω πότε ή τι φταίει, μου βγάζει στην επιφάνεια εργασίας παραπάνω σκληρούς! Ένα από τα δύο partitions μου το εμφανίζει διπλό... Είναι κάτι σοβαρό??

ΥΓ1: Από τότε που έβαλα Linux έχω πείσει και άλλους δύο φίλους μου και έβαλαν και χτές δέχτηκα τλφ από τρίτο φίλο μου να πάω να του τα περάσω στο laptop του!!!
ΥΓ2:Κατέβασα τα HamsterLinux και προσπαθώ να τα περάσω σε ένα USB φλασάκι που έχω. Δεν τα κατάφερα μέχρι τώρα, αλλά προσπαθώ!!!

Όχι δεν υπάρχει πρόβλημα. Απλά τσέκαρε λίγο πότε γίνεται αυτό. Τι διανομή έχεις;

ΥΓ1: Πλζ, πες στους φίλους σου, ότι λέμε το Linux και όχι τα Linux :)
ΥΓ2: Για το θέμα με το hamster, κάνε ερώτηση στο αντίστοιχο φορουμ. Οι χαμστερς θα σε βοηθήσουν.

Για τα ΥΓ όλα οκ!
Για τον σκληρό δίσκο δεν μπορώ να καταλάβω πότε γίνεται, ίσως ανά δύο φορές που ανοίγω τον υπολογιστή, δεν ξέρω... Επί παραδείγματι, τώρα που γράφω αυτό το μήνυμα, μου έχει βγάλει διπλά τα partitions δηλαδή στην επιφάνεια εργασίας έχω 4 εικονίδια: disk, disk, disk1 ,disk1 !!!Έχω τα Ubuntu 7.04 με τις τελευταίες αναβαθμίσεις... Αν δεν είναι κάτι σοβαρό δεν με πειράζει.
GalloNero2007-9-19 16:4:15

Για άνοιξε το φάκελο media να δείς πόσοι φάκελοι υπάρχουν για τους σκληρους.Πάντως δεν είναι κάτι σοβαρό μια και τα εικονίδια στην επιφάνεια εργασίας είναι σύντομεύσεις.Απλά σβήσε αυτές που δεν θέλεις.

Όταν μου εμφανίζει πολλούς σκληρούς, έχω και τους αντιστοίχως πολλούς φακέλους και στο media....Αν δεν είναι κάτι σοβαρό δεν το πειράζω καθόλου γιατί μπορεί να τα κάνω χειρότερα. Ευχαριστώ πάντως!!!

Kalispera paidia! eimai neos xristis twn linux,an kai vasika gia tin akriveia prospathw na ginw....
prospathw na egkatastisw ta opensuse 10.3...
enw teleiwnei i ekgatastasi kanonika otan paei na ksekinisoun mou leei to eksis: failed to start the x service. pointer devise is not set correctly.

exw ena asyrmato logitech pontiki, alla sti diadikasia tis egkatastasis to anagnwrize kanonika...mporei mipw kapoios na me voithisei??

euxaristw poly!

Tωρα πολλοι μπορει να ειναι οι λογοι, μεχρι & κακο cd.
Αυτο παντως που μπορω να σου πω με καθε βεβαιοτητα, ειναι πως η σειρα Pavillion dv, τα παει μια χαρα με το Linux & τελεια με το PCLOS.
-Στο forum, τωρα, μπορεις να μας επισκεπτεσαι, οχι μονο οταν υπαρχει προβλημα, μα & για να μοιραστεις μαζι μας, εμπειρειες σου απο τη συμβιωση με το Linux η ακομα να δωσεις & εσυ μια συμβουλη η βοηθεια σε καποιον που ξεκιναει τωρα & ισως αντιμετωπιχει ενα προβλημα, που εσυ ελυσες ηδη...

Μμμμ, αυτό που λες για κακό cd το σκέφτηκα αλλά με το ίδιο cd έχω κάνει και εγώ εγκατάσταση τo Ubuntu μέσα από το οποίο γράφω και αυτό το μήνυμα.

Κοίτα σε γενικές γραμμές η εγκατάσταση γίνεται από τα αποθετήρια της διανομής

Μπορείς να κάνεις και compile τον κώιδκα αλλά αυτό είναι δύκολο γιατί πρέπει να κάνεις

τις εξαρτήσεις με το χέρι.. οπότε ο διαχειριστής πακέτων είναι μονόδρομός..

αυτά προς απάντηση της απορίας σου στην πρώτη σελίδά του thread..

πάτησα παράθεση αλλά δεν δούλεψε.. :D